Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rusko je agresor. Překročilo pravidla vzniklá po pádu železné opony, říká senátorský kandidát, politolog Cabada s tím, že nic ale není černobílé

30.06.2014
Rusko je agresor. Překročilo pravidla vzniklá po pádu železné opony, říká senátorský kandidát, politolog Cabada s tím, že nic ale není černobílé

Foto: TOP 09

Popisek: Ladislav Cabada

ROZHOVOR Osobnost z akademického prostředí posílá do klání o senátorské křeslo TOP 09 v Plzni. Čtyřicetiletý politolog a prorektor Metropolitní univerzity Praha Ladislav Cabada věří, že voliče může zaujmout nejen zkušenostmi, ale i svým poměrně nízkým věkem. I to zaznělo v rozhovoru, který poskytl kandidát na senátora redakci ParlamentníchListů.cz.

Jako politolog máte přehled. Je to i důvod vaší kandidatury do Senátu?

Dlouhodobě působím v akademickém prostředí a k politice mám blízko. V posledních letech jsem se podílel na množství aktivit, které se dotýkaly veřejného prostoru a politického působení, například jsem působil ve Vědecké radě Ústavu pro studium totalitních režimů, pracoval jsem v poradní komisi Rady vlády pro výzkum a inovace v letech 2008 až 2010. Tyto aktivity mě vedly k tomu, že jsem dospěl k závěru, že jde o zajímavou oblast. Možná rozhodnutí souvisí i s mým věkem. Dozrál čas, abych si promyslel, zda rezignovat na politické aktivity nebo rozšířit jejich rámec.

Vy ale nejste členem TOP 09. Proč jste si vybral právě tuto politickou stranu?

Jsem v zásadě liberál. Myslím si, že liberálové to nemají jednoduché, protože zpravidla velmi komplikovaně hledají blízké politické strany, protože samotné strany jsou poměrně centralizované, výrazně uspořádané a to pro liberály není vždy příjemné. Jako liberál bych v zásadě mohl uvažovat o několika politických stranách. To, co mně na TOP 09 vyhovuje, je jejich program a fungování této politické formace. Vidím tam hodně prvků, se kterými souhlasím. Například otázka malého funkčního státu nebo osobní zodpovědnosti a zároveň svobody jedince. S jejich programem se na české politické scéně umím ztotožnit nejlépe.

Jak vnímáte aktuální působení TOP 09 v opozici?

Je to výrazná a srozumitelná opozice. Drží se svých programových priorit. Současně není destruktivní. Přichází opakovaně s řadou srozumitelných a zároveň pragmatických návrhů vůči vládě, ať už co se týká témat spojených s evropskou integrací, fiskálního paktu a podobně. Docela dobře TOP 09 dokáže ukazovat i na řadu chyb, které se objevují ve vládnutí současné koalice.

Vy jste už v médiích uvedl, že v případě svého zvolení se chcete věnovat vysokému školství, výzkumu a oblasti zahraničně bezpečnostní politiky země. Můžete být konkrétnější? Jaké jsou vaše priority?

Ty dvě priority jsem samozřejmě uvedl v souvislosti s tím, čím se dlouhodobě zabývám. Od roku 1997 působím jako asistent nebo odborný asistent či docent na vysokých školách různého typu. Podporovatelnost výzkumu a vzdělávání je téma, v jehož prospěch by se i na půdě Senátu dala řada věcí udělat. Zahraničně bezpečnostní politika zase souvisí s tím, že Senát je specifický v tom, že právě v oblasti ratifikace smluv nebo vysílání zahraničních vojenských misí je nezastupitelný a nelze jej nijak obejít. Současně je to téma, kterému se opět dlouhodobě věnuji jednak v regionu střední Evropy, v oblasti evropské integrace i šířeji. Věnoval jsem se intenzivně hodnotám v zahraniční politice, otázkám demokracie, lidských práv a podobně.

Jak byste ohodnotil aktuální dění na Ukrajině a vztahy mezi prezidentem Porošenkem a Putinem?

Konflikty tohoto typu nejsou nikdy úplně černobílé. Neměli bychom být ale tak vyhýbaví, abychom jednoznačně nedefinovali agresora a oběť. Chování Ruska vůči Ukrajině je v posledním půlroce agresí. To není jen otázka toho, co se děje dnes na Ukrajině, ale také věc Krymu, který je dnes už plně anektovaným územím. Neříkám, že všechny postoje ukrajinské politiky jsou ideální, ale klíčové sdělení je, že v tomto případě Ruská federace překračuje pravidla, která se stanovila v mezinárodních vztazích a mezinárodním systému po pádu železné opony.

Čím chcete zaujmout voliče?

Věřím, že určitou erudicí v oborech, kterým se intenzivně a dlouhodobě věnuji. Tím, že instituci, do které kandiduji dobře znám, znám její kompetence i pravomoci. Vím také, co nemůže. Mohl bych oslovit voliče i tím, že Senát byl zamýšlen jako komora starších. Minimální věk čtyřiceti let pro kandidaturu je poměrně vysoký, ale mně je lehce nad čtyřicet let, takže bych mohl reprezentovat určitý mladý pohled uvnitř konzervativní a spíše seniorské instituce.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová