Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsme kolonie Západu, zisk odchází pryč z Česka. Kdokoli z firmy se zahraničním vlastníkem to potvrdí! Říká šéf plzeňské hospodářské komory

23.02.2014
Jsme kolonie Západu, zisk odchází pryč z Česka. Kdokoli z firmy se zahraničním vlastníkem to potvrdí! Říká šéf plzeňské hospodářské komory

Foto: Archiv

Popisek: Miloslav Zeman

ROZHOVOR Dlouholetá očekávání, podbízená lacinými sliby, že „již brzo doženeme Západ“, jsou pryč. Drsná realita sráží na kolena i ty největší optimisty. Místo prověřených zkušeností ze zahraničí vytváříme „české cesty,“ které se většinou neosvědčují nebo jsou dobré jen pro skupiny kmotrů a lobbistů, kteří jak pijavice řádí na státních zakázkách. O problematice dnešního podnikání jsme si povídali s předsedou regionální hospodářské komory Plzeňsko Miloslavem Zemanem.

Nezaměstnanost stále roste, drtivý propad zaznamenává nejen stavebnictví, A nová i minulá vláda, jako ostatně každá, slibovala, jak zastaví přívaly lidí na Úřady práce a nastartuje ekonomiku.... Necítíte zklamání nebo dokonce frustraci?

Víte, v Čechách by nešlo podnikat, kdyby člověk nebyl optimista. Dokonce o některých se mi zdá, že jsou věční optimisté. Situace je důsledek toho, že se tento stát neřídil a při růstu bylo snadné progresi „prodávat“ jako svůj úspěch. Ale najednou přišla krize. V takovém případě je potřeba řídit. Rychle a přesně. V tom okamžiku se však ukázala pravá tvář politické scény. Většina politiků neřídila nikdy nic jiného, než možná ekonomiku své domácnosti. Neznám skoro žádného politika, který před tím, než začal „ reprezentovat“, řídil více než pět lidí. Věřím, že jim situace dnes dochází. Proto přestává být prostor pro prázdné rétory a ti také často vyklízejí scénu. I za křiku. Věřím, že je možný prostor na oživení. Bohužel však je zde vždy velké zpoždění od prvních kroků po viditelné změny. Nechápu, jak mohou politici srovnávat situaci v České republice s Německem či dalšími lídry. Zatímco ekonomicky silné země nabírají ztracenou sílu přeskupením struktury, odhozením neúčinných investic v koloniích, my jsme přece kolonie. O soukromých investicích v ČR rozhodují až z padesáti procent vlastníci, kteří mají sídlo a tím i hlavní zájmy v zahraničí. 60% zisku odchází tak do zahraničí. Především teď. Zeptejte se některé firmy vlastněné zahraničním vlastníkem, jaké má investiční možnosti a pokyny. V drtivé většině je pokyn odvádět plný zisk mateřské společnosti. Příkladem jsou banky. Tím se tyto státy rychle zotavují. Nás to ale velmi brzdí. Nejenom že nejsou žádné investice, ale i snížení výběru daní poklesem zisku a neřízená nezaměstnanost při strategickém rozhodnutí zahraničního investora strukturovat výrobu. Ale mohu říci z řady jednání, že alespoň představitelé státu se začínají zajímat. Tak uvidíme.

Je veřejným tajemstvím, že Zákon o zadávání veřejných zakázek je spíše brzdou v jednotlivých regionech. Musí se vybrat jen nabídky s nejnižší cenou, i kdyby byl vítěz diletant, amatér či fabuloval...

Víte, Zákon o zadávání veřejných zakázek je snaha řešit problém korupce a srovnatelnosti. Ale je to asi jako když stavíte dům, aniž jste i triviálně zbudoval základy. V České republice získáte živnostenský list během deseti minut na cokoliv, švarc systém je blahořečen, co není zákonem zakázáno je automaticky povoleno.

Jak je podle vás možné, že zahraniční dělníci a firmy se u nás „chytnou" a naše mají například v sousedním Německu problém vůbec se „čapnout"? To je tedy ten deklarovaný rovný přístup v EU?

V Německu každý podnikatel musí absolvovat zkoušky, aby mohl vykonávat danou činnost, je přezkušován a má povinné členství v Hospodářské či profesní komoře. Při hrubé či úmyslné chybě končí a většinou v dané oblasti na vždy. Mimo to, získá takovou ostudu, že se musí i odstěhovat. To si pak podnikatel jinak váží svého živnostenského listu a už vůbec neriskuje položení firmy. Při těchto pravidlech Zákon o veřejných zakázkách má zcela jiný dopad. Firma si nedovolí jít pod cenu, či šidit kvalitu. To, že Němci velmi dbají, kdo jim v konkrétním místě platí daně, je pro ně samozřejmé. V České republice je zaměstnanost v některých oborech prostá hra na policajty a lupiče. Bohužel však i kontrolor je pouze člověk. A tak raději kontroluje firmy, kde švarc systém není a problémy se zaměstnaností cizinců nejsou. On tak vykáže kontrolu a nemá riziko, že mu kdosi vyhrožuje. Pokud je odvážný a takovou firmu zkontroluje a pokutuje, většinou firma zanikne, než se mašinerie vůbec roztočí. Je u nás ale i velká skupina seriózních pracovníků, kteří splňují všechny předpisy. Nejčastěji Slováci, či Ukrajinci. Ti pracují ve výrobě. Ale  to i v Německu, Rakousku. Jistě dokážete posoudit, jak se o takové pracovníky staráme a snažíme se,  aby se zapojili do místní společnosti. Tím ale nemáme šanci je ovlivnit, aby dlouhodobě v místě investovali do bydlení, či předmětů dlouhodobé spotřeby. A tak peníze plynou pryč.

Bohužel v důsledku dlouhodobého neřízení našeho vysokého školství o naše magistry archeologie, antropologie, sociálních a politických věd opravdu v zahraničí nestojí. Tito absolventi však mají pocit, že s vysokoškolským diplomem nebudou dělat „podřadnou práci“, na kterou nestudovali, a tak jsou v evidenci úřadů práce. Minimálně po dobu, kdy dostanou podporu v nezaměstnanosti. Zatím nemáme ani výsledky málo účinného rekvalifikačního systému, ani regulace vzdělávání dle potřeb společnosti.

Kde podle vás, jako šéfa plzeňské hospodářské komory, je největší problém v krajské metropoli. Je to učňovské školství? Nedostatek vysokoškoláků technických oborů?

Víte, kdyby problém byl jeden a to významný, to by bylo velmi snadné. Ona je to však soustava chyb, která vyvolává problémy další. Máte samozřejmě pravdu, školství je mezi prvními. Nám se podařilo přesvědčit město i kraj, že tento problém roste a může neblaze ovlivnit celý kraj. Pomohly nám i největší firmy, které začaly bít na poplach. Některé nedokážou provést generační obměnu, protože není za koho. Platy některých technických profesí se šplhají strmě vzhůru a přestávají umožňovat rentabilní výrobu. Tak snad jsme toto dokázali podchytit.

I díky médiím si to začali uvědomovat rodiče, že není velké štěstí mít doma nezaměstnané třicetileté dítě bez výhledu na uplatnění, když vedle „hloupý soustružník“ má násobek platu, které by jejich „dítě“ mělo, kdyby získalo práci.

Zatím jsme stále nedokázali pracovat i s investory. Vžijte se do role zahraničního manažera -  jste poslán do Čech na tři roky. Byt asi naleznete. Ale co rodina? Kam půjde vaše dítě do základní či střední školy, pokud neumí česky? A co manželka? Vím, že ji hravě uživíte. Ale ona asi bude chtít se společensky zapojit. Že by klub manželek? Či nějaký spolek? Či výuka českého jazyka? Kampak v sobotu či v neděli půjdete za kulturou, které rozumíte? A tak rodina bude raději v Praze. A vy budete přemýšlet, jak rychle z Plzně za rodinou. Tím ale je vám Plzeň ukradená. Nadřízenému velení jistě nedoporučíte rozvoj místní firmy, kterou vedete.  Naopak doporučíte přesun jinam. Pokud budete výzkumný pracovník, které by ráda univerzita, budete postupovat podobně. Vždyť univerzit je víc. Plzeň má i nevýhodu blízké Prahy. Velké akce, výstavy, semináře – do Prahy je to 40 minut. V kraji je většina firem, které jsou v německých rukách. I do Německa to není daleko. Lokální patriotismus je pojem neznámý. Jsem proto rád, že vedení kraje pochopilo zájem firem o podporu zahraničního obchodu formou regionálních misí. Ty velké, celostátní, jsou pro řadu firem „příliš“ velké. Ne každý chce v záři reflektorů podepsat miliardový obchod. I menší firmy hledají nové trhy. Dnes dříve než kdy před tím. Především tak, kde jsou peníze. Čína, Rusko, Brazílie, Indie. Je to ale pro ně neznámé prostředí. Většinou prostředí, kde bez „puncu“ úřední podpory je hledání velmi obtížné.

S vedením kraje jsme nastavili cestu, kterou firmy vítají. Možná ne tak pompézní, ale přes partnerské kraje oni svolají podnikatele. Obě strany mají alespoň elementární pocit krytých zad při oťukávání případného partnera.

Existuje tedy vůbec na Plzeňsku nějaká firma, která úspěšně podniká i v zahraničí, konkrétně v Evropské unii? Nebo je to lepší mimo EU?

Určitě a řada. Situace není tak zlá, jen je potřeba apelovat, aby se nezhoršovala. Již jsem zmínil, že vysoké procento firem je v zahraničních rukách a tak i většinou zisky z České republiky odcházejí. Bohužel, pokud i další podnikatelé posoudí danou situaci jako bezvýchodnou, neuvidí prostor pro rozvoj a firmu i prodají. Často ale zahraničním vlastníkům, kteří mají investičních prostředků dost. Tím se ale procento odlivu zisku opět navýší. Situaci nepomáhá, že máme 25 let po sametové revoluci. Většině tehdejších čtyřicátníků, kteří byli zkušení a často se vrhli do podnikání, mají dnes 65 let a chtějí skončit. Naleznou tak buď zahraničního kupce, který ví, že si kupuje trh a tím budoucí zisky, anebo se dohodnou s vlastním managementem na odkupu. Tento management tak ale bude mít před sebou dlouhá léta splácení kupní ceny a jeho investiční možnosti budou jistě omezené. Přesto jsem však optimista. Pokud se zdárně i v komunálních volbách vystřídá „povolání politik“ za manažery, je velká šance. Věřím tomu o to více, že při současné situaci jsou zdroje již pryč, a není co „krást“. Politici i začínají zjišťovat, že hrozí opravdu „nebezpečí práce“. Alespoň já začínám mít pocit, že největší teoretici mizí. A to je dobré.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová