Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plzeňský hejtman Václav Šlajs, hlava jediného kraje bez dluhů, mluví i o Sobotkovi: Za co ho kritizuje?

27.01.2015
Plzeňský hejtman Václav Šlajs, hlava jediného kraje bez dluhů, mluví i o Sobotkovi: Za co ho kritizuje?

Foto: Archiv V. Šlajse

Popisek: Václav Šlajs, hejtman Plzeňského kraje od roku 2014.

ROZHOVOR Nejen uplynulý rok a svůj první rok ve funkci hejtmana Plzeňského kraje, ale také priority pro letošní rok prozradil v rozhovoru sociální demokrat Václav Šlajs. Řeč přišla i na stranický sjezd ČSSD, včetně prezidentovy kritiky strany. V lednu uplynulo také 15 let od vzniku krajské samosprávy a politik tak dostal prostor zhodnotit i pravomoci, které v současnosti kraje mají. Které by se měly posílit?

Pane hejtmane, jak byste ve stručnosti hodnotil uplynulý rok a váš první rok ve funkci?

Byť jsem v minulosti zastával různé významné funkce, tak funkce hejtmana je pro mě vrcholem. Funkci jsem přijal s velkou pokorou a snažím se ji vykonávat s maximálním nasazením. Domnívám se, že jsem úspěšně navázal na práci mého předchůdce, současného ministra vnitra Milana Chovance. Kraj dosáhl v uplynulém roce řady úspěchů. Ve francouzském Cannes obdržel cenu pro nejlepší region východní Evropy z hlediska strategie rozvoje podnikání a v létě byl vyhlášen nejtransparentnějším krajem ČR. Pozitivně lze hodnotit i fakt, že Plzeňský kraj je jediný nezadlužený kraj v ČR. 

Je také třeba vyzdvihnout, že se Plzeňský kraj loni již podruhé stal nejlepším místem pro život. Poprvé vyhrál vůbec v prvním ročníku soutěže v roce 2011, v dalších letech pak obsadil druhé a třetí místo. Co podle vás stojí za tímto úspěchem a čemu přičítáte, že se kraj dostal zpět do čela?

Kraj využívá výhodnou geografickou polohu, kdy sousedíme s vyspělým Bavorskem. Kraj, především pak Plzeň, má dlouholetou strojírenskou tradici. Máme kvalitní univerzitu. To vše jsou příznivé faktory. V kraji je dobrá spolupráce veřejného a privátního sektoru a v kraji se o něco méně hádáme a více táhneme za jeden provaz.

A jaké jsou vaše hlavní plány pro letošní rok?

Pokračovat v kvalitní práci. Ještě více chci spolupracovat se starosty a podnikateli. Dále budeme rozvíjet partnerské vztahy se zahraničními regiony, především pak s bavorskou Horní Falcí. Více chci pomáhat venkovu, a to i finančně. Úspěchy jsou především dány městem Plzní a dalšími většími městy. Problémy ale narůstají na venkově a tomu je třeba pomoci. Klíčem k dalšímu úspěšnému rozvoji kraje je zvyšování vzdělanosti především v technických oborech.

Prvního ledna uplynulo patnáct let od vzniku krajů. Jste vy sám zastáncem jejich vzniku? Proč?

Byl jsem zastáncem vzniku krajů. ČR v 90. letech byla spolu se Slovenskem jedinou zemí, kde nebyla regionální struktura. Mezi centrální vládou a obcemi musí být mezistupeň. Kraj má k obcím blíže a je schopen řešit jejich problémy.

Jste nyní spokojen s rozsahem pravomocí, které jako hejtman máte nebo byste uvítal jejich posílení? A pokud ano, v jakém směru?

Pravomoci bych neměnil. Jen převod regionální železniční dopravy na kraje považuji za nesystémový. Celou železniční dopravu by měl zabezpečovat stát.

Ptala jsem se i proto, že ministr financí by chtěl nejen zrevidovat kompetence krajů, ale slibuje také, že by měly stoupnout příjmy krajů z daní zpět na úroveň před rokem 2011. Co vy na to? Máte představu, co byste s penězi navíc udělali?

Vzhledem ke kompetencím mají kraje málo financí. ČR je unitárním státem a stát přerozděluje 6x více financí než všechny kraje a obce dohromady. Daňové příjmy krajů z politických důvodů snížila vláda Petra Nečase s ministrem Miroslavem Kalouskem a kraje jsou hodně podfinancované. Peníze chybí především na regionální rozvoj a údržbu a opravy silnic II. a III. třídy. Teď se blýská na lepší časy a stát ze Státního fondu dopravní infrastruktury uvolní krajům na opravy těchto silnic v letošním roce 4,6 miliardy Kč. Pro Plzeňský kraj to bude 414 milionů Kč.

Oproti dosavadní praxi přebrali od nového roku kraje od Ministerstva práce a sociálních věcí pravomoc přerozdělovat prostředky na sociální služby ze státního rozpočtu. Vítáte tuto změnu a především, jak se na ni kraj připravil? Kolik jste na proplácení dotací vyčlenili z rozpočtu?

Na tuto změnu mám neutrální stanovisko. Faktem ale je, že kraje lépe znají sociální potřeby na svém teritoriu než MPSV, které až dosud peníze rozdělovalo. O výši dotací pro jednotlivé subjekty v sociální sféře bude rozhodovat Zastupitelstvo Plzeňského kraje 9. února.

Není to tak dlouho, co jste se pustil do premiéra Bohuslava Sobotky a jeho poradce Vladimíra Špidly. Vadí vám, že se údajně neohlíží na názory většiny obyvatel a především místní správu a upřednostňuje a naslouchá spíše takzvaným ochráncům přírody. Jak byste ho ale celkově jako premiéra a předsedu hodnotil?

Vadí mi, že se více naslouchá ekologickým aktivistům než lidem, kteří na Šumavě žijí. Šumava se vylidňuje, příroda chátrá. To není stav, který bych podporoval.

Již v březnu se uskuteční volení sjezd ČSSD, pro který má zatím nejvíce nominací Sobotka a Chovanec. Prozradíte nám vaše favority?

Současný předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka má moji trvalou podporu. Je to člověk s jasným světonázorem a naši zemi i samotnou ČSSD dobře řídí. Milan Chovanec, můj předchůdce ve funkci hejtmana, je rovněž úspěšným politikem. Postupně prošel všemi funkcemi odspoda. Je talentovaný a rovněž velmi pracovitý. Ve funkci ministra vnitra se velmi osvědčil. Oba mají moji stoprocentní podporu.

Co říkáte na to, že nebyl nyní na sjezd pozván i prezident? A vítáte to?

Já vítám, že sjezd bude pracovní. ČSSD má před sebou řadu témat a zásadních rozhodnutí. V minulosti bývaly sjezdy třídenní. Na nadcházejícím dvoudenním sjezdu není čas na marketingové akce.

Miloš Zeman se také nedávno nechal slyšet, že je ČSSD bez sebereflexe odsouzena k ustupování na okraj politického dění. Souhlasíte? A co se musí stát, aby k tomu nedošlo?

Sebereflexe je vždy potřebná. Věřím, že v tomto duchu proběhne i nadcházející sjezd. ČSSD má své jasné postavení ve společnosti. Je vedoucí politickou silou na centrální úrovni i v krajích. Jsem přesvědčen, že úspěšnou vládu i úspěšné hejtmany občané ocení.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš