Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Na internetu začala kolovat svatební fotka Jiřího Pospíšila. Ženichem je známý politik

03.02.2014
Na internetu začala kolovat svatební fotka Jiřího Pospíšila. Ženichem je známý politik

Autor: Facebook

Popisek: Lid se baví...

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který opustil ODS, naznačil, že zvažuje spolupráci s TOP 09. Objevila se dokonce spekulace o tom, že by populární politik mohl za TOP 09 kandidovat do Evropského parlamentu. Místopředseda strany Miroslav Kalousek k tomu poznamenal, že to není úplně špatný nápad, a na internetu začaly obratem kolovat vtipy na toto téma.

„V květnu 2014 proběhnou v evropské osmadvacítce již osmé přímé volby do Evropského parlamentu. TOP 09 má ostře našlápnuto...“ dočteme se pod obrázkem kolujícím po internetu, kde je dnes nezařazený poslanec pospíšil oblečen jako nevěsta a Miroslav Kalousek ho v roli ženicha vede za ruku do EU. Za oběma muži jako svědek stojí někdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Oficiální jednání o spolupráci Jiřího Pospíšila s TOP 09 ještě neproběhla, ale spolupráce s klubem TOP 09 a Starostů bude prý Pospíšilovi umožněna, pokud o ni požádá. Co se týče spolupráce v čase voleb do Evropského parlamentu v květnu tohoto roku, tak ani tu Kalousek nevylučuje, byť s jistou nadsázkou, jak zdůraznil pro server ParlamentníListy.cz.

Nezávislý na kandidátce TOP 09?

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil oznámil svůj odchod z ODS a vzápětí se vyrojily spekulace o tom, kam povedou jeho další kroky v politice. Ty většinou vycházejí z jeho výroku, že jako nezařazený ve sněmovně uvažuje o spolupráci s poslaneckým klubem TOP 09. Na serveru Prvnízprávy.cz dokonce probleskla informace, že se už domluvil s prvním místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem na tom, že bude kandidovat do Evropského parlamentu jako nezávislý na kandidátce TOP 09.

Něco takového ale muž, bez něhož se v TOP 09 ani lístek na stromě nepohne, popírá. „Do včerejška do večera, než to napsal jakýsi obskurní web, myslím, že se jmenuje První zprávy, jsem o tom nikdy neslyšel. Žádná taková nominace nepadla. Ale tak mě včera večer napadlo, že to je zajímavý nápad. Ale nikdo nic takového nenavrhnul a já jsem s nikým o něčem takovém nemluvil,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pospíšil upozorňuje, že relevantní nabídka z Topky neexistuje

A potvrzuje to i Jiří Pospíšil, jenž má vzhledem ke svým osmatřiceti letům za sebou vskutku hvězdnou politickou kariéru. Vždyť byl ministrem spravedlnosti ve vládách Mirka Topolánka i Petra Nečase, místopředsedou Poslanecké sněmovny, téměř čtyři roky místopředsedou ODS a v roce 2012 jako jediný lídr kandidátky ODS dokázal vyhrát krajské volby. „Není takováto relevantní nabídka,“ odkazuje v reakci pro ParlamentníListy.cz Jiří Pospíšil na to, že ze strany TOP 09 ještě v tomto směru k žádnému kontaktu nedošlo.

Miroslav Kalousek to dokládá i na skutečnosti, že od kongresu ODS, na němž Jiří Pospíšil neuspěl v boji o místopředsednický post, se s ním potkal pouze jednou tento týden ve sněmovně, a to se stihli pomalu jen pozdravit. „Ale zaznamenali jsme, že řekl, že se na nás obrátí s žádostí o spolupráci. Nezařazený poslanec to má těžké, protože nemá logistické ani technické zázemí a nemá ani informace z organizačního výboru,“ upozorňuje Miroslav Kalousek na úskalí práce poslance, jenž nepatří do žádného klubu.

Kalousek nevylučuje, že o tom bude přemýšlet

„Tak pokud se na nás pan Pospíšil obrátí, tak mu to zázemí ochotně a rádi poskytneme bez jakýchkoli podmínek, co se týká hlasování či čehokoli jiného, tak, jako bychom to nabídli jakémukoli jinému nezařazenému demokratickému poslanci,“ vysvětluje první místopředseda TOP 09 a na naléhání, zda teď už bude o Pospíšilově kandidátce do europarlamentu vážně uvažovat, pro ParlamentníListy.cz uvádí: „S jistou nadsázkou říkám, že to vůbec není špatný nápad a není vůbec vyloučeno, že bychom o tom mohli přemýšlet. Ale opravdu jsem to slyšel v pátek večer poprvé.“

Jiří Pospíšil po ohlášení odchodu z ODS také oznámil, že si ponechá poslanecký mandát, protože ho vnímá jako výraz důvěry od voličů v jeho osobu. Ze všech kandidujících občanských demokratů totiž v říjnových předčasných volbách dostal po Miroslavě Němcové nejvyšší počet preferenčních hlasů. A asi nic nevypovídá lépe o rozporu mezi voliči a členskou základnou ODS jako to, že zatímco voliči oba zmíněné politiky tak výrazně preferovali, tak delegáti kongresu je odmítli zvolit do vedení strany.

Z ODS odchází s nálepkou dvojitého mučedníka

Připomeňme, že Pospíšil oznámil svůj odchod z ODS teprve před několika dny, strana ho obratem vyzvala, aby se vzdal poslaneckého mandátu a on to odmítá učinit.

O tom, že Jiřího Pospíšila to bude po neúspěchu na kongresu lákat někam jinam, se v ODS už nějakou dobu šuškalo. „Asi už ho to opravdu táhlo někam jinam. Nicméně podařilo se mu to, že se stal před veřejností dvojitým mučedníkem – nejprve ho vyhodil z postu ministra spravedlnosti tehdy premiér Nečas a teď ještě nebyl zvolen ani místopředsedou,“ upozornil pro ParlamentníListy.cz předseda senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera, s jakou nálepkou Jiří Pospíšil stranu opustil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace