Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na internetu začala kolovat svatební fotka Jiřího Pospíšila. Ženichem je známý politik

03.02.2014
Na internetu začala kolovat svatební fotka Jiřího Pospíšila. Ženichem je známý politik

Foto: Facebook

Popisek: Lid se baví...

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který opustil ODS, naznačil, že zvažuje spolupráci s TOP 09. Objevila se dokonce spekulace o tom, že by populární politik mohl za TOP 09 kandidovat do Evropského parlamentu. Místopředseda strany Miroslav Kalousek k tomu poznamenal, že to není úplně špatný nápad, a na internetu začaly obratem kolovat vtipy na toto téma.

„V květnu 2014 proběhnou v evropské osmadvacítce již osmé přímé volby do Evropského parlamentu. TOP 09 má ostře našlápnuto...“ dočteme se pod obrázkem kolujícím po internetu, kde je dnes nezařazený poslanec pospíšil oblečen jako nevěsta a Miroslav Kalousek ho v roli ženicha vede za ruku do EU. Za oběma muži jako svědek stojí někdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Oficiální jednání o spolupráci Jiřího Pospíšila s TOP 09 ještě neproběhla, ale spolupráce s klubem TOP 09 a Starostů bude prý Pospíšilovi umožněna, pokud o ni požádá. Co se týče spolupráce v čase voleb do Evropského parlamentu v květnu tohoto roku, tak ani tu Kalousek nevylučuje, byť s jistou nadsázkou, jak zdůraznil pro server ParlamentníListy.cz.

Nezávislý na kandidátce TOP 09?

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil oznámil svůj odchod z ODS a vzápětí se vyrojily spekulace o tom, kam povedou jeho další kroky v politice. Ty většinou vycházejí z jeho výroku, že jako nezařazený ve sněmovně uvažuje o spolupráci s poslaneckým klubem TOP 09. Na serveru Prvnízprávy.cz dokonce probleskla informace, že se už domluvil s prvním místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem na tom, že bude kandidovat do Evropského parlamentu jako nezávislý na kandidátce TOP 09.

Něco takového ale muž, bez něhož se v TOP 09 ani lístek na stromě nepohne, popírá. „Do včerejška do večera, než to napsal jakýsi obskurní web, myslím, že se jmenuje První zprávy, jsem o tom nikdy neslyšel. Žádná taková nominace nepadla. Ale tak mě včera večer napadlo, že to je zajímavý nápad. Ale nikdo nic takového nenavrhnul a já jsem s nikým o něčem takovém nemluvil,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pospíšil upozorňuje, že relevantní nabídka z Topky neexistuje

A potvrzuje to i Jiří Pospíšil, jenž má vzhledem ke svým osmatřiceti letům za sebou vskutku hvězdnou politickou kariéru. Vždyť byl ministrem spravedlnosti ve vládách Mirka Topolánka i Petra Nečase, místopředsedou Poslanecké sněmovny, téměř čtyři roky místopředsedou ODS a v roce 2012 jako jediný lídr kandidátky ODS dokázal vyhrát krajské volby. „Není takováto relevantní nabídka,“ odkazuje v reakci pro ParlamentníListy.cz Jiří Pospíšil na to, že ze strany TOP 09 ještě v tomto směru k žádnému kontaktu nedošlo.

Miroslav Kalousek to dokládá i na skutečnosti, že od kongresu ODS, na němž Jiří Pospíšil neuspěl v boji o místopředsednický post, se s ním potkal pouze jednou tento týden ve sněmovně, a to se stihli pomalu jen pozdravit. „Ale zaznamenali jsme, že řekl, že se na nás obrátí s žádostí o spolupráci. Nezařazený poslanec to má těžké, protože nemá logistické ani technické zázemí a nemá ani informace z organizačního výboru,“ upozorňuje Miroslav Kalousek na úskalí práce poslance, jenž nepatří do žádného klubu.

Kalousek nevylučuje, že o tom bude přemýšlet

„Tak pokud se na nás pan Pospíšil obrátí, tak mu to zázemí ochotně a rádi poskytneme bez jakýchkoli podmínek, co se týká hlasování či čehokoli jiného, tak, jako bychom to nabídli jakémukoli jinému nezařazenému demokratickému poslanci,“ vysvětluje první místopředseda TOP 09 a na naléhání, zda teď už bude o Pospíšilově kandidátce do europarlamentu vážně uvažovat, pro ParlamentníListy.cz uvádí: „S jistou nadsázkou říkám, že to vůbec není špatný nápad a není vůbec vyloučeno, že bychom o tom mohli přemýšlet. Ale opravdu jsem to slyšel v pátek večer poprvé.“

Jiří Pospíšil po ohlášení odchodu z ODS také oznámil, že si ponechá poslanecký mandát, protože ho vnímá jako výraz důvěry od voličů v jeho osobu. Ze všech kandidujících občanských demokratů totiž v říjnových předčasných volbách dostal po Miroslavě Němcové nejvyšší počet preferenčních hlasů. A asi nic nevypovídá lépe o rozporu mezi voliči a členskou základnou ODS jako to, že zatímco voliči oba zmíněné politiky tak výrazně preferovali, tak delegáti kongresu je odmítli zvolit do vedení strany.

Z ODS odchází s nálepkou dvojitého mučedníka

Připomeňme, že Pospíšil oznámil svůj odchod z ODS teprve před několika dny, strana ho obratem vyzvala, aby se vzdal poslaneckého mandátu a on to odmítá učinit.

O tom, že Jiřího Pospíšila to bude po neúspěchu na kongresu lákat někam jinam, se v ODS už nějakou dobu šuškalo. „Asi už ho to opravdu táhlo někam jinam. Nicméně podařilo se mu to, že se stal před veřejností dvojitým mučedníkem – nejprve ho vyhodil z postu ministra spravedlnosti tehdy premiér Nečas a teď ještě nebyl zvolen ani místopředsedou,“ upozornil pro ParlamentníListy.cz předseda senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera, s jakou nálepkou Jiří Pospíšil stranu opustil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová