Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ohnivé znamení zvěrokruhu, prezident radosti, člen klubu rváčů; Beran Beranovič Beranov. Glosa Iva Fencla

01.12.2020
Ohnivé znamení zvěrokruhu, prezident radosti, člen klubu rváčů; Beran Beranovič Beranov. Glosa Iva Fencla

Foto: Pixabay

Popisek: Beran; ilustrační foto

Následující povídání okatě straní beranům. Ani tak ne těm skutečným, kteří dělají múú, ale dámám a pánům zrozeným – bez vlastního přičinění - v tomto znamení.

Beran je první, ohnivé znamení zvěrokruhu a takřečený prezident radosti. Jeho kamenem prý je diamant a jeho prvkem uhlík, což symbolizuje nevinnost. Jeho souhvězdí odnepaměti dominoval (rudý) Mars, tedy planeta války, a nejtypičtější z jeho zvolání-tvrzení zní „JSEM“. Existuji. A jak pak zní charakteristický, i kdyby ironicky míněný postřeh kohokoli z Beranova okolí? „Má vždycky pravdu.“

Vstoupí-li totiž Beran do místnosti, soustředí na sebe pozornost do deseti, nejdéle třicet vteřin. Jakoby nechtěně, samozřejmě. Už je takový. A ústřední beraní citát? O tom se vedou spory, ale vede tenhle. „Bůh už se vždycky postará, aby nakonec všechno dobře dopadlo.“ Gangster Johnny Dillinger.

Beran neustále něco chce. A většinou to dostane. Mívá fakticky hrůzu z jediného: z dlouhé chvíle, a skálopevně věří, že dokonce i v samoobsluze může potkat kouzelného dědečka.

A zrovna tak jsou Berani přesvědčeni, že dokonce i jezero přešlapou suchou nohou a na konci života ani snad nebudou povinni zemřít. Beran je tvůrčí a rozhodný, byť spíš intuitivní. Bývá úporný, ale povětšinou včas pochopí, v jaké chvíli lépe mávnout rukou.

Je intuitivní stratég, nicméně při jednání s lidmi má bohužel podstatné limity. Prahne je rozesmát, nebo aspoň rozplakat, a každopádně je chce získat, jenže s tím se uvnitř něj ostře sváří rezervovanost a překvapující chlad. Zvládne druhé nadchnout pro věc, ale zůstává nad onou věcí. Je přesto plný elánu. Bývá zábavný a suverén, klestí cesty, do všeho nového se vrhá s nezlomnou vírou, že se pro to hodí. Je i cílevědomý a ctižádostivý, klidně poukazuje na vlastní talent, který nebývá jeden, ale tyto talenty prokazuje, div se někdy nepřetrhne. Často s pocity štvance. Bývá to však lovec. Prosazuje se a nakonec dominuje. Prahne po vítězství a remízy jej nudí. Těžko Berana pokořit. Bývá to britsky (i když někdo řekne, že německy) houževnatý optimista, co září energií. Ryzí ženská, ryzí chlap. Ale bojechtivý. K bitvám neustále odhodlaný. „Není snad boj zábava?“ Je iniciativní, dynamický, velkorysý, velkomyslný, srdečný, tolerantní a činorodý. Věčně touží po činech a po dobrodružství. Rutinu nevystojí. Absolutně věří ve vlastní cíle a bezpodmínečně se potřebuje prosadit. Pokud se ovšem Beran rozčílí, jeho rozčílení rychle pomine a bývá vzápětí dokonce ochotný. Když má taková žena pocit, že „našla pravého“, zamiluje se mocně a věrně. Beran je hravý, okouzluje upřímností a na pravou lásku obvykle trpělivě čeká. Někdy pak naprosto pošetile.  Ale má i tak nevyčerpatelnou zásobu energie a věří si, jako nikdo jiný. Může se zdát stejně neporazitelný jako příslovečný Kolos ze Rhodu a pro Berana-muže je ve vztahu k ženám typické následující: Vysoce ochotně přijme obdiv, ale nechá se spoutat jen jedinou; někdy až masochisticky. Má-li pak děti, stane se jejich otrokem. Beran vždycky začne znovu, ale pochopitelně má i chyby.

I kdyby si o něm celý svět myslel, že je dobrý, bude si Beran přesto idiotsky myslet, že není. Kolegovi berani často závidí hezčí manželky a každý rozený v tom znamení bývá prudký, nezvladatelný a prchlivý. Často cholerik. Jsou vznětliví a následkem toho někdy osamělí. Zvládají sice být nezávislí, ale jsou nepohodlně nepřístupní. A přece plni vášně. Jako si beran myslívá, že nikdy neumře, tak podobně bohužel i věří losům, za které lehkomyslně „klopí“ peníze. V podstatě ho láká hazard, ale má na poker moc otevřenou povahu. Naprosto není diplomat a nehodí se ani do státních služeb, ani do politiky. Víc než čert křížku se bojí prázdných slov, a pokud se na politické kolbiště přece neprozřetelně vydá, může to mít pro stát či svět osudové důsledky. Beranovi je bohužel zhola jedno a „putna putýnka“, co si o něm kdo myslí. K problémům se staví až nerealisticky přímočaře, je zcela neprakticky otevřený a někdy upřímný příliš šokujícím způsobem. Vlastně šokuje rád a často se i rád předvádí. Beran si umí vystřelit sám ze sebe, to ano, ale dál se přesto shledává báječným. Fatálně postrádá jakékoli buňky jemné strategie. Sice z klubu rváčů, jenže si bláhově myslí, že tu pravdu, za niž se rve, má vždy jen on. Někdy je tak nepřítel zavedených pořádků. Zůstává moc emotivní a nedodržuje programy. Umí lidi strhnout až k buřičství. Nebojí se totiž autorit a nemá strach z čehokoli vznešeného. Beranům například neimponuje šlechta. Někdy se rozhodují přehnaně rychle, protože bývají netrpěliví, neklidní a nedisciplinovaní. Chodí na poslední chvíli.

Bohužel jsou i důvěřiví až bezelstní, v mnohém naivní. Příliš spontánní. A pokud má Beran pocit, že skutečně „našel tu pravou“, zamiluje se věrně, mocně, bezmocně a horečně. Jinými slovy: se sebezničující silou.

Ti, které Beran miluje, se tak v podstatě stávají jediným nebezpečím jeho života.

Střetne-li se pak idealistický a „jako mezek“ paličatý Beran s jiným Beranem-idealistou, je rázem vygenerován neřešitelný problém. Beranům se navíc daleko častěji než jiným stává, že touží například jen po jediné ženě (jediném postu), a ta (ten) je zrovna tou nedostupnou (tím nedostupným). Berani jsou slabí tím, že jsou senzitivní, a zatímco z malých problémů robí giga-problémy, podstatné věci nevědomky nevidí nebo umenšují. Bývají totiž až infantilní a kupříkladu Nikita Chruščov prý zůstal upřímně nešťasten, když v Americe prošvihl návštěvu Disneylandu.

Beran bývá bohužel egocentrik a v tomto znamení rozený filozof Descartes se dokonce proslavil následujícím výrokem: „Ani nechci věřit, že lidi existovali už přede mnou.“

Beran nepochybně prahne po obdivu, ale tím, že stále prokazuje talent, se občas opravdu přetrhne jako ta žížala. Mívá taky až moc zájmů najednou, tak mu hrozí roztěkanost. A co je pak vůbec tím nejzásadnějším nedostatkem Beranů?

Sotva okupují vlastní kořist, začnou se okamžitě rozhlížet po kořisti nové. Na jejich skutečnou věrnost se následkem toho nelze spoléhat úplně a radši od Berana nikdy nechtějte cokoli, co nechce už předtím sám.

Berany byli či jsou Al Pacino, Jean-Paul Belmondo, Steve McQueen, Warren Beatty, Harold Lloyd, Gary Oldman, Karel Vágner, Harry Houdini, moderátor David Frost, Gregory Peck, Marlon Brando, Spencer Tracy, Vincent van Gogh, Goya, Karel Štědrý, Petr Nárožný, Nabokov, Ibsen, Ota Hofman, Milan Kundera, Hrabal, Viewegh i Nick Hornby, Kingsley Amis či spisovatel Dan Simmons (4. 4.). Také Jan Mikolášek (7. 4.), spisovatel Anthony Horowitz (5. 4.). Michal Dočolomanský, Tomáš Baťa, legendární geofyzik Jiří Mrázek, Komenský, Jiří Dienstbier i Adolf Hitler. Charlie Chaplin i Samuel Beckett. Původce básnění v próze Aloysius Bertrand, Jean Paul či Benjamin Kuras. Literární historik Aleš Fetters anebo také autor „Bena Hura“ Lewis Wallace. I autor detektivek Edgar Wallace. Vojevůdce Otto von Bismarck i skladatel Jaromír Vejvoda (Škoda lásky). Trenér František Cipro (13. 4.) i spisovatel Johannes Mario Simmel. Génius science fiction Henry Kuttner (7. 4.) i záhadolog Däniken. Václav Čtvrtek i tvůrce Maxipsa Fíka Jiří Šalamoun. Paul Verlaine, Eduard Petiška,  Arthur Hailey. A taky nejvýznačnější matematik všech dob Leonhard Euler (15. 4.). Dále například moderátor Michal Jagelka (17. 4.) a známí herci Jackie Chan a Christopher Lambert. Lubomír Lipský i Elton John. Karel Kryl, Jiří Wolker, Zdeněk Rytíř, Pavel Vrba, Vladimír Poštulka, Quentin Tarantino, Martin Frič, Casanova i psychoanalytik Erich Fromm. Miloš Nesvadba. Akiro Kurosawa. Peter Ustinov, Terence Hill, Zdeněk Svěrák, Jiří Bartoška, Alec Baldwin a podle všeho i Sherlock Holmes (4. 4.). Geniální autor Henry James (15. 4.) a básníci Charles Baudelaire i Pavel Šrut. Francis Ford Coppola, Milan Knížák, pozoruhodný herec William Holden, dramatik Tennessee Williams a spisovatelé Karel Pacner i Tom Clancy. Malíř Bohumil Konečný (19. 4.) i zapomínaný zakladatel fantasy William Morris. Gogol, Zola či český herec Pavel Kříž. Zpěváci Zbyněk Drda i Pavol Habera. Léčitel Ferda. Vojta Náprstek i Aleš Hrdlička, polární badatel John Franklin i fotograf Nadar. Sci-fi autor Jaroslav Veis i architekt Jan Kaplický. Garri Kasparov, Leonardo da Vinci, Alfred Kubin, záhadný Christian Heinrich Spiess i Anatole France (16. 4.). Serge Gainsbourg (2. 4.) nebo Michal Faber (13. 4.). A BERANICE?

Moderátorka Lucie Borhyová (16. 4.) i zpěvačky Alla Pugačevová. Lucie Bílá i Iveta Bartošová. Spisovatelky Betty McDonaldová i Vlasta Javořická. Herečky Shirley Templová, Dagmar Havlová, Carla Bruniová-Sarkozyová, Claudia Cardinalová, Jitka Čvančarová i Vilma Cibulková. Moderátorka Michaela Jílková (30. 3.). Spisovatelka a právnička Daniela Kovářová a moderátorka Pavla Charvátová. Autorka „Vzpomínek na Afriku“ Karen Blixenová. Ljuba Hermanová. Celine Dion i Mariah Carey. Victoria Beckham. Irena Obermannová i autorka dávné encyklopedie pro děti Eva Veberová (13. 4.). Překladatelka Dana Hábová (4. 4.) i rodná Beattyho sestra Shirley MacLaineeová (24. 4.). A taky fiktivní Scarlett O´Harová z románu Jih proti Severu, které „padali k nohám muži z okruhu sta mil“. Přesto až tupě prahla po jediném: po idealistovi, u jehož boku by mohla bojovat za ony ideály. Jenže to má i mělo háček: pokud snad Beranice nemá ve vztahu navrch, užírá ji to.

„Nikdy neexistoval muž, kterého bych nedostala, když jsem se k tomu rozhodla,“ prohlásila Scarlett v dotyčné knize. Veškeré ženy jsou Beranici sokyněmi, a tak na závěr raději užijme vtip:

Beran trkne a sok klesne a Beran ho prodá do otroctví.

Ale pokud Beran sám upadne, radši by umřel, než se otrokem stát. A pokud upadnou oba bojovníci, ještě omdlévajícímu Beranovi bleskne hlavou: „Bože, vždyť se nedovím, jak to dopadne.“

 

Vložil: Ivo Fencl