Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z kolbenky do kolbenky. Nějak si tu prosperitu chudoby musíme odpracovat. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.05.2022
Z kolbenky do kolbenky. Nějak si tu prosperitu chudoby musíme odpracovat. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolení Petra Fialy

Popisek: Premiér Petr Fiala pod deštníkem

Vláda Petra Fialy, dej jí Pánbu velkou sklizeň nepříjemné pozornosti, a její poradce stran ekonomiky Štěpán Křeček. Štěpán Křeček obyvatelstvo informoval o tom, že by si mělo najít druhé zaměstnání, pokud nechce upadnout do chudoby. Je to dobrá rada, taková z devadesátek, kdy světem naší do smutné budoucnosti se ubírající společnosti znělo – makej a dostaň se na vrchol. Jenže dnes devadesátkový étos získává trochu toho povinného mrzení, kdy se tehdejší naděje mění na beznaděj – makej, abys přežil. Nic proti, život je boj. Ale, vlastně přece jenom něco.

Křečkovy rady se objevily v deníku Metro. „Lidé by se měli zaměřit na osekání všech zbytných výdajů. Případně si mohou najít další zaměstnání, aby si navýšili příjmy. Na trhu práce je stále velký přebytek volných pracovních míst, která mohou pomoci k řešení finančních problémů v rodinných rozpočtech,“ pravil Křeček. Do světonázoru se mu trefil i bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. „Je možné si jít pro dodatečný příjem. Máme největší nabídku práce, jaká tu kdy byla. Hodně lidí si může najít lepší místo nebo pracovat víc.“ Sešli se pěkně, kluci jedni ekonomičtí.

Ale to nebylo celé představení. Do duetu jim zazpívala sopránem Edita Friedlová, spirituální business a osobní koučka, jak sebe sama označuje na svém webu, ať už to znamená cokoliv. Ta k výše řečenému dodala: „Budu upřímná. V Česku se máme tak dobře, že se člověk dostane do finanční tísně a materiálního nepohodlí ne proto, že by měl málo peněz, ale spíš proto, že nám chybí finanční gramotnost, osobní zodpovědnost a uvědomění, jak být spokojený s tím, co mám. Sama za sebe mohu říct, že jsem samoživitelka, měla jsem také období, kdy jsem se musela hodně uskromnit, a nikdo se mě neptal, kde na to vezmu,“ řekla koučka a bývalá samoživitelka Friedlová. Zároveň uznala, že jsou profese, kde je druhé zaměstnání problém.

Rád bych v této souvislosti věděl, jestli Edita Friedlová patřila mezi ty samoživitelky, které dřely bídu s nouzí, dva týdny před penězi měly jen na kolínka s cukrem a veškerá placená aktivita pro děti šla stranou, protože na ni nebylo. Nebo patří do skupiny samoživitelek, pro které se stal rozvod nejvýhodnějším byznysem jejich života. Je to možnost, zmínit ji musím. Svědomí by mi nedalo. Nikoho z ničeho nepodezřívám, ale je samoživitelka a samoživitelka. Snad to prozkoumá zmocněnec vlády pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma z nového Ministerstva pravdy, abychom nebyli na pochybách.

Měl bych pár asi nevhodných poznámek. Předně údaje Úřadu práce. Ty k letošnímu únoru evidovaly 343 tisíc volných pracovních míst, o které se máme nyní servat. S kým? Přidám další číslo. A tím je 350 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, kterým vláda právě ušlechtile zkrátila status státního pojištěnce na půl roku. Takže i tam začne boj o chléb náš vezdejší. Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták včera slavnostně oznámil, že kraj vede šampionát v zaměstnávání uprchlíků. Na Plzeňsku už pracuje 30 % příchozích. Takže čísla volných míst ubývají. Jsou to většinou špatně placená místa ve výrobě, tedy místa, kde se kolchozničí na směny.

Dám další nevhodné poznámky, a opět prosím zmocněnce vlády pro oblast médií a dezinformací Michala Klímu z nového Ministerstva pravdy, aby proclil mé pitomé poznámky svým sítem na pravdu a případně mě upozornil, že tohle už bych říkat neměl, protože to bude překážet vládě v jejím kázání o krásném novém světě. Uprchlíci jistě neodejdou. Ukrajina bude i nadále, s válkou i po ní ještě víc rozvrácenou zemí bez perspektivy. Bude lepší tady prostě zůstat. Přinejmenším 200 tisíc uprchlíků se odtud tedy ani nehne, odhaduji. Velká část z nich vezme boj o skývu za svůj vlastní a počet volných míst tak povážlivě sníží.

K tomu není od věci zmínit, že zvyšující se náklady nedopadají rozhodně jen na domácnosti, ale převážně na podniky. A tam bych viděl, já naiva, kterému by měl zmocněnec vlády pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma z nového Ministerstva pravdy vysvětlit, co je ten jediný správný světonázor, problém. Proč? Protože třeba Poláci snížili citelně daně z pohonných hmot a tím dali svým podnikům a firmám jasnou konkurenční výhodu oproti našim podnikům a firmám. Je tedy možné, že naše podniky a firmy začnou přicházet o zakázky, o kšefty, a budou nuceny propouštět. Počet volných míst tak může začít ubývat.

Zato může začít přibývat nezaměstnaných. Nemůže? Ale dejte pokoj, vlny velké nezaměstnanosti jsou běžné. Zeptejte se na poslední roky ve Španělsku nebo Řecku. Tam si s nezaměstnaností užili pěkné skopičiny. A tady má vláda volné pole působnosti ve snižování daní. Zatím jsme se dočkali kolika? Koruna padesát úleva na pohonných hmotách. A asi patnáct korun zdražení. Cítím v tom jistý nepoměr, ale věřím, že mi vládní zmocněnec pro dezinformace Klíma všechno vysvětlí a dá černý puntík za nevhodné poznámky.

Ale ne, to není všechno. Měl bych další a další. Co takhle o těch profesích, které si druhou práci vzít nemohou? Já v tom dělal. Asi dva měsíce v pekárně. Směna každý den. Jeden týden noční, pak ranní, pak odpolední. Dokonale rozhozený spánkový režim, zápřah na svalovou soustavu jako při maratonu. Já si, upřímně, nedovedu představit, že bych po směně, ruce vytahané až k podlaze, vyrazil do druhé kolbenky a tvářil se, že svět je v pořádku. Ne, není. A právě takové profese dostanou finančně po hubě nejvíc. Ale já vím, podle mých předřečníků je to jen jejich lenost a blbost. Měli se stát ekonomickými poradci premiéra. Nebo spirituálními byznys koučkami.

Rád bych využil této příležitosti i k jistému nevhodnému připomenutí, že člověk je bytost mnohorozměrná a je velmi, velmi nevhodné jeho existenci redukovat pouze a jen na pracovní výkon a tomu odpovídající finanční ohodnocení. Člověka to odsuzuje do role otroka, bere mu to onu dimenzi bytosti oduševnělé a přemýšlející. Jsem rád, že výše uvedení řečníci, a s nimi i vláda Petra Fialy, redukuje člověka právě na otroka, který nemá jít po práci k rodině a ke svému životu, ale do další práce a z ní do další, demaskovali se tím perfektně. Ale není to v pořádku. Není.

Vláda Petra Fialy moc ráda vysílá signály. Nutno dodat, že právě takový signál se jí příliš nepovedl. Řekla tím ústy svého ekonomického poradce a jeho ideologických souputníků, že za to, že se bude mít část společnosti blbě, může to, že je líná a blbá.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb