Čáp s batůžkem trávil zimu v Senegalu. Ví se přesně, kde byl a s kým se potkal, ale jednu docela zásadní věc ornitologové netuší
19.04.2021
Foto: DESOP Plzeň (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Čáp Kryštof
Jo, jo, dobří rodáci se vrací. A právě teď je čas, kdy můžeme s nadšením upřít zraky k obloze, protože do svého (a našeho) domova se vrací majestátní čápi bílí. Do Polžic na Domažlicku už se vrátil i čáp Kryštof. V africké divočině nepřišel k úhoně a už se rozhlíží, kde by spolkl nějakou tu žábu nebo hraboše. Cestoval až ze Senegalu, pobýval tam nedaleko města Touba. Aby se mohl podívat na domažlickou divukrásnou přírodu a přivést tu na svět mladé, musel uletět vzdušnou čarou 5600 kilometrů.
Jak víme, že Kryštof pobyl přes zimu v Senegalu? Má na sobě totiž vysílačku, která se dá sledovat napříč světem. A tak se také ví, že Kryštof je tak trochu turista. Zatímco jiní čápi přilétli do Čech už koncem února, Kryštof až v dubnu. Jako kdyby tušil, že letošní jaro se někde zakecá a nepřijde, jak jsme byli doposud zvyklí. A tak byl Kryštof k vidění, nebo spíš k vysledování, 4. dubna v Maroku. Dovolenou u moře ukončil přeletem přes Gibraltar a pak šturmem do Evropy. Hlásil se ze Španělska, pak z Francie, zaskočil do Německa, a pak si to namířil na Domažlicko. A tam už zůstane. Však ví, kde je nejkrásněji, že.
_20210418.jpg)
Kryštof uletěl přes 5600 kilometrů
Tachovský starousedlík… nebo starousedlice?
Kryštof se narodil v roce 2017, kde jej koncem července okroužkovali jako mládě ochránci. Zvláštností Kryštofa je jeho tajnosnubnost. Ono se totiž doposud neví, jestli je to holka nebo kluk. Takže se můžeme letos zjevit překvapením, když se z Kryštofa vyklube, no, Kryštofa, nebo Kryšpína, jak potenciální samici nazvali ochranáři. Podle vzhledu se to prý poznat nedá a čápi ani čápice zatím neřeší genderové odbory, takže se to pozná až podle Kryštofova chování na hnízdě. Ale možná také ne, protože loni už Kryštof Domažlicko obdařil svým potomstvem a ochranáři zatím stále tápou ve tmách. Zároveň ovšem ochranáři odhadují, že by to mohla být samice. Proč? Kvůli pozdnímu příletu do své domoviny. První totiž přilétají samci, kteří se musí postarat o hnízdo. Samice přilétá už do hotového.
„Zde na lampě veřejného osvětlení od loňského roku evidujeme nové hnízdo čápů bílých, obsazené celým párem s mláďaty. Loni jsme na hnízdě kroužkovali tři čápata. Pokud je náš Kryštof nebo možná Kryšpína čáp hnízdící v Polžicích, tak je právě teď doma, a my budeme s napětím sledovat, co se bude dít,“ řekl Ekolistu Karel Makoň z místní záchranné stanice. Pohyb Kryštofa sleduje Bohumil Mášek, který kolikrát i dvakrát denně kontroluje většinu vysílaček, které záchranná stanice kdy na své zvířecí pacienty dala.

Kryštof dostal na záda vysílačku v červenci 2020
A proč ten batůžek?
Ochranáři sice přišli do kontaktu s Kryštofem už v roce 2017, kdy jej kroužkovali. Ale to se jednalo jen o běžné kroužkování, bez vysílačky. Vysílačku v batůžku získal Kryštof až loni v červnu, kdy se mírně poranil a strávil nějakou dobu v péči záchranné stanice, kde se jej ujal právě Karel Makoň. Po vyléčení dostal na záda batůžek s vysílačkou a solárním panýlkem, který vysílačku udržuje v akci. Jen je záhada, že při péči o zraněného Kryštofa nedošlo k vyplnění dotazníků, kde by Kryštof zaškrtnul políčko pohlaví.
Další pánové na holení
Před zimou 2019 se do Afriky vydali další tři čápi s batůžky na zádech. Jeden se vydal k úpatí hory Kilimandžára, druhý do Súdánu a třetí kamsi na východ Afriky. Všichni tři padli za oběť neznámým pachatelům. Nejspíš kruté přírodě, která si servítky nebere a nepohrdne ani syrovým čápem. Holt, taková je příroda. I českého turistu může na Nilu sežrat krokodýl. Natož čápa. Na tom je vidět, že ne každý čáp se vrátí.
_20210418.jpg)
V Německu byl Kryštof vyfotografován německými ornitology
Fascinující Kryštofův odlet plný překvapení
Poslední loňský červencový den vypustili ochranáři Kryštofa z léčení a při odletu je překvapil. Nezamířil, jako většina čápů, přes Rakousko do Afriky, ale namířil si to rovnou do Německa. Jede na rekreaci do nějakého německého ptačího parku? I takoví se najdou. Ale Kryštof Německem jen proletěl, štrejchnul o Švýcarsko a namířil si to na Madrid. Ochranáři se málem zjevili. Je Kryštof turista po smetištích? Tak totiž někteří čápi začali přezimovat. Mezi odpadky ve Španělsku. Ale i tady Kryštof překvapil, protože zamířil podél Atlantiku do Afriky. V Senegalu sice signál vysílačky prakticky na měsíc vypadl, ochranáři už přemýšleli nad nejhorším, ale nakonec signál zablikal a Kryštof o sobě dal vědět. A teď ho máme zase na Domažlicku. Báječné.

Hnízdo na lampě veřejného osvětlení v Polžicích na Domažlicku, snímek pochází z minulého roku
Sledování čápů v přímém přenosu
Jak bude Kryštof úspěšný, se můžeme dozvědět z pozorování, vkládaných dobrovolníky na web Čapích hnízd. Možná se podaří spatřit i vysílačku. Bohužel toto hnízdo patří k těm málo sledovaným a o jeho historii nejsou prakticky žádné informace. Podaří se nějaké získat a potvrdit, že na hnízdě je čáp s batůžkem na zádech? To vše záleží na aktivitě dobrovolníků v dané lokalitě.
Každopádně, i když o tomto hnízdě moc nevíme, je na místě poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se letos již zapojili do sledování příletů čápů na hnízda. Momentálně jsou k dispozici informace od 657 lidí, kteří zkontrolovali téměř tisíc hnízd. Čápi byli již zjištěni na více než 600 hnízdech. Každoročně je u nás obsazováno přes 800 hnízd. I případ Kryštofa dokládá, že přílet čápů ještě neskončil a i na dalších hnízdech se ještě můžeme na čápy těšit. Aspoň na něco, když letošek ve spojení s loňskem toho příliš k těšení nepředkládá.
Vložil: Kamil Fára