Co je pravý lockdown? Down, to vždycky znamená dolů. A ryzí lok-down? To je, drazí páni, pád po loku. Glosa Iva Fencla
09.03.2021
Foto: Ilustrační foto Pixabay
Popisek: Ještě lok a budeš down
VIDEO Samo sebou ale nikoli hnedka prvním loku a nikoli loku vody. Pád teprve po padesátém pátém loku a musí k tomu jít o loknutí si žitné. Sám jsem to zažil. Ne na sobě, se mnou žitná pranic neudělá. Ale kamarád z jisté čtvrti Jakub toho měl jednou po asi tak 55. sklínce právě tak dost; i složil se, i musili jsme jej - spolu s jeho partnerkou... opět rozkládat.
Dobře si na to pamatuji, vážně. Dobře se o tom i žertuje trapnému člověku jako mně, který takřka nepije. Alkoholismus je však nebezpečná, sukulentská závislost a otázkou provždy položenou zůstává, zda vůbec má být předmětem žertů.
Předmětem žertů sice alkoholismus odedávna byl, nicméně bych věru nechtěl figurovat v mastné kůži alkoholika, a ještě naslouchat vtipkování v okolí. A nerad bych také byl opětovně skládán po „složení se“, i kdyby na onom skládání do původní polohy horlivě pracovali kamarád a jeho choť. Tedy má choť, chtěl jsem napsat; jenže tohle bych právě dávno nerozeznal, až takovéto a podobné nuance...
V téže souvislosti byla zvláštním obdobím prohibice v Chicagu a (okolních) Spojených státech zahájená už s rokem 1919, ač ji dneska většina počestných lidí spojuje víc s přelomem dvacátých a třicátých let a obrovskou vlnou gangsterské zločinnosti.
Zákaz pití se v Americe jednoznačně neosvědčil, je to nutno přiznat, a tak nedobrý, zlolajný „chlast“ opět povolili (1933); nicméně trvalo to víc než čtrnáct let! Nezdá se vám to trochu dlouho? Mně tedy ano. I je proto místné se ptát, co asi tak si o tom všem myslil Američan, jemuž bylo v momentě startu „katastrofy“ patnáct... a při jejím odpískání už takřka třicet.
Pískal si snad celé mládí jen a jenom radostí?
Ehm, i to je možné. A člověk si zvykne na všechno. Ba přizpůsobí se. Fyzik Hawking dokonce podotýká, že právě schopnost se přizpůsobit je jedním z podstatných znaků inteligence. Snad je na jeho šprochu něco pravdy, a jak vás zpraví „sama“ Wikipedie, v čase „típnutí“ prohibice bylo již ve Spojených státech třikrát víc lokálů než ve chvíli jejího vyhlášení.
Je i to pravda? Nevím (a snad ten článek na Wikipedii ještě někdo zpřesní), ale jistě se to pravdě blížit bude. Tak či onak prohibici vděčí za vznik jeden celý filmový žánr: barvitá gangsterka. Obzvlášť v dětství mě podobně „střílecí“ filmy přímo fascinovaly, poněvadž jsem ještě nechápal podstatu zla a poněvadž na mě totálně působil jejich úžasný KOLORIT: starodávné černé vozy (krása), muži v kloboucích a stupátka oněch aut, na kterých se dalo stát a střílet za jízdy, anebo samopaly Thompson.
Hle:
Zatímco kupříkladu filmový western vás rád a s chutí přenášel do úplně jiné atmosféry. Ač...
Loukoťová kola starodávných vozů, taktéž muži v kloboucích (jen trochu jiných) a místo stupátek kozlíky a verandy typických městeček, z kterých se taky střílelo. Bubínkové Colty. Ale k prohibici:
Když něco striktně zakážete, vždy se najde skupina lidí, co bude zákaz porušovat; a uvnitř v té skupiny navíc specifická podmnožina, která bude zákaz porušovat UŽ Z PRINCIPU.
V ideálním případě před sebou pak vidím dámu či pána, jenž porušuje „z principu“.... a ještě se mu to vyplatí. Totalitní systémy ovšem podobné osoby převálcují. Skolí. Zabijí...
A současný český systém?
Taky. Jistěže. A jako byl Jakub po loku „down“, bude dneska ležet na zemi demonstrant někde v Praze.
I proto někteří Češi, kteří to předem odhadli, o to víc švejkují, oč méně se sjíždějí rebelovat do metropole.
I toho Švejka, pravda, vyhmátnete, ale je to už složitější.
Leda by... zrovinka spočíval někde tam dole. V lokdownu. Hm. Ale v reálu pábím a ve skutečnosti má i slovo lockdown kapánek jinačí význam.

Vložil: Ivo Fencl