O referendum na Krymu je velký zájem. Západní politika prohrála, přiznal Kalousek
16.03.2014
Foto: levneubytovani.net
Popisek: Ukrajinský Krym
AKTUALIZUJEME Obyvatelé Krymu od sedmi hodin našeho času hlasují o osudu poloostrova, na němž žijí. Země Západu jako Francie, Německo nebo USA daly už dopředu najevo, že výsledky referenda neuznají, protože je nezákonné. Totéž tvrdí i ukrajinská vláda v Kyjevě. Hlasování skončí v 19 hodin našeho času. Západní prý v den hlasování čelí zastrašování. Rusko a Ukrajian se dohodly na příměří
Na Krymu dnes pořádají kontroverzní referendum o připojení tohoto strategického poloostrova k Rusku. V Simferopolu v noci ozbrojenci vtrhli do hotelu Moskva, ve kterém bydlí většina zahraničních novinářů. Informoval o tom Český rozhlas.
Ruská federace a Ukrajina se dohodly na příměří na Krymu
"Už se nic neděje, byl to falešný poplach," uklidňoval novináře generál Valerij Kuzněcov. Po budově pobíhali ozbrojenci se samopaly a prohledávali pokoje. Údajně se snažili najít bombu nebo podezřelou nebezpečnou osobu. Novináři to ale považují za zastrašování – některým z nich vojáci nebo policisté z jednotek Berkut sebrali paměťové karty z kamer a magnetofonů.
Reportér BBC Ben Brown hlásí, že občané hlavního města regionu - Sinferopolu - projevují o referendum velký zájem. Server BBC informuje o tom, že během prvních deseti minut od otevření volebních místností dorazila k jedné z nich hned stovka.
Exministr financí Miroslav Kalousek v nedělních Otázkách Václava Moravce české televize otevřeně přiznal, že politika Západu v otázce Krymu prohrála. Politika vstřícného postoje vůči Rusku prohrála“, poznamenal místopředseda TOP 09. Česko by vzhledem ke své historické zkušenosti mělo trvat na jasném postupu v rámci EU vůči Rusku. „Agresorovi prošel první krok, tak zkouší i další,“ poznamenal dále na adresu Ruské federace někdejší šéf stání kasy.
Podle informací ČT se ministři obrany Ruska a Ukrajiny dohodli na uzavření příměří na území Krymu, které má trvat až do 21. března.
Ruští versus ukrajinští vojáci: Jedni pochodují, druzí vyčkávají
Podle informací ČTK se ruští vojáci pokusili o přesun i mimo Krym. Obsadili distribuční stanici plynu v Chersonské oblasti, zhruba deset kilometrů od Krymu. Kyjevská vláda obratem obvinila Ruskou federaci s pokusu o invazi.
Na Ukrajině žije přibližně dva miliony a tři statisíc lidí, z nichž 58 procent tvoří lidé hlásící se k Rusku. Experti ale upozorňují na to, že lidé, kteří by stáli o to, aby Krym zůstal součástí Ukrajiny, prakticky nemají, jak volit. Moou v zásadě vybírat mezi připojením Krymu k Rusku nebo jeho osamostatnění.
Na Krymu se ale stále nacházejí i vojáci věrní vládě v Kyjevě, jsou však uzavřeni na svých základnách a mají jediný rozkaz - neprovokovat. Podle informací České televize roste jejich frustrace z vývoje situace.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh
Vložil: Anička Vančová