Rezervace pro velké kopytníky se uchytila a rozšiřuje se po republice. Teď expandovala potřetí na Plzeňsko
23.01.2022
Foto: Česká krajina / Jaroslav Vogeltanz (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Pratuři v Milovicích
Projekt Česká krajina vznikl za účelem chovu divokých kopytníků v české přírodě. Její počátky sahají do středočeských Milovic, kde se první rezervace i přes nevlídnost úřadů usadila a začala prosperovat. Nyní se rozšířila na třetí lokalitu na Plzeňsku. A to konkrétně v místě zaniklého rybníka v těsné blízkosti dálnice D5 nedaleko Nýřan u Plzně. Nedávno se tam přestěhovaly dvě dospělé samice praturů a jedna odrostlá mladá samička a skupina tří divokých koní.
„Před měsícem se nám odchyt praturů nezdařil, protože zvířata jsou velmi plachá a veterináři se k nim tehdy nepodařilo přiblížit na dostřel uspávací pušky. Proto jsme rádi, že dnes odchyt vyšel,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která pratury pro nýřanskou rezervaci bezplatně poskytla. Ředitel Dostál prozradil i to, proč bylo pratuří stádo více plaché než obvykle. „Jedna ze samic v milovickém stádě netradičně porodila na podzim, takže je celé stádo v těchto dnech mimořádně plaché a ke zvířatům se nepodařilo přiblížit na vzdálenost, která by umožňovala odchyt,“ vysvětlil Dalibor Dostál.
Všechno bez problémů
Transport pratuřích samic zajišťovala plzeňská Zoo. Zvířata do nové rezervace přijela v pozdní odpoledne. „Všechny samice zvládly převoz v pořádku bez jakéhokoliv zranění,“ potvrdil Jiří Vlček, zoolog Odboru životního prostředí Plzeňského kraje. Právě kraj vznik rezervace inicioval a financoval její založení. Lokalita u Nýřan se stala desátou rezervací velkých kopytníků v České republice, v Plzeňském kraji je již třetí. První v regionu byla v roce 2018 rezervace v Dobřanech u Plzně, druhou pak v roce 2019 rezervace v Rokycanech.
Divocí koně jsou nádherní tvorové
V rezervaci u Nýřan nejsou jen pratuři, ale i divocí koně. „Exmoorský divoký kůň a pratuři tak zvýší atraktivitu Janovského mokřadu, který se stává symbolem Plzeňského kraje a jeho úsilí o záchranu naší krajiny,“ uvedl náměstek hejtmanky Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí, zemědělství, evropských záležitostí a regionálního rozvoje Josef Bernard.
Ochrana cenného biotopu
Cílem pastvy velkých kopytníků u Nýřan je péče o cenný biotop, Janovský mokřad. Ten se nachází na místě bývalého rybníka. Díky činnosti bobra tam začaly vznikat mokřady s vlhkými a podmáčenými loukami s enklávami sušších stanovišť a tůněmi. V lokalitě žije několik ohrožených druhů ptáků, například polák malý, bramborníček hnědý nebo jeřáb popelavý.
Dorazili v pořádku a hned vyrazili na pastvu
Plzeňský kraj zvládl založení rezervace ve velmi krátkém čase. První informativní schůzka se uskutečnila začátkem července 2021, začátkem prosince již do rezervace vběhli divocí koně, které 11. ledna doplnily samice praturů. Ochranářská organizace Česká krajina na projektech, spojených s ochranou přírody, spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Rezervací už je deset
Už desítka rezervací v Česku vznikla během sedmi let od založení pilotního projektu. „První rezervace velkých kopytníků vznikla v roce 2015 v bývalém vojenském prostoru Milovice. Jsme rádi, že se tento efektivní způsob péče o krajinu v Česku uchytil. V nejbližších měsících by měla vzniknout další rezervace v Krnově v Moravskoslezském kraji, zájem o přírůstky velkých kopytníků nyní mají ochranářské organizace na Slovensku, na Ukrajině nebo v Rakousku,“ ukázal historii České krajiny Dalibor Dostál. Propagovat pastvu velkých kopytníků v zahraničí velmi účinně pomáhá ochranářská organizace JARO Jaroměř, která se podílí na péči o krajinu i mimo Českou republiku.
Rezervace v Dobřanech
A kde jsou další rezervace? Rozrostly se po celé republice. Původní rezervace v Milovicích je zatím jediná, která zkrášluje Středočeský kraj. Dvě rezervace vznikly v Plzeňském kraji - v Rokycanech na bývalém vojenském cvičišti o velikosti padesáti hektarů a v Dobřanech u Plzně, v místě, kde byl původně vojenský tankodrom. Nově teď přibyla rezervace v Nýřanech u Plzně. Další dvě pak v Hradeckém kraji - v Ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře a Na Plachtě v Hradci Králové. V Moravskoslezském kraji na Kozmických ptačích loukách a v Jihomoravském kraji v Národním parku Podyjí. V Jihočeském kraji vznikla rezervace v Meandrech Lužnice, v Pardubickém kraji u rybníka Baroch.
Vložil: Kamil Fára