Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vánoce za časů koronaviru přinášejí i trochu bizarní zážitky. Plzeňští katolíci odpískali mše a připravili návod na domácí rodinnou bohoslužbu

24.12.2020
Vánoce za časů koronaviru přinášejí i trochu bizarní zážitky. Plzeňští katolíci odpískali mše a připravili návod na domácí rodinnou bohoslužbu

Foto: cirkev.cz / Stanislav Knotek

Popisek: Nejen na Plzeňsku zůstanou v době tradiční ´půlnoční´ kostely prázdné

Epidemická situace v republice i ve světě omezila také návštěvy bohoslužeb. Obzvlášť na Štědrý den to mnohé z nás zabolí, protože Vánoce jsou dnem, kdy nejvíc z nás jde do kostela poslechnout si slovo boží. Ovšem koronavirus i tady úřaduje. Půlnoční mše sice dostaly výjimku, ale mnohé diecéze dobrovolně od pořádání jedné z nejdůležitějších bohoslužeb v roce upouštějí. I přes výjimku nechtějí být příčinou zvýšení nakažení. Ale je tu možnost udělat si bohoslužbu doma. Máme pro vás návod, který připravili sami kněží.

Například biskup Tomáš Holub z plzeňské diecéze rozhodl, že od 24. prosince od 19:00 do 25. prosince do 7:00 nebudou v plzeňské diecézi probíhat žádné bohoslužby. Rozhodnutí to bylo jistě přetěžké, ale měl jiného zbytí? Biskup vyzval kněží, aby otevřeli na Štědrý den kostely a dovolili lidem individuální návštěvu a modlitbu v otevřeném kostele, aby vytvořili prostor k prohlídce jesliček nebo k poslechu varhanní hudby.

 

Půjdem spolu do Betléma… Ježíšek už leží v jesličkách na plzeňském náměstí. Přinesli ho tam biskup Tomáš Holub a starosta centrálního plzeňského obvodu David Procházka.

Podle aktuálních možností v jednotlivých farnostech ale bude navýšen počet konaných vánočních bohoslužeb. Zájemci o účast na těchto bohoslužbách si budou moci zarezervovat své místo podobně, jako to dělají nyní, tedy na webu nebo na telefonu konkrétní farnosti. Na ČT2 bude vysílán přímý přenos z půlnoční bohoslužby z Brna.

 

Domácí mše pro rodiny s dětmi

Předtím, než zasednete ke štědrovečerní večeři a než se děti vrhnou na dárky od Ježíška, můžete si udělat bohoslužbu i doma. Návod, jak postupovat, máte tu, přímo před očima.

Příprava:

Přichystáme si předem nějakou pěknou nádobu, třeba skleněnou mísu, barevné lístečky a propisky. Je moc hezké, když rodina společně zpívá, hraje-li někdo z vás na nějaký nástroj, může doprovodit zpěv. K tomu si tedy připravíme zpěvníky. Nachystáme si stůl, u kterého bude následně probíhat štědrovečerní večeře, doprostřed slavnostní ubrus, kříž, adventní věnec, sirky, Ježíška z vašeho Betléma.

P = Předsedající bohoslužbě


Zahájení: 

Když se všichni sejdeme u stolu, můžeme bohoslužbu zahájit naposledy v tomto roce zpěvem Ejhle, Hospodin přijde (101).

P: Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého

Všichni: Amen

Postupně zapalte všechny svíčky na adventním věnci.

Úkon kajícnosti:

P: Tak jak přibývalo světlo na adventním věnci během posledních čtyř týdnů, tak prosíme, Pane, prosvětluj i naše temné kouty v srdci, naše hříchy, nezdary a pochybení. Toto vše ti teď předkládáme, někdo nahlas, někdo jen v duchu ve svém srdci.

Prostor předložit před Pána naše slabosti

P: Dobrý Bože, přijmi dnes naši modlitbu, odpusť nám naše provinění a provázej nás, naše blízké i naši zemi svojí ochranou.

Všichni: Amen

Pozdravení pokoje:

P: Pane, ty jsi nanejvýš milostivý a odpustíš každému z nás. Nyní se všichni chytněme za ruce a pozdravíme se pozdravem pokoje na znamení, že i my si odpouštíme sobě navzájem.

Všichni: Pokoj a vzájemná láska ať přebývá stále mezi námi

Nádoba díků:

Můžeme zazpívat píseň V půlnoční hodinu (210)

P: Tato skleněná mísa je jako nádoba díků, díků za vše, co od Boha máme, čím obdaroval každého z nás…. Každý z nás teď může napsat na papírek, za co Bohu děkujeme. Mohou to být i sebemenší maličkosti, týkající se nás samotných, naší rodiny, blízkých, něco, co se nám podařilo, z čeho máme radost.

Každý napíše na papírek své díky, a ten pak složený položí do nádoby díků, během vkládání do nádoby může každý své díky říct i nahlas: Pane Bože, děkuji Ti za….

Nádobu zatím necháme na stole a můžeme zazpívat další koledu, např. Nesem vám noviny (222)

Čteme z evangelia:

P: Nyní se zaposlouchejme do textu Písma svatého a poprosme Ducha svatého, aby nás učinil vnímavými k tomuto textu.

Z evangelia podle Lukáše

V těch dnech vyšlo nařízení od císaře Augusta, aby se v celé říši provedlo sčítání lidu. To bylo první sčítání a konalo se, když byl v Sýrii místodržitelem Kvirinius. Šli tedy všichni, aby se dali zapsat, každý do svého města. Také Josef se odebral z galilejského města Nazareta vzhůru do Judska do města Davidova, které se jmenuje Betlém, protože byl z rodu a kmene Davidova, aby se dal zapsat spolu s Marií, sobě zasnoubenou ženou, která byla v požehnaném stavu. Když tam byli, naplnil se jí čas, kdy měla porodit. A porodila svého prvorozeného syna, zavinula ho do plenek a položila do jeslí, protože v zájezdním útulku nebylo pro ně místo. V té krajině nocovali pod širým nebem pastýři a střídali se na hlídce u svého stáda. Najednou u nich stál anděl Páně a sláva Páně se kolem nich rozzářila a padla na ně veliká bázeň. Anděl jim řekl: „Nebojte se! Zvěstuji vám velikou radost, radost pro všechen lid: V městě Davidově se vám dnes narodil Spasitel - to je Kristus Pán. To bude pro vás znamením: Naleznete děťátko zavinuté do plenek a položené v jeslích.“ A náhle bylo s andělem celé množství nebeských zástupů a takto chválili Boha: „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem, v kterých má (Bůh) zalíbení.“

Zamyšlení:

otázky, z kterých si můžete (podle stáří svých dětí) vybrat a společně si o nich povídat:

  • Dnes slavíme narození Ježíše Krista. Při této oslavě je obdarován každý z nás nějakým dárečkem pod stromečkem. Jaký dárek ale dáme Ježíškovi my?
  • Na venkově bude jistě snazší najít místo, podobné tomu, kde přišel Ježíš na svět — stáj, přístřešek se zvířaty. Proč se Boží Syn nenarodil v královském paláci, obklopen služebnictvem a přepychem?
  • Dnes večer vložíme do jesliček Jezulátk. (můžeme ho mít před sebou na stole). Jak by vypadal svět, kdyby se Ježíš nenarodil?
  • Kdo s námi letos nemůže na Vánoce být (ať už kvůli koronaviru nebo proto, že již zemřel)? Za co jsme mu vděční, proč ho máme rádi, co pro nás udělal, připomeňme si nějakou veselou příhodu s tímto člověkem…?


Společné prosby:

Předsedající zvedne nádobu díků

Pane, Ty jsi nanejvýš milostivý a dobrotivý, děkujeme Ti za Tvou blízkost v našem životě, za vše, co nám dáváš, za to, že každého z nás nejlépe znáš, a že jsme Tvé milované děti. Vyslyš, prosím, také naše prosby:

Každý může přidat svoje vlastní prosby, společně odpovídáme: Pane, smiluj se, Prosíme Tě, vyslyš nás či Amen.

Otče náš: 

P: A nyní všechny naše prosby shrňme a spojme se všichni v modlitbě, kterou nám daroval náš Pán a bratr, Ježíš Kristus: 

Otče náš…

Závěr:

P: Pane Bože, svěřujeme se Ti pod Tvou ochranu. Ať nás a naše blízké ochraňuje Tvá nekonečná láska na všech našich cestách a všude, kde jsme. Ve jménu Boha Otce i Syna i Ducha svatého.

Amen

Píseň: Narodil se Kristus Pán (201)

Během písně doneseme Ježíška do našeho Betléma, před Betlém položíme nádobu díků jako dárek pro Ježíška k jeho narozeninám.

Než začneme chystat štědrovečerní večeři, můžeme jít společně k sousedům, se kterými se tolik nestýkáme, a donést jim krabičku cukroví či vánoční přání a popřát radostné svátky.

 

Slovo boží přes moderní technologie

Na letošní advent a Vánoce církev přichystala také bohatý duchovní on-line program. Na YouTube kanálu jsou k vidění nová tematická videa každý den. Všechna Adventní probuzení a Adventní výzvy najdete ZDE a ZDE.

 

Betlémské světýlko do každé rodiny

A co by to bylo za Vánoce, kdyby je neozařovalo světlo, donesené přímo z Betléma. Jde ještě o Štědrém dni sehnat? Nemusíte mít obavy. Tady je seznam míst i časů, kam si pro něj můžete zaskočit.

Kam v Plzni na Štědrý den pro Betlémské světlo:

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici
10:00–12:00

Kostel sv. Jana Nepomuckého (u redemptoristů)
(Chodské náměstí, Plzeň-Bory)
9:00–12:00

Kostel Panny Marie Růžencové (dominikáni)
(Jiráskovo náměstí, Plzeň-Slovany)
10:00–12:00

Kostel sv. Martina a Prokopa (salesiáni)
10:00–12:00 a 14:00–18:00 a 21:30–22:45

Kostel U Ježíška
(Plzeň-Slovany)
10:00–12:00

Kostel sv. Jiří
(Plzeň-Doubravka)
21:30–22:45

"Domeček"
(Komenského 1692/21, Plzeň-Severní Předměstí)
9:00–12:00

Kostel Všech svatých
(Plzeň-Roudná)
15:00–17:00

Pastorační centrum Skvrňany
(Křimická 670/73, Plzeň-Skvrňany)
10:00–12:00

 

Na půlnoční za prezidentem

Půlnoční mše proběhne v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě (ta už je kompletně obsazena). Na Štědrý večer se půlnoční v Praze uskuteční také třeba v kostele na Karlově, u sv. Ignáce nebo v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně. Seznam bohoslužeb v pražské arcidiecézi je na webu ZDE. Na přelomu roku se odehraje také půlnoční mše ve Staré Boleslavi. Proč zrovna tam? Loni s Mariánským sloupem na Staroměstském náměstí znovuoživený projekt Via Sancta Mariana povede putující věřící od sloupu v Praze až do Staré Boleslavi, vzdálené 26 kilometrů. Průvod vyrazí ve 13:00, aby stihl k cíli dorazit před zákazem vycházení ve 23:00. Pak proběhne mše a poutníky zpět k domovu odveze autobus.

 

Můžete si i pustit přímé přenosy vánočních bohoslužeb ZDE. Ilustrační snímek pochází ze šťastnějších, covidu prostých dob z Plzeňské diecéze.

Přejeme krásné a ničím nerušené Vánoce. Ty příští už snad budou probíhat v daleko uvolněnější atmosféře, třeba i při půlnoční mši v kostele.

Vložil: Kamil Fára