Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Chovanec: Náš kraj, naše zodpovědnost v Plzni i v Praze!

17.10.2013
Hejtman Chovanec: Náš kraj, naše zodpovědnost v Plzni i v Praze!

Foto: Archiv

Popisek: Milan Chovanec, ČSSD

Milan Chovanec je lídrem kandidátky ČSSD a hejtmanem Plzeňského kraje. Od roku 2011 je zároveň i stínovým ministrem dopravy. Klid a rozvahu mu podle jeho slov dodává rybolov. Mezi jeho další koníčky patří historie a překvapivě i politika. Dokázal, že mu nechybí ani silná vůle. Za necelý rok totiž zhubl neuvěřitelných 70 kilogramů. Je mu 43 let a má dvě děti.

Společnost MasterCard dlouhodobě sleduje a porovnává jednotlivé regiony podle socioekonomické situace obyvatel. Z posledního průzkumu vyplývá, že si v rámci desetiletého srovnání Plzeňský kraj, jako jediný region v republice, výrazně polepšil. Jak tento úspěch hodnotíte?

To je pozitivni´ zpráva především pro všechny naše obyvatele. To, zˇe na´sˇ kraj zaznamenal jako jediny´ tak vy´razne´ zlepsˇeni´, je vy´sledek dlouhodobe´ho procesu, kdy prˇednostneˇ investujeme do oblasti´, ktere´ jsou pro místní lidi du°lezˇite´. Zajisˇtˇujeme kvalitni´ zdravotnickou a socia´lni´ pe´cˇi, podporujeme technicke´ vzdeˇla´va´ni´, jehozˇ absolventi se vy´borneˇ uplatni´ na trhu pra´ce, a du°lezˇita´ je pro na´s take´ oblast bezpecˇnosti, kterou se intenzivneˇ zaby´va´me zejme´na v prˇi´hranicˇni´ch oblastech.

Co je podle Vás největším problémem Plzeňského kraje?

Problémy krajů jsou všude stejné. Je nutné stabilizovat veřejné finance. Potřebujeme stabilizovat příjmy našich  nemocnic a sociálních ústavů. Stejně tak je nutné zajistit dostatek finančních prostředků na údržbu stávajících silnic a výstavbu nových. Prioritou pro Plzeňský kraj je proto bezchybná příprava dopravních staveb, která zajistí i do budoucna dostatek nových pracovních příležitostí.?

Jak byste z pozice poslance chtěl tyto problémy řešit?

U nemocnic je nutné spravedlivé nastavení systému financování. Je naprosto nelogické a paradoxní, že například nemocnice v Plzeňském kraji dostávají za stejné výkony až o 20 % méně peněz, než jinde. Když jsme to chtěli změnit, naráželi jsme na odpor, jak u bývalého ministra Hegera, tak u zdravotních pojišťoven. Podobně je to i  u silnic. Stát přehodil odpovědnost za údržbu regionálních silnic na kraje. Peníze však neustále škrtá a krátí, takže je není za co opravit. Jinými slovy je to o účelném a efektivním rozdělování financí ve prospěch regionů. A právě o tom se rozhoduje v Parlamentu.

ČSSD je favoritem voleb do Poslanecké sněmovny. Co od vás konkrétně můžeme očekávat?

Receptem ČSSD je hospodářský růst. Toho chceme dosáhnout většími investicemi do infrastruktury, sociálních služeb a bytové výstavby. Právě tak je možné co nejrychleji napravit škody, které tu zůstaly po několika letech vlády pravicové koalice ODS a TOP 09. Nám se v Plzeňském kraji například podařilo udržet veřejné služby na nezměněné úrovni. A to navzdory všem pravicovým pseudoreformám  a škrtům. Máme řadu příkladů, které by se s mírnými modifikacemi daly použít i v rámci republiky.

Jakému tématu se chcete ve Sněmovně primárně věnovat. Proč?

Dlouhodobě se věnuji dopravě a rád bych se tomuto tématu věnoval i v Poslanecké sněmovně. Každoroční rituál - střídání ministrů dopravy- přinesl totiž do celého rezortu naprostý chaos. Spolu s ministrem přišel vždy nový tým a s ním i nová koncepce. Zcela se vytratila profesionalita. Stát se pouští do nelogických projektů a namísto zdravého rozumu vítězí nesmyslné pseudovize. Výsledkem je neskutečná řada problémů a kostlivci prakticky v každé skříni. Po několika letech vlády pravice je nutné v dopravě uklidnit situaci. Jde o odbornost a nastavení systému. Prioritou je bezchybná příprava projektů a efektivní investice do dopravních staveb.

ČSSD jde do voleb s jedničkou. Věříte, že vám to přinese štěstí?

Říká se, že štěstí přeje především připraveným. Já věřím, že ČSSD připravena je. Přicházíme s programem dobře fungujícího státu a nápravou škod, které tu zůstaly po neoblíbené pravicové vládě ODS a TOP 09. K tomu, abychom ho mohli realizovat, potřebujeme získat ve volbách ten nejsilnější mandát. 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL