Svobodní: Zrušte daně, poplatky a dotace! Jen 36% z účtu za elektřinu je skutečná energie, zbytek poplatky a daně
25.10.2013
Foto: Václav Fiala
Popisek: Petr Mach v Plzni
Setkání s potenciálními voliči a besedu na téma Co všechno vám bere stát, aniž byste o tom věděli, uspořádala v Plzni Strana svobodných občanů za přítomnosti svého předsedy Petra Macha a krajského lídra kandidátky do Poslanecké sněmovny Jiřího Hemerleho. V salonku se sešlo na padesát především mladých lidí a hovořilo se více než dvě hodiny. Diskuse byla téměř k nezastavení…
Na úvod krajský lídr tvrdě zkritizoval systém, který připouští nejrůznější poplatky za nedodané nebo neodebrané produkty či služby. „U koncesionářských poplatků musí podnikatel platit za každý přístroj. Autorské poplatky, to je další zlo, na kterém vydělává jen OSA. Platíte i za paměťovou kartu do vašeho mobilu nebo telefonu, to přece není normální. Existuje tady prostě presumpce viny – šmahem všichni budou podle zákonodárců stahovat data nebo filmy – a basta! Také další poplatek je pouhopouhá persekuce. Velké společnosti, včetně například Coca Coly založily jakousi neziskovku zvanou EKO-KOM, kde se podnikatel prostě musí registrovat – a cálovat. Prý to rozdělují obcím, městům, část jde na propagaci recyklace, ale nikdy tato organizace nezveřejnila, kam skutečně ty peníze jdou. Vidím jako nemravné, že například středně velký lihovar platí za obaly 17 miliónů korun.“ Podle Hemerleho platí i on, který obchoduje s květinami a má vratné obaly, jenž zas vrací zpět do Holandska.
Poplatky a zase poplatky…. A ještě k tomu štěnice!
„Podívejte se na fakturu za energie,“ hřímal dále. „Jen 36 procent z částky je za skutečnou energii, ostatní jsou jen poplatky a daně. Máme recept i na exekutory – ať si dlužník vybere toho takzvaně svého exekutora, který má solidní jednání a normální ceník. Také by si občan tohoto státu měl zvolit svého notáře a nenechat stát, aby mu jej prostě přidělil. Další zvěrstvo je průkaz energetické náročnosti budovy – stát se i v tomto případě vlamuje někam, kam nemá, proč vstupuje do dvoustranných vztahů prodávajícího a kupujícího?“
Dalším problémem, který by měkl občany zneklidňovat, je povinná „štěnice“ do všech aut od roku 2015, povinné zimní pneumatiky nebo dokonce i vybavení autolékárničky. Tam všude podle plzeňského lídra stát nedává možnost výběru a jen přikazuje
Od plenek přes Borovského až po Unii
„Jak stát může deklarovat podporu mladých rodin, když například daň z přidané hodnoty u dětských plenek neúměrně roste a tím jsou dražší a dražší,“ uvedl na začátku své prezentace Mach. „Tato daň byla v létech 1993 až 2007 pětiprocentní a letos je již na 21 procentech! Až do první republiky byly daně skoro lidové – již Karel Havlíček borovský je sledoval a hartusil, že tehdá dělaly jednu osminu výdělku. Oproti dnešku je to lahoda!“
Podle předsedy Svobodných je třeba omezit moc státu získávat na úkor lidí peníze. Šťastně se podle něj žije tam, kde je moc státu omezena.
A pak již přišla kavalkáda dotazů – týkajících se důchodů, biopaliv nebo dotací. „U nás jsme vždycky papežštější než papež… raději si pospíšíme, abychom doporučení Unie zanesli do našeho systému co nejdříve. Prostě jak správní Hujeři. Málokoho napadne, že pod cedulkou Zaplaceno z fondů Evropské unie se skrývá skutečnost, že jde o peníze náš všech, poslané do Bruselu a zpět přerozdělené. Ve škole se pomalu učí, že před Unií nebylo nic. Co je to za školení a zaměstnání, kdy se lidé učí vyplňovat dotazníky na granty a lobbovat za projekty, které nakonec třeba ani nepotřebujeme nebo sklouží jen některým přítelíčkům. Tak neplaťme do Unie nic a nechtějme od nich taky nic a jsme si kvit. Co to je za logiku, když obec dostane peníze jen na hasičárnu nebo osvětlení, když třeba akutně potřebuje opravit silnici nebo postavit čističku odpadních vod. Kvůli tomu, že není vyhlášena nějaká výzva, se zbytečně utrácejí peníze,“ rozohnil se předseda Strany svobodných občanů.
Zrušme příspěvky na bydlení!
Hovořilo se i o takzvaně nepřizpůsobivých. „Zrušme příspěvky na bydlení. Je normální, aby majitel ubytovny dostával za dva odporné pokoje od státu třeba devět tisíc? Obyčejný člověk by tam nikdy nežil, ale stát to rád zaplatí. Přitom ubytování má mnohem nižší hodnotu. Navíc ty peníze dostane majitel ubytovny, sociálně vyloučení z toho nevidí ani korunu. Takže se oficiálně podporuje takováto hra s dávkami, která slouží úplně někomu jinému, než těm, kterým by to v konečném důsledku mělo pomoci. Proto říkáme stop takovému systému,“ uzavřel Mach za všeobecného souhlasu přítomných.
Dlouhým potleskem se pak přítomní rozloučili se svými hosty. Ti ještě na úplný závěr apelovali na své voliče a přívržence, aby konečné výsledky „….alespoň o něco přelezly pět procent,“ jak pronesl Jiří Hemerle.
Václav Fiala
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Anička Vančová