Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O malé sovičce kulíškovi. Ochránci přírody mají příběh se šťastným koncem

23.02.2014
O malé sovičce kulíškovi. Ochránci přírody mají příběh se šťastným koncem

Foto: naturephoto.cz

Popisek: Kulíšek nejmenší, ilustrační foto

Ani v těchto na zimu nezvykle teplých dnech si na nedostatek práce rozhodně nemohou stěžovat rokycanští ochránci přírody. Po celkem klidném lednu, kdy jsme do záchranného centra přijali přes deset zvířecích pacientů, se aktivity začínají rozjíždět naplno.

Nejenže připravují nové projekty, též se zabývají aktualizací webových stránek, intenzivně sledují dění v přírodě a samozřejmě vyjíždí za zvířaty, které se ocitnou v nouzi. V prvním měsíci letošního roku vyjížděli za netopýry, dravci, ježky a jinými neméně zajímavými druhy. Ne vždy se samozřejmě zvířecího pacienta podařilo zachránit. Nicméně,  když přijetí živočicha skončí jeho opětovným vypuštěním do volné přírody, vždy je to důvod k radosti, jak říká Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany.

Kulíšek nejmenší je, jak název napovídá, nejmenší evropskou sovou

Mezi zajímavější případ poslední doby a navíc se šťastným koncem lze počítat přijetí malé sovičky z Němčovic na Rokycansku. Jednalo se zřejmě o autem sraženého a mírně vysláblého kulíška nejmenšího, kterého převzali rokycanští ochránci přírody z místní restaurace, kam jel přinesl neznámý nálezce. Poté sovička putovala do našeho zařízení, kde opeřenec načerpal dostatek sil a byl zhruba po dvou týdnech vypuštěn do volné přírody, aby obohatil biodiverzitu Rokycanska a mohl se ještě zapojit do hnízdění, které u sov začíná velice brzy na jaře.

Kulíšek nejmenší je, jak název napovídá, nejmenší evropskou sovou, dosahující velikosti špačka. Rozpětí křídel se pohybuje od 34 do 45 centimetrů. Základní barvou vrchní části těla je tmavě hnědá s výraznými bílými či žlutobílými skvrnami, spodek těla je světlý s podélnými tmavými proužky. Na tmavohnědých letkách je světlé skvrnění, které na křídle tvoří tři až čtyři příčné proužky. Ocas je také tmavohnědý, s bílými konci per a několika světlými příčnými proužky. Má v poměru k tělu malou kulatou hlavu s nepříliš zřetelným závojem. Samec a samice se navzájem neliší, mláďata jsou pouze o něco tmavší. Let kulíška je vlnkovitý, v období hnízdění létá i loví ve dne. Obývá jehličnaté a smíšené lesy s dostatkem dutin, které slouží k hnízdění.

Kulíšek nejmenší u nás zůstává i během zimy

Koncem dubna či začátkem května snáší samice 5 až 6 bílých, jemně lesklých vajec oválného tvaru, na kterých sedí po dobu 28 dnů. Mláďata krmí asi 6 týdnů. Samec obstarává pouze potravu. Samice zůstává na hnízdě i po vylíhnutí mláďat a potravu od samce přebírá a předkládá mláďatům, která opouštějí hnízdní dutinu zhruba ve stáří jednoho měsíce. Další tři týdny se ještě o ně starají rodiče. Pohlavně dospělá jsou patrně v jednom roce. Potravu tvoří převážně drobní hlodavci a ptáci, místy i hmyz. Loví převážně v podvečer a troufá si lovit i drobné ptáky za letu. Někdy si dělá v dutinách zásoby potravy z ulovené kořisti. Kulíšek nejmenší u nás zůstává i během zimy, kdy podniká jen kratší potulky.

„Jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo zachránit a do přírody zpět vrátit dalšího pacienta naší záchranné stanice živočichů v Rokycanech a i nadále se budeme snažit naši činnost zkvalitňovat. Občas však bohužel chybí dostatek finančních prostředků. Proto se obracíme na všechny, kdož mohou naše snažení podpořit, aby tak učinili. Způsob je poměrně jednoduchý. Stačí odeslat dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS, nebo  zaslat finanční dar. V případě zájmu Vás rádi seznámíme s bohatou činností našeho zařízení," říká Pavel Moulis.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: Anička Vančová