Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pět zbrusu nových oblastí, kam noha běžného turisty nevkročila

08.09.2013
Pět  zbrusu nových oblastí, kam noha běžného turisty nevkročila

Foto: profimedia.cz

Popisek: Šumavská krajina, ilustrační foto

Správa NP a CHKO Šumava rozšiřuje nabídku míst, kam lze vyrazit za šumavskou divočinou. Vůbec poprvé do oblastí Chráněné krajinné oblasti Šumava. Milovníci šumavské divočiny se tak mohou hlásit do 12 výprav, které povedou do pěti oblastí, kam noha běžného turisty dosud nevkročila.

Chceš poznat šumavskou divočinu? V nabídce je teď 5 zbrusu nových oblastí, do kterých zamíří celkově 12 výprav. Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava rozšiřuje na podzim možnosti pro milovníky tolik populárního projektu – Průvodci divočinou. Plzenskenovinky.cz o tom informoval Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Vůbec poprvé v dějinách celé organizace mohou turisté vyrazit poznávat dosud nepoznané krásy Chráněné krajinné oblasti Šumava. Výpravy vyrazí na místa, kam se jinak není možné dostat, kam dosud noha běžného turisty nevkročila.

„Centrem zájmu návštěvníků Šumavy je Národní park Šumava, ale ještě rozsáhlejší území Chráněné krajinné oblasti Šumava může nabídnout také mnoho zajímavého a atraktivního pro poznávání přírody. Domníváme se, že by stačilo patřičné atraktivity zpropagovat a ve svém závěru z toho budou mít užitek všichni – turisté zažijí klid z nádherné přírody, místní by mohli mít přímý ekonomický zisk z návštěvníků jejich území a vlivem úbytku lidí v některých nadměrně zatížených lokalitách z toho bude profitovat i ochrana přírody. Letos se nabízí ještě spojení s kulatým výročím vyhlášení CHKO před 50 lety,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Chráněné rostliny i živočichové, kteří k vidění doposud nebyli

Šumavští dobrodruzi tak mohou poprvé vyrazit poznávat zajímavou krajinu s výhledy i nezvykle náročnými terény a řadou chráněných druhů rostlin i živočichů do národní přírodní rezervace Boubínský prales, Černé a Čertovo jezero, Bílá strž a k tomu i do dvou přírodních rezervací na západní straně Šumavy – Zhůřská hnízdiště a Městišské rokle.

První výprava zamířila do jádra pralesa na Boubíně již včera v 9 hodin z parkoviště Idina Pila pod Boubínem. „I když by se zdálo, že Boubínský prales znají již malé děti, tak na této výpravě se jistě dozvíte mnoho nového a zajímavého. Přijdete například k největší jedli v celé České republice. Zblízka budete pozorovat ptáky v jednotlivých etážích pralesa. Naučíte se rozeznat neomylně prales od „obyčejného“ lesa a mnoho dalšího,“ popisuje Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Poplatek za průvodce je 300 Kč a maximální počet účastníků je 10 osob. Registrace je nutná předem na internetu na stránkách NP a CHKO Šumava. Zájemci mohou také volat na informační středisko ve Stožci anebo přímo koordinátorovi šumavských průvodců. .

Turisté se musí připravit na nesnadný terén. Podle Josefa Štemberka to ale bude stát za to.

„Za zdolání náročného terénu budou turistům odměnou zážitky z unikátní přírody, kam se kvůli přísným pravidlům ochrany přírody může dostat jen minimum lidí,“ uvádí Josef Štemberk, garant projektu Průvodci divočinou.

Termíny nových výprav za divočinou vypsali pracovníci Správy NP a CHKO Šumava na září a říjen a celková kapacita osob na 12 výletech je 109 lidí. Rezervační systém byl spuštěn na stránkách Správy NP  v pátek 30. srpna. Zajímavostí je, že CHKO je téměř 1,5krát větší než celý národní park. Nachází se zde mnoho jednotlivých přírodních rezervací (celkem 43) a přírodních památek (18) a některá nesou dokonce označení „národní“ (4 + 2).

„Jde o vycházky v malých skupinách - 5 až 12 osob. Poplatek za průvodce je proto vyšší od 190 do 430 korun,“ vysvětluje Josef Štemberk.

Počet zájemců je omezený

Výpravy do divočiny - zvláště chráněných a tedy veřejnosti nepřístupných částí Národního parku Šumava - pořádá Správa NP a CHKO Šumava šestým rokem. V Národním parku Šumava je pro takto limitovaný počet vážných zájemců o poznání šumavské přírody zpřístupněno 7 území člověkem opuštěné krajiny. K nejoblíbenějším patří Modravské pláně, svojí krásou si každého získává kaňon Křemelné. Jako v šumavské botanické zahradě se můžete cítit ve Vltavském luhu. Za výhledy, horskými lesy zájemci vyráží na Polom nebo Ždánidla na západní Šumavě a na jihu na Trojmeznou horu a na Smrčinu.

Každoročně si tak může zhruba tisícovka řádně instruovaných návštěvníků národního parku prohlédnout divokou tvář největšího českého národního parku. Vše pod dohledem zkušeného průvodce.

„Cyklus expedic za divočinou si získal velkou oblibu a většina nabízených míst je obsazena záhy po spuštění rezervací. Přesto poslední místa zbývají. Výpravy do divočiny na území národního parku se konají do konce října,“ uzavírá Josef Štemberk.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL