Stačí klávesnice, vědomosti a nadšení pro věc. Na české Wikipedii startuje zajímavá soutěž
01.02.2021
Foto: Facebook (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Odstartovala soutěž ´Popiš památku´, kdy sami wikipedisté upozorňují třeba na krásné historické budovy kladrubského areálu, které zatím nemají, k naší škodě, v české Wikipedii svá hesla
Co bychom dělali bez Wikipedie? Je průvodcem pro školáky, studenty a často i pro učitele. Každý z nás čas od času zabloudí do jejích útrob a rozšiřuje si vědomosti. Ottovy encyklopedie chytají prach na poličce a Wikipedie je jednou z nejčastěji navštěvovaných stránek celého světa. Doba se holt mění. V polovině ledna se rozjela na Wikipedii soutěž, která má za cíl popsat co nejvíce českých památek. Příležitost pro každého, stát se dalším z řady Komenských v naší historii.
Na den dvacátých narozenin Wikipedie na ní odstartovala soutěž Popiš památku, která se soustředí na psaní článků o českém kulturním dědictví. Letos probíhá už počtvrté. Přihlásit se může každý i bez předchozích zkušeností s psaním encyklopedie. Soutěžit se bude do konce února... Mimochodem, Wikipedie vznikla 15. ledna 2001. Česká verze byla spuštěna 3. května 2002.

Pohled na Národní hřebčín Kladruby nad Labem z výšky. Ukazuje, kolik práce zde pro amatérské wikipedisty je
O českých památkách
Její pravidla jsou velmi jednoduchá: Vyberte si kulturní památku v Česku, které byste se chtěli věnovat, napište o ní článek, přihlaste jej na stránku soutěže a porota ho ocení body. Ten, kdo získá nejvíce bodů, vyhrává. Spolek Wikimedia Česká republika, který Wikipedii podporuje (a který stojí i za touto soutěží), odmění nejlepší dobrovolníky, kteří svými články rozšíří povědomí o českých kulturních památkách.
„Soutěž pořádáme proto, že ze čtyřiceti tisíc kulturních památek jich drtivá většina svůj článek ještě nemá. Je to velká škoda – mnohdy se jedná o stavby, které se zapsaly do dějin svého regionu. Do encyklopedie prostě patří. Článek nemají například jednotlivé budovy Kladrubského hřebčína, který je jako celek zapsán na seznamu kulturních památek UNESCO. Návštěvníci různých krajů Česka často hledají informace na Wikipedii, mnohdy i přímo na místě za pomoci chytrého telefonu. Pomozme i jim rozšířit obzory,“ uvádí k soutěži Jan Loužek ze spolku Wikimedia Česká republika.

Projekt Fotíme Česko běží na Wikipedii stále
Největší česká encyklopedie
Soutěž potrvá do 28. února 2021. Vyhodnocení celé akce bude mít na starosti tříčlenná porota. Na vítěze čekají kvalitní knižní publikace o kulturním dědictví České republiky. I letos bude soutěž podporovat nové editory, a proto budou nejlepší nováčci oceněni zvláštními cenami. Za loňský rok na české Wikipedii přibylo 57 plnohodnotných textů o českých památkách. Letos bychom mohli to číslo znásobit, co říkáte?
Kulturní památky, o kterých by ještě mohly vznikat články v rámci soutěže bude možné hledat na mapě. Všechny památky, o nichž by se podle nás určitě dal napsat článek, se nachází zde v tomto seznamu. Památky, které přibyly v letech 2019 a 2020 na seznam nově, jsou k dispozici na této stránce.
|
Česká Wikipedie se 470 tisíci článků je největší encyklopedií v českém jazyce. Na kulturní památky se soustředí dlouhodobě. V letech 2012–2014 se uskutečnily tři ročníky soutěže Wiki miluje památky, kdy dobrovolníci jednotlivé objekty fotili. Od roku 2018 právě v rámci soutěže Popiš památku oceňuje každoročně i autory článků. Ti v minulých ročnících soutěže napsali na Wikipedii téměř tisícovku hodnotných hesel. Přidáte se s popisem některé památky letos i vy? Stále jich na Wikipedii hodně chybí a některá může být i z vašeho okolí.
Senioři píší Wikipedii
Wikipedie se neomezuje pouze na každoroční soutěž. V jejím zájmu, a v zájmu nás všech, kteří na ni rádi zavítáme pro informace, je, aby se její obsah naplňoval co nejvíce informacemi. A tak je tu několik projektů, které jedou prakticky celoročně. V roce 2013 přišel dlouholetý wikipedista, profesor Jan Sokol s nápadem zapojit do tvorby seniory. A tak přišel projekt Senioři píší Wikipedii. Tam ovšem přišel problém s technikou. Ne každý senior by zvládl editor Wikipedie. Vznikly tedy kurzy editace textů na Wikipedii, které se pořádají po celé České republice. Nejčastěji ve spolupráci s městskými knihovnami a často pod vedením samotných knihovníků, kteří seniory editaci naučí. Wikipedie baží po tom, aby se nabytá životní moudrost přelila do veřejného prostoru.

I senioři pracují na vytváření hesel pro českou Wikipedii
„Spojení seniorů a Wikipedie je asi poněkud nečekané. Existuje stereotyp, že senioři nerozumí počítačům, a Wikipedie je ten nový počítačový svět, v němž všechno ovládají mladí. Projekt ale funguje skvěle. Senioři tvoří nové články, vyráží do terénu, pořizují snímky…,“ popisuje Vojtěch Veselý, lektor a administrátor projektu. Senioři tak sepsali nebo editovali už tisíce hesel. Do projektu Senioři píší Wikipedii se zapojila i společnost Veolia, která jej podpořila v rámci vlastního programu Stále s úsměvem. Přičemž projekt Senioři píší Wikipedii je na světě ojedinělý a vyšel právě z české Wikipedie.
Zajímavostí pak je, že různě po republice vznikají takzvané Wikikluby – společná setkání v několika městech, která pomáhají nejen seniorům, aby zůstali aktivní v editaci encyklopedie. „Chceme vytvořit prostor, kde účastníci kurzů mohou předávat své vědomosti mladší generaci, učit se novým dovednostem, navazovat nové kontakty, zúročit své vědomosti i dovednosti a cítit se stále užitečnými,“ upřesňuje poslání projektu Lucie Schubert, manažerka vzdělávacích aktivit ve Wikimedia ČR.
O strýcovi ani zmínka
Nyní již kmenová wikipedistka Daniela Opletalová z Prahy na možnost tvořit Wikipedii narazila na univerzitě třetího věku. Poté, co přešla z milované práce do důchodu, vrhla se do vzdělávání. A právě tam zaznamenala možnost kurzu editace Wikipedie. Tu absolvovala v Městské knihovně Praha. Když kurz absolvovala, dostala úkol zkusit stvořit vlastní článek. A volba byla pro ni jasná. Chtěla psát o svém prastrýci.
-pri-zahajeni-linky-ZahrebPraha-1930_20210131.jpg)
František Stočes (druhý zleva) při zahájení letecké linky Záhřeb–Praha v roce 1930
„U mě to bylo trochu zvláštní. Já jsem kdysi hledala informaci o svém prastrýci Ing. Františkovi Stočesovi, který byl ředitelem kbelského letiště, později vrchním ředitelem Československých aerolinií. Byl to nadšený průkopník letectví v naší zemi. Zjistila jsem ve Wikipedii, že toto heslo zatím chybí. Já jsem Wikipedii používala téměř denně, mnoho let. V rámci kurzů jsem proto psala o tom svém prastrýci popraveném nacisty v roce 1942 po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten článek považuji za takový hezký dárek svému otci,“ podělila se tak o historii své rodiny, která zasáhla i do historie země.
Studenti píší Wikipedii
Do tvorby Wikipedie se mohou zapojit i studenti. Největší on-line encyklopedie přišla s projektem Studenti píší Wikipedii, kde vyzývají pedagogy i studenty, aby své seminární práce umísťovali na web Wikipedie. Proč dlouhou a těžkou práci kolem závěrečné práce na vysoké škole před veřejností tajit? Podělit se s veřejností a dát jí možnost se také vzdělat? Přesně to by mělo být v zájmu nás všech.
_20210131.jpg)
Studenti pražského Gymnázia Thomase Manna píší Wikipedii v rámci editatonu Dědictví - Evropské příběhy
Wikipedie nabízí i pedagogům možnost úkolování studentů. Pomocí nástrojů Nástěnky mohou učitelé zadávat studentům hesla k vypracování a sledovat jejich aktivitu. Vzniká tím profesionálně ověřený obsah a šance tvořit seminárky smysluplně v jednom. Takže studenti mohou mít jako úkol pracovat ve Wikipedii. Jejich práci pak pedagog ohodnotí a užitek z toho může mít i zbytek populace.
Cíl půl milionu hesel
Cílem pro rok 2021 je půl milionu článků. Do této cifry zbývá bez mála 30 000 textů. Zvládne se to letos? Zapojte se i vy. A pokud nemáte čas, můžete Wikipedii podpořit finančně. Díky darům Wikipedie může pořádat kurzy, srazy a rozvíjet nové projekty na rozvoj autorské základny Wikipedie. Podpořit nejlepšího rádce v českém prostředí můžete na webu darujme.cz ZDE.
Vložil: Kamil Fára