Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ČSSD, nově Členové Slávka Sobotky a Dienstbiera, numerologický výklad Zemanových kroků a stopy vedou na plzeňská práva… Politolog o prezidentovi

12.01.2014
ČSSD, nově Členové Slávka Sobotky  a Dienstbiera, numerologický výklad Zemanových kroků a stopy vedou na plzeňská práva… Politolog o prezidentovi

Foto: aTeo

Popisek: Tuto koláž nazval její tvůrce Zkrocení lva.

ROZHOVOR Překvapující kombinace, zaznívající z vystoupení prezidenta ke jmenování nové vlády, nedají spát mnoha občanům. Plzeňský mladý politolog Jiří Šebele se pokusil „rozklíčovat“ zajímavé nuance, které by možná ušly větší pozornosti diváků a posluchačů. Velký hráč Miloš Zeman rozehrál další partii a zdá se, že se začínají skládat jednotlivé kostky vedle sebe, jak ukazuje se obraz plný symbolik, decentních narážek i jinotajů…

Co říkáte stanovisku prezidenta k novému premiérovi a budoucí vládě?

Zeman, když kandidoval na prezidenta, sliboval, že bude aktivní v politice, bude se zúčastňovat jednání vlády, parlamentu, senátu. To v podstatě dodržuje.  Veřejně rozebírá navrhované ministry, i když v řadě případů není konkrétní – ale každý trochu znalý člověk tuší, o koho se jedná – to je pokračováním jeho silného mandátu a slibu, že bude prezidentem deseti miliónů obyvatel. Tuto činnost si sám před sebou legitimizuje z titulu vítěze první přímé prezidentské volby a pohybuje se občas na  hranici Ústavy. Tím mění ústavní zvyklosti, nastavené svými předchůdci, Václavem Havlem i Václavem Klausem. Příkladem může být jmenování Rusnokovy vlády, svatoštěpánský projev a vzdání se jmenování vysokoškolských profesorů.

Zvláštní oblíbeností Miloše Zemana je vždy vyjádření se k tomu, co bude následovat. Příkladem může být rozpuštění parlamentu, kdy na tiskovce oznamoval, že chce, aby volby proběhly 25. a 26. října  a stejně tak nyní oznámil termín jmenování Bohuslava Sobotky do funkce premiéra.

Zajímavostí také je, že právě toto pronesl v den, kdy uplynul přesně rok od prvního kola prezidentských voleb. Stejně tak symbolicky může jmenovat Sobotkovy ministry 27. ledna. To byl první den, kdy byl Miloš Zeman vítězem prezidentských voleb. Celá tato koalice hraje v symbolech – tříkrálový podpis koaliční smlouvy, volby 25. října a tak dále. Je vidět, že si to Miloš Zeman náležitě užívá.

Pojďme k meritu věci – jak velká je nespokojnost Miloše Zemana s některými  navrženými členy nové vlády? Je to jeho další nátlak na Sobotku, aby byl pod drobnohledem nejširší veřejnosti?

Prezident Zeman svým projevem otevřel několik otázek pro média, která budou hledat odpovědi na jeho výhrady k určitým ministrům. „Popleta“ Jurečka pravděpodobně bude jmenován, snad i díky jeho věku. Podívejme se kupříkladu na naše sousedy do Rakouska, kde povede lidovec Sebastian Kurz ministerstvo zahraničí. Ve svých 27 letech, ještě nedostudoval práva a přezdívá se mu „maturant“.

Kandidát na post ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek, který neprošel bezpečnostní prověrkou, neví, zda se výhrada o NBÚ týká právě jeho. Následně pro MF Dnes  uvedl, že žádost byla přerušena, protože údajně nemohl doložit, že ji pro něco potřebuje a v té době neměl jakoukoliv veřejnou funkci. Zeman dále hovořil o plzeňských právech a je otázkou, zda to nebyl pouze příměr. Následné prohlášení Milana Chovance bezprostředně po tiskové konferenci prezidenta republiky mně osobně velmi překvapilo. Lídr plzeňské kandidátky za ČSSD žádný titul neuvádí a tímto na sebe upozornil a sám personifikoval  tento problém.

V Sobotkově vládě bude zajímavé sledovat spolupráci ministryně spravedlnosti Heleny Válkové s Milanem Chovancem. Ta působila od roku 1993  na právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni a v roce 2009 otevřela kauzu „rychlostudentů“.  Milan Chovanec bude ministrem vnitra. Je třeba podotknout, že tyto dva resorty by měly naplnit motto sociálních demokratů o „dosažení dobře fungujícího státu.“

Další zajímavostí je, že vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář  teprve před Vánocemi  na příkaz Miloše Zemana požádal o bezpečnostní  prověrku. Šéf protokolu Hradu Jindřich Forejt se chlubí právnickým titulem, který pravděpodobně nikdy nezískal.

Po době „přátel Miloše Zemana“  tedy nastává „čas kamarádů Slávka Sobotky“?

Na letošním sjezdu ČSSD  by mohla být jedním z bodem jednání  změna významu zkratky ČSSD na Členové Slávka Sobotky  a Dienstbiera. Pokud obhájí své stranické posty Sobotka, Chovanec, Dienstbier, Zaorálek a nově expremiér Špidla, pak  tento zdánlivě veselý příměr je třeba brát velmi vážně.  Pomůže to v tomto supervolebním roce ČSSD?  Je otázkou, zda toto společenství vůbec pomůže sociální demokracii? Je třeba si uvědomit, že to, co Zeman vytýkal Dienstbierovi, tedy jeho ministerský post ve spojení s květnovou kandidaturou na europoslance, může opravdu ohrozit nebo mírně řešeno omezit jeho funkčnost na ministerském křesle.

Na rozdíl od těch všech námi zmíněných sociálních demokratů vzal ale prezident republiky „na milost“ Andreje Babiše. Ba co víc, nevadí mu chybějící lustrační osvědčení, ale dal mu šanci, aby se ve funkci ministra financí ukázal…

Miloš Zeman ze své zkušenosti předsedy vlády z let 1998 až 2002 vedl jím nazývanou „vládu sebevrahů“.  Druhému vítězi voleb, hnutí ANO a jeho vůdci Andreji Babišovi chce dát příležitost k naplnění jeho domněnky, že lze stát řídit jako firmu. Takto by měl  z postu ministra financí prokázat jeho předvolební výroky o  vyrovnaném státním rozpočtu bez zvyšování daní. Tím, že nemá k němu takové výhrady, prezident  Zeman doufá, že se Babiš „ politicky znemožní.“  Miroslav Kalousek to vidí obdobně – vždyť prohlásil, že koaliční program lze realizovat, ale nelze mít zároveň vyrovnaný rozpočet.

Otázkou nejen pro média je, co si Bohuslav Sobotka  vezme z prezidentovy židovské anekdoty. Přinese mu nově jmenovaný premiér „nový globus“?  To, zda vláda bude jmenována ve složení, které Sobotka přinesl na Hrad, je tedy dále otevřenou otázkou. Jedním z bodů, který je oprávněně vytýkán Bohuslavu Sobotkovi, je žena, chybějící zástupkyně ČSSD. Tou byla například Michaela Marksová-Tominová, která měla na starosti ve stínové vládě lidská práva a rodinnou problematiku. Tato mediální výtka zjevně nevadí prezidentovi, neboť ani v jeho vládě nezasedala jediná žena.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na ');, do předmětu napište Příběh.

 

Vložil: Anička Vančová