Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kandidátem na premiéra je vždy předseda, říká hejtman Chovanec

30.10.2013
Kandidátem na premiéra je vždy předseda, říká hejtman Chovanec

Foto: Archiv

Popisek: Milan Chovanec, ČSSD

Otevřený dopis Milana Chovance členům krajské organizace ČSSD v Plzeňském kraji

Vážení přátelé,

nejprve mi dovolte, abych Vám všem poděkoval za práci ve volební kampani. Celkový výsledek sice není nijak oslnivý, nás může alespoň trochu těšit, že jsme dosáhli nejlepšího výsledku v rámci českých krajů. Na analýzu, proč jsme neuspěli tak, jak jsme si představovali, je ještě brzo.

Je však jasné, že nás ničí nejednota. Žádná normální strana nehlasuje o tom, kdo je jejím kandidátem na premiéra. Tím je přeci vždy předseda. A když o tom náhodou hlasuje, tak to dělá aklamačně, kdy kandidát dostává 100 % hlasů a celé ÚVV odchází do volebního klání. Všichni naši členové ÚVV, se kterými jsem mluvil v této volbě, podpořili předsedu Sobotku, a to včetně mě. Přišlo mi to naprosto normální a přirozené. Jinak totiž ani nemělo cenu do voleb chodit. Strašně mě mrzelo, že se toto hlasování odehrálo potom, co jsem členům ÚVV říkal, že straně chybí vůle po vítězství. Také jsem jim říkal, že musíme pro lidi znamenat naději na změnu a lepší život. Varoval jsem je, že můžeme v rámci kampaně říkat, co chceme, ale nebude to nic platné, když nebudeme jednotní a srozumitelní. A my jsme se zase zabývali sami sebou. Pak přišly žaloby našich lidí na vlastní stranu ohledně kandidátních listin. Těžko vysvětlíme voličům, že jsme normální, když děláme tyto věci.

Tato nejednota vznikla po sjezdu před třemi lety, kdy jsme se rozdělili na "Haškovce a Sobotkovce", později ještě přibyli Zemanovci. Ti, kteří dnes svádí naše problémy pouze na pana prezidenta, tak nemluví pravdu. Při prvním sjezdu byl ještě důchodcem na Vysočině. Toto rozdělení nás ničí a ničilo od samého počátku. Mnozí mě počítali do jednoho, druhého a pak třetího tábora. A já chtěl jen jedno jediné, být sociálním demokratem. Tak jsem byl chvíli zrádce pro jedny a pak pro druhé. Nechápu, když se u nás v kraji umíme chovat normálně, proč to nejde i jinde. Nevím, jak mám mnohým vysvětlit, že bez strany nejsme nic, a že pokud si ji rozbijeme, už to nedáme nikdy dohromady. Nemám nic proti frakcím, ty jsou součástí všech velkých stran. I u nich však musí převládnout společný zájem o rozvoj vlastní strany.

Včera jsem zažil jednání předsednictva ČSSD, kde jsem definitivně pochopil, jak moc je naše strana nemocná a jak moc potřebuje zásadní katarzi. Několik hodin jsme se zabývali opět sami sebou. Nutně potřebujeme volební sjezd, v tom má Slávek Sobotka pravdu. Tam musí celé vedení, včetně mě, skládat účty, bez toho se nehneme dál. Šance prosadit rychlé svolání sjezdu byla ovšem za daného rozložení sil mizivá.

Proto jsem hlasoval pro návrh usnesení o výzvě předsedovi k odstoupení. Musím Vám přiznat, že jsem to nedělal s lehkým srdcem. Viděl jsem to ale jako nejrychlejši cestu k naší katarzi. Máme velkou zodpovědnost k lidem, kteří nám dali svůj hlas ve volbách. Slíbili jsme jim fungující stát a oni oprávněně čekají, že jej vytvoříme. K tomu však potřebujeme být v kondici. K tomu si velmi rychle potřebujeme konečně pojmenovat naše problémy a začít je vážně řešit. Máme rozpůlený klub a rozpůlenou stranu. K tomu, abychom byli schopni plnit naše sliby a měli čas na práci pro lidi, potřebujeme jednotu a stabilitu. A na to opravdu nemáme čas do března, kdy by zřejmě šlo sjezd svolat. Toto se musí vyřešit v řádu týdnů, a proto jsem včera hlasoval, jak jsem hlasoval. Je mi v tuto chvíli úplně jedno, jestli budu ve vládě. Nikdy jsem nepreferoval osobní úspěch nad úspěchem strany. Pokud nepůjdeme do vlády jednotní, nebude mít dlouhého trvání. A asi tak po roce nás lidi poženou klacky. A u toho opravdu nechci být. Musíme najít společnou řeč, musíme se naučit spolu opět komunikovat a naslouchat si.

V našem kraji svolám na konec týdne mimořádné KVV, které bude otevřené všem členům ČSSD v našem kraji. Váš zájem o účast prosím nahlašte sekretariátu KVV, podle Vašeho zájmu bude vybrán prostor pro toto jednání. Včerejší usnesení PČSSD bude ještě projednávat ÚVV a před ním chci, abychom mohli celou věc projednat i u nás. Pokud naše problémy nevyřešíme, pokud zase zavřeme oči a odsuneme je na později, žádné později už nebude.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL