Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Stát na nás hází chyby v Regionálním operačním programu, zlobí se v Plzni

27.03.2013
Stát na nás hází chyby v Regionálním operačním programu, zlobí se v Plzni

Autor: Richard Beneš

Popisek: Sídlo hejtmanství

Náměstek plzeňského hejtmana a předseda Výboru regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad Ivo Grüner (ČSSD) se ohradil proti tvrzení ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), že se hejtmani z dosavadních pochybení nepoučili.

Výroky namířené proti hejtmanům a regionům vnímá Grüner jako reakci na to, že prezident Miloš Zeman dříve prohlásil, že regiony umějí čerpat evropské peníze lépe než stát. 

„Hejtmani nemají žádnou pravomoc do ničeho zasahovat. To není tak, že hejtmani by se mohli, nebo nemohli poučit. Na Jihozápadě ani jeden z hejtmanů není ve výboru regionální rady," uvedl Grüner, který je navíc přesvědčen o tom, že zmiňované chybné projekty pocházejí z 90 procent z druhé a třetí výzvy ROP, která byla vypsána mnohem dřív, než se současná politická reprezentace dostala na krajské úřady, tedy v letech 2007 a 2008.

Je to problém státu 

„Projekty, které byly v druhé a třetí výzvě, jsou už dávno proplaceny, žadatelé prostředky dostali. Pokud se mluví o certifikaci, tak to není problém kraje ani regionu Jihozápad, ale je to problém státu, protože stát si nemůže říci o finanční prostředky z EU," uvedl Grüner. 

ROP Jihozápad je jedním ze sedmi regionálních operačních programů ČR. Na období 2007 až 2013 v něm bylo na projekty v Plzeňském a Jihočeském kraji vyčleněno 18,4 miliardy korun, z velké většiny jsou už vyčerpány. Fungování ROP Jihozápad provázely v minulosti i pochybnosti. Na podzim 2009 policie zabavila v úřadu regionální rady počítače. Později detektivové z protikorupční policie začali stíhat vysoce postavené úředníky úřadu, kteří čelili obvinění ze zneužití pravomoci. Loni pražský městský soud bývalého šéfa úřadu Jiřího Trnku i jeho podřízeného Martina Půlpytla osvobodil. Kauza se týkala páté výzvy, která byla vyhlášena v březnu 2009 a v níž mělo být rozděleno přes 3,7 miliardy korun. Projekty v páté výzvě proto musely být znovu přehodnoceny a přebudovány. 

Kristína Levá

Vložil: Anička Vančová

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace