Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Primadona, dětina, chlápek, co jančí z volební porážky… Víme, co Pospíšila vyhnalo z ODS i kam ho srdce táhne

02.02.2014
Primadona, dětina, chlápek, co jančí z volební porážky… Víme, co Pospíšila vyhnalo z ODS i kam ho srdce táhne

Foto: Facebook

Popisek: Jiří Pospíšil

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v rozhovoru pro server iDnes.cz zopakoval, že rozhodnutí opustit řady ODS v něm zrálo již delší čas. Stačí si vzpomenout jen na to, jak byl vyhozen z Nečasovy vlády. To byl jasný vzkaz a Pospíšil pokračující nedůvěru spolustraníků definitivně vyhodnotil. Má ale poměrně jasnou představu, co chce dělat dál.

„Chtěl bych třeba dál pracovat na reformě státního zastupitelství, což považuji za velmi důležité. Dostal jsem také nabídku, abych se stal neplaceným poradcem Hany Marvanové, která se má stát náměstkyní ministryně spravedlnosti. A ještě jednou říkám, že to bude neplacená a externí funkce,“ zdůrazňuje Pospíšil s tím, že zůstane poslancem, a to poslancem opozičním. Rozhodně nehodlá podporovat vládu.

Opozičním zastupitelem zůstává i v Plzeňském kraji, ale do obecních voleb nenastoupí a nehodlá ani nikomu vyjadřovat podporu. Nechystá se ani ke vstupu do jiné strany. Odchod z ODS ho sice mrzí, ale považuje to za správné řešení.

Nebouchám dveřmi

Poslanec, předseda ODS v Plzeňském kraji a člen Výkonné rady ODS Jiří Pospíšil ohlásil ve čtvrtek odpoledne svůj odchod z ODS. ParlamentníListy.cz zjišťovaly, co na to říkají jeho straničtí kolegové. Odpovědi jsou v kontextu Pospíšilova rozhodnutí o to pikantnější.

Pospíšil již dříve naznačoval, že neví, zda být dál součástí týmu, v němž necítí podporu. V rozhovoru pro Deník.cz tvrdil, že není uražený a nebouchá dveřmi, jen v klidu a logicky uvažuje o odchodu. „Navíc vidím, jak se o mně vyjadřují někteří kolegové na sociálních sítích,“ řekl Pospíšil, jenž prý v případě odchodu ze strany nechce opustit poslanecký mandát ani křeslo krajského zastupitele.

ParlamentníListy.cz se již dříve dotazovaly předáků ODS, co tomu říkají a zda by podle nich neměl v případě svého odchodu z ODS rezignovat na svůj poslanecký mandát, neboť byl zvolen do sněmovny za ODS.

Uvolňování informací do médií vypovídá nejvíc o něm samotném

„Asi nemá smysl komentovat, že někdo něco zvažuje. Jiří Pospíšil je dospělý člověk a zkušený politik. Až se rozhodne, tak to určitě veřejně sdělí, a potom je na místě komentovat jeho rozhodnutí,“ řekl místopředseda ODS a europoslanec Evžen Tošenovský.

 „Veřejné uvažování Jiřího Pospíšila o odchodu z ODS nikoho netěší. On sám si řekl o 14 dní klidu na rozmyšlenou. Chci to respektovat. Uvolňování informací do médií vypovídá nejvíc o něm samotném. ODS se teď zvedá a potřebuje naopak pomoc každého svého viditelného politika,“ reagoval místopředseda ODS Martin Kupka.

„Jde o svobodné rozhodnutí Jiřího Pospíšila. Počkám si na jeho konečné slovo a potom to okomentuji,“ uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

„Pevně věřím, že Jiří Pospíšil všem kritikům ukáže, že není neloajální vůči ODS. Myslím si, že v současné situaci bychom měli hodit své osobní ambice za hlavu a pracovat na obnově ODS,“ říká předseda pražské ODS Filip Humplík.

Primadona. Dětinsky vyhrožuje

„Jiří Pospíšil se vždy zaklínal slovem tým. Věřím, že když se protentokrát nestal lídrem týmu či vysokým funkcionářem, tak dostojí svým někdejším výrokům a dokáže fungovat i jako řadový či platný člen týmu. Pokud učiní cokoli jiného, potvrdí jen slova jeho kritiků, že je pouhou primadonou,“ myslí si europoslanec Edvard Kožušník.

 „Zdá se mi nepřiměřené reagovat na prohru hned mediálním vyhrožováním o odchodu z politické strany. Je to dětinský postoj. Na druhou stranu to asi vypovídá o tom, jak pevné je hodnotové ukotvení pana Pospíšila v ODS. Zda být či nebýt členem politické strany je každopádně soukromé a svrchovaně vlastní rozhodnutí každého člověka. Proto nemám potřebu vystoupení Jiřího Pospíšila nijak dál rozvíjet či komentovat,“ míní europoslanec Ivo Strejček.

Pomlouvají Jiřího Pospíšila ne ódéesáci, ale pitomci

„Odchod Jirky Pospíšila z ODS mě moc mrzí. Rozhodně mandát nemá skládat a pokud bude chtít zůstat členem poslaneckého klubu, měl by mu to klub umožnit,“ říká senátor Petr Bratský.

„Na sociálních sítích pomlouvají Jiřího Pospíšila ne ódéesáci, ale pitomci. Jiří Pospíšil patří stále k nejvýše postaveným členům ODS. Je předsedou regionální organizace, členem výkonné rady i poslancem. ODS má ale jen omezený počet místopředsedů. Věřím, že v ODS zůstane a tyto jeho úvahy jsou dány jenom jeho dočasným smutkem z nezvolení místopředsedou ODS,“ říká senátor Tomáš Jirsa.

Zabijačka

Pospíšil je dlouholetým předsedou ODS v Plzeňském kraji, po několik volebních období poslancem a od roku 2012 také krajským zastupitelem za ODS. Na nedávném kongresu strany kandidoval na post prvního místopředsedy ODS, nakonec ale neuspěl ani v boji o funkci řadového místopředsedy. Pro kandidaturu na jednu z předních funkcí ve straně se rozhodl po parlamentních volbách. Původně zvažoval kandidaturu i na předsedu ODS.

Jiří Pospíšil již po svém nezvolení místopředsedou ODS uvedl, že jeho nezvolení je špatným signálem pro voliče a označil to za „zabijačku“. Mezi kolegy jeho vyjádření v médiích vyvolala velmi negativní reakce a myslí si, že Pospíšil neunesl svou porážku a poškodil svými výroky stranu.

Jiří Pospíšil je neuvěřitelně sebestředný

„Taková vyjádření ODS nepomohou. Kongres se zkrátka rozhodl pro radikální obměnu vedení, není tam nikdo z bývalých místopředsedů. Politika není vždy spravedlivá, s tím je třeba se vyrovnat, ne hledat zástupné důvody. Například Miroslava Němcová to dokázala s noblesou,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz první místopředseda strany a šéf europoslanců ODS  Jan Zahradil.

„Jiří Pospíšil je neuvěřitelně sebestředný. Kongres nebyl o Jiřím Pospíšilovi, ale o budoucnosti ODS. Neuspělo mnoho jiných kandidátů a nejančí z toho jako on,“ řekl místopředseda ODS a europoslanec Evžen Tošenovský.

„Zažil jsem sám v politice několik porážek a vyrovnával jsem se s nimi jinak. Jiří Pospíšil byl zvolen do Výkonné rady ODS, což je po kongresu a změně stanov významnější funkce, než byla před tím,“ míní místopředseda ODS Martin Kupka.

„Kongres spravedlivě ohodnotil katastrofální politiku bývalého vedení ODS, která vedla k nejhoršímu výsledku ODS ve volbách. Ti moudřejší jako Martin Kuba to pochopili a radši nekandidovali. A ti, kteří kandidovali, jako Miroslava Němcová, nebo Jiří Pospíšil, nebyli zcela po zásluze zvoleni. Jejich mediální stížnosti jsou nechutné a poškozují ODS,“ řekl redakci europoslanec Hynek Fajmon. 

Spolupráce s TOP 09?

Večer pak Pospíšil přišel do diskusního pořadu ČT Události, komentáře, kde dokonce připustil možnost, že by mohl blížeji spolupracovat s TOP 09. Strana Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska je stejně jako ODS v opozici vůči současné vládě a Pospíšila s některými jejími členy již v minulosti pojilo přátelství.

Pospíšil ale zdůraznil, že v žádném případě nehodlá do žádné strany vstupovat. Uvažuje prý pouze o spolupráci, která by mu umožnila vykonávat efektivněji svůj poslanecký mandát.

„Důvodem mého odchodu je oboustranná ztráta důvěry u nemalé části členů a funkcionářů ODS. Tato situace mě mrzí, ale nezbývá mi nic jiného než ji respektovat, a proto jsem se rozhodl z ODS odejít,“ vysvětloval v televizní debatě. Jiří Pospíšil byl členem ODS téměř šestnáct let, jeho politické začátky jsou však spojeny s jinou stranou. V devadesátých letech byl členem Občanské demokratické aliance.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová