Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Dělají si z nás srandu? Plzeňská opozice zuří kvůli pokutám

04.04.2013
Dělají si z nás srandu? Plzeňská opozice zuří kvůli pokutám

Autor: SL

Popisek: Město Plzeň

Smlouva mezi plzeňským dopravním podnikem a advokátní kanceláří Volopich Tomšíček je podle vedení Plzně v naprostém pořádku. A to i přesto, že pokuty černých pasažérů putovaly do daňového ráje v Karibiku.

Dlouhodobý spor mezi opozicí reprezentovanou TOP 09 a koaličním duem ODS a ČSSD na plzeňské radnici o férovosti smlouvy mezi dopravním podnikem a advokátní kanceláří Volopich Tomšíček graduje. Na posledním zastupitelstvu totiž přišla pro kritiky údajné nevýhodné smlouvy studená sprcha.

"To si z nás snad dělají srandu?" bylo slyšet po slovech náměstka pro dopravu Miloslava Šimáka (ČSSD). Ten oznámil zkoprnělým opozičním zastupitelům, že kontrola smlouvy neshledala nic závažného. Naopak smlouva mezi dopravním podnikem a advokátní kanceláří je pro město výhodná.

Smlouva je OK

Předseda kontrolního výboru a zastupitel z TOP 09 Ondřej Ženíšek požadoval po Šimákovi vysvětlení, jak je možné, že kontrolu obsahu smlouvy vykonal právník dopravního podniku Martin Zikmund. "Očekával bych, že právní analýza bude zadána někomu mimo podnik," řekl Ženíšek na zastupitelstvu.

Podle radních z ODS a ČSSD ale tato forma kontroly ušetřila městu peníze. "Postupovali jsme podle rady městských právníků. Pokud bychom zjistili, že je něco v nepořádku, postoupili bychom to radě města, která je valnou hromadou dopravního podniku," řekl Šimák.

Rozuzlení kontroly přišlo poté, co po delším boji si smlouvu vynutila opozice, resp. kontrolní výbor ovládaný TOP 09. Po tlaku městská rada uložila dozorčí radě dopravního podniku, aby smlouvu nechala prověřit.

Volopich: Do daňového ráje už nic nejde

Celý spor vznikl tím, že plzeňský dopravní podnik na období 2010 až 2013 uzavřel smlouvu s advokátní kanceláří Volopich Tomšíček. Ta dostala za úkol vymáhat od černých pasažérů pokuty. Jenže advokáti pohledávky přeprodali firmě sídlící na Panenských ostrovech v Karibském moři. Na tento zvláštní stav dlouhodobě upozorňují právě ti hříšníci, kteří pokutu mají platit.

Paradoxní na kauze je to, že ti samí právníci pak pohledávky od černých pasažérů pro firmu z daňového ráje vymáhali. Na to ostře upozorňovala plzeňská opozice, které se nelíbí podpora firmy z Karibiku ze strany města. Advokátní kancelář Volopich Tomšíček se však brání tím, že pokuty již několik měsíců nepřeprodává.

Radim Holinger

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace