Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Knihomol. Feťák popsaných stránek. Glosa Iva Fencla

05.04.2022
Knihomol. Feťák popsaných stránek. Glosa Iva Fencla

Foto: Fotomontáž Ondřej Vanča

Popisek: Ze života knihomolky; ilustrační foto CD Press a Pixabay

Znám pocit „kéž přečtu všechny knihy světa“ i takřka tentýž pocit „vždyť to zvládnu: přelouskám veškeré knížky, co existují“. Míval jsem v dětství ty touhy. Taky tím je mi blízká kniha Ze života knihomolky od Debbie Tung, již přečtete za pár minut (nanejvýš za třicet). Jde o soubor stripů, o jejich cyklus, a lze snít, že příběhy chronologicky navazují. Ve skutečnosti nenavazují vždy a jdou za sebou jen do jisté míry. Strip obvykle nepřesáhne stránku a má čtyři obrázky.

Jindy však může mít i dvě strany. Nebo navazují tak, že váháme, jde-li o jeden jediný příběh. Potom uvažujeme o čase - a zda se to dívčině přihodilo hned vzápětí. Či za pár dní.

Kniha, která mě zaujala, je určena dětem, řekl bych, že tak dětem do dvanácti let. Tomu se má mentalita blíží. Ale stejné cítění a přivoňování ke knížkám, přátelství k nim, je vlastní i mnoha lidem zralým, kteří prošli pubertou a jsou dospělí. Čtení je přitom vlastně sněním v bdělém stavu a z několika dobrých důvodů do něj sem tam utíkáme. Někdo víc, jiný méně a ti třetí ke své škodě vůbec.

I důvody, proč rádi čteme, zkusila tato anglická kniha formulovat, tak jako definuje místa dobrá na čtení a polohy při čtení možné a povolené. Dalším kouzlem je časté pnutí mezi knihou půjčenou a koupenou. A mezi penězi na jídlo - a penězi na knihy a kulturu. Sledujeme typickou narkomanku, jen její drogou jsou knihy. Každá návštěva knihkupectví se tak stává nebezpečnou lázní. Ideální víkend pro podobné děvče? Pročtený víkend!

Z toho hlediska mě trochu v těchto komiksech mate hrdinčin přítel. Je neuvěřitelně benevolentní a dotyčná ho na konci přesto neztratí, jak bych očekával. „Půjdeme ven?“ ptá se jí on, dobrák. „Ano,“ říká knihomolka. Ale venku si začne číst pod stromem.

Dílo ke konci konkrétně vyzdvihuje některé literární práce „světového významu“ a dělá jim reklamu: Kdo chytá v žitě, Malé ženy, dílo Victora Huga, dokonce i Kingovo povídání O psaní. A mimochodem: ono je skutečně víc než přínosné. Ale taky Dahlova Matylda, což je do značné míry dvojnice naší hrdinky.

Jen ten partner to má těžké. A kým tedy je? Z toho, jak vedle sebe spí a jak spolu něco občas podnikají, nelze neusuzovat na partnera poněkud milostného. V tom případě ale v knize zcela chybí sex, což dělá hrdinčin svět trochu nepřirozeným, řekl bych. Nevadilo by, že sex chybí, ale postrádáme dokonce i jen jakýkoli náznak toho, že něco podobného existuje. Hrdinové ho jednoduše nepotřebují. Vyznívá to tak. Ale naštěstí se podobně neabstrahuje od sportu. Hrdinka sice tělocvik dost ignoruje (a neměla by ignorovat přinejmenším chůzi, při které se podle Nietzscheho rodí nejlepší nápady), ale aspoň jednou ji uvidíme běžet.

Rozpor vidím mezi solidním, fakticky psychoanalytickým vylíčením jisté, řekněme, poruchy (neškodné - a pro toho, kdo jí „trpí“, příjemné) - a nevylíčením potřeb, jichž se člověk prostě nezbaví. Celek tím notně ztrácí na věrohodnosti. Jistěže ne pro jedenáctileté dítě, ale pro starší recipienty. A koneckonců, i hrdinčin vztah k vydělávání peněz je naznačen až podezřele vágně. Z čeho knihomolka žije? Přesně nevíme. A má už erotické touhy? Není to vidět. Možná je cosi vynecháno a máme si věc domyslet, ale…

Přesto se mi kniha líbí a býval jsem podobný fanatik čtení. Ale řada jiných vnímatelů ji pouze prolistuje - a mávne rukou. Jen Angličané to možná v klidu skousnou. Ital sotva.

Kniha vyšla prvně v Kansas City, ale autorka je z britského Birminghamu. Na blogu Where´s My Bubble? má částečně původ i toto její dílo - a je i autorkou knih Quiet Girl a Noisy World. Její stripy často sdílí stránky Huffington Post, Borfed Panda, 9GVAG či Pulptastic a Goodreads. Dílko Ze života knihomolky připsala rodičům i dvěma synům, které vede k četbě, což mi připomnělo nejvíc vydělávajícího autora na světě Jamese Pattersona, který měl - paradoxně - obrovský problém se synem, jemuž četba zprvu nevoněla.

Co dodat? I Robert Louis Stevenson byl nosil vždy v kapse knihu. - A jak mě až po napsání této glosy upozornila jistá insiderka, matka a čtenářka (ing. Petra Pilařová), existuje vlastně k této knize česky už i druhý díl, kde je hrdinka přece jen dospělou. Už očividně. Zatím ten díl neznám, ale odhaduji, že může být ještě lepší, než - velmi kvalitní - žerty i smutky Ze života knihomolky.

 

QRcode

Vložil: Ivo Fencl