Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vakcína NimenrixTM proti meningokokové infekci slavila první rok na trhu

21.02.2014
Vakcína NimenrixTM proti meningokokové infekci slavila první rok na trhu

Foto: ulekare.cz

Popisek: Injekce, ilustrační foto

Rodiče mají již více než rok možnost nechat své děti očkovat vakcínou NimenrixTM. Od října 2012 do prosince 2013 bylo aplikováno přes 21 500 dávek očkovací látky. NimenrixTM pomáhá chránit proti invazivním meningokokovým onemocněním způsobeným bakteriemi typu A, C, W135 a Y děti již od 12 měsíců věku, dospívající i dospělé cestovatele.

Meningokoková onemocnění jsou způsobena bakterií Neisseria meningitidis, zejména jejími typy B, C, A, W135 a Y. Jsou snadno přenositelná kapénkovou infekcí z jedné osoby na druhou stejně jako například rýma nebo chřipka. Invazivní meningokoková onemocnění (IMO) patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu.

Nejvíce jsou ohroženy především děti do 4 let věku

Bakterie Neisseria meningitidis mohou způsobit závažná onemocnění, jako jsou meningitida (zánět mozkových blan) – infekce tkáně, která obklopuje mozek a míchu, nebo septikémie (otrava krve) – infekce krve. Uzdravení pacienta závisí na včasné diagnóze a okamžitém zahájení léčby. I přes odbornou lékařskou péči se nepodaří zachránit zhruba každého desátého pacienta, k fatálnímu konci může dojít již za 24 hodin od prvních příznaků. U těch, kteří nad onemocněním zvítězili, pak až v pětině případů nemoc zanechává trvalé následky.

Nejvíce jsou ohroženy především děti do 4 let věku a dospívající od 15 do 19 let. Riziko přenosu nemoci zvyšuje kromě jiného pobyt v kolektivu, především nástup do nového kolektivu, fyzická i psychická zátěž, kouření (i pasivní – pokud kouří oba rodiče, má dítě až 8x vyšší riziko invazivního meningokokového onemocnění) a infekce horních cest dýchacích.

Ve 12 měsících čeká všechny děti preventivní prohlídka

Prevencí invazivního meningokokového onemocnění může být očkování. Ideální prevence by měla být co nejširší, tj. pokrývat nejvíce typů způsobujících infekční onemocnění. Očkování by mělo být dokončeno v co nejranějším věku dítěte. V případě přetrvávání rizika je nezbytné přeočkování každých 5 let.

Zatím je v ČR očkování dostupné proti typům meningokoků A, C, W135 a Y. V období 2003-2012 bylo v ČR zaznamenáno 120 případů IMO způsobených skupinami A, C, W135 a Y. Tato onemocnění jsou v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost preventabilní.

Ve 12 měsících čeká všechny děti preventivní prohlídka obvykle spojená s aplikací posledních dávek hexavakcíny v rámci povinného očkování. Od 1 roku se frekvence preventivních návštěv u pediatra snižuje. 12měsíční prevence je tak vhodnou příležitostí k diskuzi s lékařem o dalším možném očkování i naplánování termínů pro jeho aplikaci. Rodiče obvykle zvažují očkování proti hepatitidě A nebo právě očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním.

Vakcína Nimenrix je konjugovaná vakcína pomáhající chránit děti pouze proti invazivním meningokokovým onemocněním způsobeným baktériemi typu A, C, W135 a Y již od 12 měsíců věku. Nimenrix pomáhá tělu tvořit jeho vlastní ochranu proti těmto bakteriím (protilátky). Tyto protilátky pak pomáhají chránit před onemocněním.

Nežádoucí účinnky

Podává se 1 dávka vakcíny Nimenrix do horní části paže nebo u dětí ve věku 12 až 23 měsíců do stehna. Vakcinace je obecně dobře snášena. Nejčastěji očekávanými nežádoucími účinky mohou být reakce v místě vpichu, horečka, únava, ztráta chuti k jídlu. V běžné praxi nemusí vakcína Nimenrix plně chránit všechny očkované osoby.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL