Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neuvěřitelná arogance mocných! Kolona luxusních BMW se proháněla po Šumavě v rezervaci, kam je vjezd přísně zakázán. Podívejte se

05.10.2013
Neuvěřitelná arogance mocných! Kolona luxusních BMW se proháněla po Šumavě v rezervaci, kam je vjezd přísně zakázán. Podívejte se

Foto: Václav Vetýška

Popisek: Kolona luxusních BMW v CHKO Šumava

Jen málo uvěřitelný případ lidské drzosti řeší pracovníci ochrany přírody ze Správy Chráněné krajinné oblasti Šumava. V těsné blízkosti Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero, kam je samozřejmě vjezd zakázán, se prohnala kolona luxusních vozů BMW. Případ už vyšetřuje Policie ČR.

Neuvěřitelné hulvátství, drzost a arogance k základním pravidlům ochrany přírody i principům slušného chování - tak hodnotí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava šokující informaci, kterou Správě šumavského parku předal Václav Vetýška z Plzně.

Ten jako dlouholetý milovník a znalec Šumavy minulou sobotu na svátek svatého Václava absolvoval se svými přáteli výstup na horu Ostrý z německé strany. Z vrcholu Ostrého pak přešli na naši českou stranu.  Na cestě od Černého jezera čekal celou skupinu šok, ze kterého se dlouho nemohla vzpamatovat. Asi v polovině cesty do Špičáckého sedla na silnici potkali zhruba 20 luxusních vozů značky BMW.

„Nestačil jsem se divit. Ani mí přátelé a další turisté nevěřili svým očím. Okamžitě jsem zavolal na policii. Sám mám zvlášť osobní vztah k Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero a ta kolona mě hrozně pobouřila,“ zlobí se Václav Vetýška, který Jiřího Mánka vyzval o okamžité nápravě a požádal ho o okamžité prošetření celé záležitosti.

Vyrazilo mi to dech, říká ředitel Mánek

„Nesmírně si vážím toho, co všechno jste pro Šumavu udělal i vašich plánů, které na Šumavě máte. Oceňuji vaši profesionalitu a nesporné úspěchy, kterých jste na Šumavě dosáhl. Teď je třeba řešit i tento problém,“ uvedl Václav Vetýška.

„Je to pro mě absolutně neuvěřitelná zpráva! Máme občas problémy s jednotlivými černými vjezdy terénních motorek. V zimě v ojedinělých případech řešíme protizákonné prohánění sněžných skútrů v národním parku. Ale aby do lesa a do národní přírodní rezervace vjela kolona BMW kabrioletů, tak to mně osobně vyrazilo dech,“ doplňuje ředitel Jiří Mánek.

Policisté na místě sice rozdali pokuty, průjezd zakázaným územím ale pro majitele drahých kabrioletů neznamenal  významnou finanční újmu, neboť žádná z pokut nepřesáhla částku dva tisíce korun. Vyhráno ale ještě motoristé nemají, hrozí jim ještě jedna pokuta, a to od národního parku.

Dokonale čitelné poznávačky

K celému incidentu došlo na území Chráněné krajinné oblasti Šumava. Lesy patří společnosti Lesy ČR a Správa CHKO Šumava dohlíží na dodržování pravidel ochrany přírody. „Vjezdu od Špičáckého sedla nově brání závora, kterou sem umístili správci území, LS Železná Ruda státního podniku Lesy České republiky. Někdo ji úmyslně otevřel, vypáčil nebo zapomněl zamknout. Vše je v šetření Policie ČR. Správa Chráněné krajinné oblasti v současné době podniká všechny kroky ke zjištění o jaká vozidla a řidiče šlo, a je připravena postupovat proti nim plně v rámci kompetencí vyplývajících ze zákona č. 114/1992 Sb,“ říká Václav Braun, náměstek ředitele pro státní správu. Za takové jednání hrozí jednotlivým řidičům za nezákonný vjezd pokuta ve výši až padesát tisíc korun. Pokud by se jednalo o organizovanou akci pořádanou právnickou osobou, lze uložit pokutu až do výše dvou miliónů korun.

A přidává se i ministr: „Je úplně jedno, jestli do chráněného území vjede luxusní BMW nebo starý žigulík. Inteligence lidí se neposuzuje podle značky auta, ač si možná někteří, sedící v drahých vozech, myslí opak. Uděláme všechno, abychom tyto dnešní vandaly v CHKO Šumava potrestali co nejpřísnější sankcí, která je a jim podobné napříště odradí od podobných extempore, ničících naší zvlášť chráněnou přírodu," říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Policie má zjednodušenou práci i díky fotografiím, které najdete ve fotogalerii a které pořídil pan Václav Vetýška. Poznávačky jsou na nich dokonale čitelné.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace