Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministr Chovanec: Málem jsem umřel, ale světlo na konci tunelu jsem neviděl. Cítil jsem se jako feťák

20.04.2014
Ministr Chovanec: Málem jsem umřel, ale světlo na konci tunelu jsem neviděl. Cítil jsem se jako feťák

Foto: Stránky politika

Popisek: Milan Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec v rozhovoru pro sobotní MF Dnes popsal, jak prošel operacemi, při nichž měl pocit, že umírá. Napřed z toho měl panický strach, ale pak prý přišlo smíření. Ministr Chovanec málem vykrvácel do břicha po plastické operaci, ale sám z toho nikoho konkrétního neviní. Viděl už pověstné „světlo na konci tunelu"?

„Tlak jsem měl 80 na 37, to už jsem měl jednoznačný pocit, že je konec, že umírám. Ale neviděl jsem ani tunel ani světlo, jak se říká,“ popisuje své pocity ministr a místopředseda ČSSD. „V první fázi přišla strašná panika ze smrti. Pak následovalo velké zklidnění, jakési smíření. A nakonec jsem měl chviličku pocit, že vlastně nepotřebuju tělo k životu. Nevím, zda to byla nějaká předsmrtná mdloba,“ pokračuje.

Byl jsem jako feťák s abstinenčními příznaky

Jak se podařilo ministrovi nabrat až 180 kilogramů? Standardním způsobem, ráno nesnídal, málo obědval a nejvíc jídla snědl večer mezi 9 a 11. A ránu mu bývalo zle. V předvolební kampani pro krajské volby 2012 se prý cítil velmi unavený, tak ve svých dvaačtyřiceti zašel k lékařům a ti ho varovali, že mu zbývá jen pár let života, pokud nezmění svůj životní styl. „Vrátil jsem se domů, uviděl syna a řekl si, že mě ještě potřebuje,“ popisuje ministr důvod, který ho dovedl k razantní dietě. Dnes se snaží žít zdravě a nabádá k tomu i své vládní kolegy.

První dva měsíce se prý cítil jako feťák, tělo se dožadovalo jídla, na které bývalo zvyklé, ale po dvou měsících to prý bylo o moc lepší. Dnes má tlak zase normální, snaží se sportovat a hlídá se jako doktor. Problémy přinesla až plastická operace břicha, kde mu doktoři odstranili přebytečnou kůži z břicha, a nastaly komplikace. Z nich ale nikoho neviní.

Po operaci krvácel do břicha, tam mu vyteklo asi 3,5 litru krve, ale doktorům i sestřičkám je vděčný za to, jak o něj pečovali.

Chci Sobotku za premiéra ještě sedm let

Milan Chovanec také popisuje, jaká je dnes pozice Michala Haška, v ČSSD, prozrazuje, jak se Babiš chová při jednáních na vládě a jak pak kope do koaličního partnera při vystupování před médii. Stranou jeho pozornosti nezůstávají ani prezident Miloš Zeman, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a premiér Bohuslav Sobotka. V této pozici by měl podle Chovanec zůstat ještě dalších sedm let.

Když koalice něco rozhoduje, musí svá rozhodnutí vážit na lékařských vahách, jinak by se prý neudržela, popisuje situaci ve vládě ministr vnitra Milan Chovanec pro sobotní MF Dnes. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka však vystupuje jako zkušený politik, který si nenechává líbit výpady ze strany ANO. Podle Chovance se v tom Sobotka dokonce stále zlepšuje. Ministr vnitra má dokonce za to, že by měl Bohuslav Sobotka dokončit jak toto volební období, tak vést Českou republiku i v následujícím čtyřletém období.

Pokud někdo chce rozbít vládu, ať to udělá a pak si nese následky

„Budu podporovat Bohuslava Sobotku na sjezdu strany. Chci, aby byl premiérem tři roky a pak ještě další čtyři v příštím volebním období. Myslím si, že by si měl Slávek říci, kdo mu má krát záda, jestli to mám být já, nebo někdo jiný,“ prohlašuje Chovanec.

Šéf resortu vnitra je přesvědčen, že na předčasné volby nedojde. Předseda hnutí ANO by si podle jeho názoru měl uvědomit, že ten, kdo je vyvolá, na to zpravidla doplatí. A navíc není nijak snadné najít důvod k rozbití koalice, když se premiér se svým kabinetem těší podpoře nemalé části občanů. Na druhé straně, ČSSD netrvá na udržení koalice za každou cenu, a pokud ji chce někdo rozbít, nechť tak učiní podle pravidel dohodnutých v koaliční smlouvě, ne ostřelováním přes média, čehož se prý dopouští hnutí ANO v čele s Babišem.

„Já musím říci dva pohledy na Andreje Babiše. Když se my dva bavíme o věcném tématu, tak se většinou dohodneme. Jednání jsou tvrdá, ale vždy najdeme nějaký kompromis. Pak je vláda, kde se ministr financí chová konsenzuálně, rozumně. Jeho námitky jsou většinou ekonomického charakteru, což je v pořádku. Pak přijde nějaký mediální výstřel, kterému já vůbec nerozumím. Prostě nakopnutí koaličního partnera,“ říká Chovanec.

Nepochybně platí, že Babiš má na politické scéně nějakou moc, čehož si je vědom i zkušený politický hráč prezident Miloš Zeman, takže spolu oba pánové mluví, ale ministr vnitra netuší, na kolik je jejich vztah upřímný. Až čas ukáže, zda Babiš zůstane pevně ukotven na politické scéně, nebo jen prudce zazáří a zmizí.

Situace v ČSSD

Chovanec je přesvědčen, že nelze s plným nasazením vykonávat současně funkci poslance a hejtmana, proto se také vzdal postu hejtmana Plzeňského kraje. Jeho kolegové hejtmani - poslanci by si měli také vybrat, kterou z funkcí hodlají dělat naplno. To podle Chovance platí i o Michalu Haškovi, který je populárním politikem, jenž umí dobře mluvit. „Je politicky nadaný, otázkou je, zda se míra ambicí potkává s věkem, ve kterém je. Stále si myslím, že má právo na politický restart,“ prohlašuje místopředseda ČSSD. A to i při vědomí toho, že může dojít k nějakému dalšímu pnutí ve straně, pokud by nebyly výsledky např. v komunálních volbách právě nejlepší.

Pár slov pronesl i na adresu ministra pro lidská práva a předsedu Legislativní rady vlády Jiřího Dienstbiera. I on je mezi lidmi populární, ale je to „sólista“, což je důvod, proč dnes nesedí ve vedení strany. „Partaj ho vyhodnocuje jako člověka, který je kvalitní, je na tom velmi dobře mediálně, je velmi dobře vnímán veřejností. Ve straně potřebujete kopat v týmu, a když to někdo nedělá, straníci mu to neodpustí,“ upozorňuje místopředseda strany.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová