Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Starostové více využívají výstražné SMS zprávy

30.05.2014
Starostové více využívají výstražné SMS zprávy

Autor: techzone.cz

Popisek: Mobilní telefon, ilustrační foto

Obce musí stále častěji čelit problémům v podobě záplavových dešťů a bleskových povodní, vichřic nebo krupobití a starostové hledají nové cesty, jak minimalizovat škody. Jednou z nich jsou výstražné SMS, které v České republice pro své občany rozesílají stovky obcí.

Jejich počet se navíc poslední rok zvýšil o 15 % a letos jich pravděpodobně přibude ještě víc. Plzenskenovinky.cz informoval František Brož za FYI Prague. Informování občanů pomocí SMS zprávy je často levnější než obecní rozhlas, zprávy mají okamžitou čtenost kolem 90 % (a to i v noci) a jsou tedy ideálním kanálem pro informování v případě nenadálých událostí.

Varování obyvatel prostřednictvím SMS zpráv se stane naprostým standardem

Podle Ondřeje Švrčka ze společnosti Neogenia, která pomocí své SMS brány neoGate rozesílá varovné SMS například pro Krizový štáb hlavního města Prahy, vzrostl loni počet "esemeskujících starostů" o 15 %. I letos je o SMS zprávy nebývalý zájem - po první vlně povodní začaly varovné SMSky rozesílat například severomoravské obce. Celkem bylo letos rozesláno asi pět milionů „obecních“ SMS zpráv, z toho asi 900 tisíc mohlo být varovných.

"Ke zprovoznění systému je potřeba pouze počítač s připojením na internet, veškeré rozesílání zpráv se jednoduše ovládá přes online aplikaci," vysvětluje Švrček. "Nastavení je otázkou desítek minut."

Podle něj není vzdálená doba, kdy se varování obyvatel prostřednictvím SMS zpráv stane naprostým standardem. Systém navíc nemusí sloužit jen pro informování v případě nečekaných událostí. Plně nahradí obecní rozhlas, navíc jsou možnosti jeho využití širší – pomocí SMS lze sbírat také reakce občanů nebo pořádat obecní ankety. To, jestli bude obec rozesílat informační SMSky často záleží na jejích obyvatelích. Mnoho starostů totiž netuší, že taková možnost existuje, v mnoha případech službu spouští až na základě žádosti obyvatel. "Existuje však i opačná situace," komentuje Švrček. "Obyvatelé často vůbec netuší, že jejich obec tuto službu nabízí. Proto se doporučuji informovat na svém obecním úřadě." doporučuje Švrček.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace