Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak to zase česká média přepískla. Konvoj vojáků nadšeně zdravily i malé děti ze školky. Je to dobře? Musí si na ně prý zvykat

01.04.2015
Jak to zase česká média přepískla.  Konvoj vojáků nadšeně zdravily i malé děti ze školky. Je to dobře? Musí si na ně prý zvykat

Foto: Daniela Černá

Popisek: Americký konvoj opouští dnes naši republiku a přes Rozvadov míří do domovské základny v Bavorsku.

Obrovskou moc médií a jejich neomezenou možnost ovlivňovat veřejné mínění dokumentuje současná mediální hysterie kolem průjezdu amerického konvoje. Ta nakonec zaskočila i české politiky a americké vojáky. Ti přiznávají, že se s něčím takovým jinde po cestě nesetkali.

Bohumil Kartous  z Britských listů trefně napsal, že česká média mají jednu těžko překonatelnou vlastnost. „Dokáží spolehlivě nalézt tu nejméně podstatnou událost, udělat z ní „téma" a poté se v tomto příslovečném exkrementu obsedantně šťourat do té doby, než i ta poslední pachová stopa vyvane.“ Kartous se také pozastavil se nad tím, že Česká televize vyslala zpravodajský vůz, aby doprovázel konvoj na trase dlouhé téměř dva tisíce kilometrů, a ještě se chlubila tím, že byla jediným médiem, které tak učinilo. Na straně druhé ale ocenil, že v pořadu Newsroom Č24 to přítomní hosté kritizovali. 

Docela divočina

Je mimo jakoukoliv pochybnost, že veřejnoprávní kanál vyvolal masové reakce veřejnosti, ať už jde o nepřiměřenou adoraci projíždějícího konvoje, nebo nakonec až překvapivě menšinové projevy absolutního odporu. Kdyby se zpravodajství ČT omezilo pouze na věcné oznámení, že Českem projedou američtí vojáci, směřující do Německa, stěží by nastala téměř davová psychóza, které podlehly i učitelky mateřských škol a přivedly malé děti do ulic, aby mávaly na vojáky a zdravily je. Ani se nechce věřit, že tisíce lidí čekaly několik hodin v lijáku na zablácenou vojenskou kolonu jako na hvězdy filmových festivalů. Nebývalou mírou sympatií jsou nakonec zaskočeni  i samotní čeští politici, tak američtí vojáci. Například ministr obrany Martin Stropnický se přiznal, že ta reakce je pozitivnější než čekal,  diskuze  na sociálních sítích podle něj  „byly docela divočina“.

Holky, třeste se!

Mocný vliv médií a dopad masivní kampaně s různými diskusními pořady a speciály způsobily, že jinak vlažní Češi se nechali vyprovokovat k nebývalé podpoře cizí armády. Výsledkem jsou davy mávajících fanoušků a motorkářů, vítajících americké vojáky, někteří jim dokonce přinášeli jídlo a pití jako v době osvobození. A také mnohonásobný, opět velmi překvapivý počet nadšených reakcí na webech a sociálních sítích.  Ty se ovšem liší podle toho, jaká sociální skupina  je preferuje. Zatímco například na webu Idnes.cz čtenáři vyjadřují vděk a podporu americké  armádě, na bulvárních portálech převažují kritické a jízlivé poznámky,  navážející se například do sexuální orientace vojáků. Nutno ale dodat,  že čtenáře vyprovokoval k vulgárním reakcím  název článku Američtí dragouni dostali opušťák, holky třeste! Pár lidí se také pozastavuje nad tím, že český národ vítá cizí vojska stejně jako v době nacismu, stalinismu, socialismu, tak i kapitalismu.  Jedna žena se rozhořčeně ptá: „Jak může někdo oslavovat zbraně?“

Na vojáky si budeme muset zvykat?

Navzdory další mediální erupci se ale vytrácí a zamlžují podstatné informace, například nezpochybnitelná fakta o skutečném nebezpečí, hrozícím zemím střední Evropy. Zatímco levicově orientovaní politici tvrdí, že Rusko Evropu neohrožuje, ti pravicoví zdůrazňují pravý opak.  V den, kdy americký konvoj dorazil do Česka, se v další debatě ČT nechal ministr obrany Stropnický slyšet, že význam této akce spočívá především v tom, že lidé vidí vojáky.  Češi si prý na ně budou muset zvykat.  Jeho předchůdce Saša Vondra uvedl, že jedinou chybou konvoje je fakt, že zde bude pobývat  pouze čtyři dny. Komunista Jiří Dolejší je zase přesvědčen, že americký konvoj  podporuje eskalaci napětí a dalšího zbrojení. Rusové teď udělají to samé. Režisér Václav Marhoul vyděsil televizní diváky tvrzením, že Rusko cvičí jaderné útoky proti sousedním zemím.  

Jenže - podle nové studie organizace Lékaři proti  jaderné válce způsobily USA v posledních  letech smrt více než milionů lidí, právě kvůli svému vojenskému angažmá v několika zemích, zatímco Rusko má na svědomí „pouze“ zhruba desetinu lidských životů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová