Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Manipulace zvolna pitomějícím národem, jehož děti míří do montoven. A metály v čase viru i jiné piškuntálie. Glosa Iva Fencla

03.11.2020
Manipulace zvolna pitomějícím národem, jehož děti míří do montoven. A metály v čase viru i jiné piškuntálie. Glosa Iva Fencla

Foto: Ilustrační foto Středočeský kraj

Popisek: Prázdné školní učebny v době covidu... Ani za ´normálních časů´ si ale politici, tedy kromě předvolebních slibů, školství prakticky nevšímají

Politikovi se bude vždy snáze manipulovat příslušníky blbého národa, popřípadě národa zvolna pitomějícího, kde končí děti v montovnách, když to přeženu. Politikům jedou huby, ale zavření škol jim oproti jejich proklamacích často příliš nevadí.

„Politik už holt má takovou povahu,“ jak by řekl herec Neumann. I když ne každý. Do skonání světa vám bude tvrdit, že potřebujeme mít vzdělané holčičky a chlapce, někdy ale mám podezření, že značnému počtu politiků na vzdělání děcek nesejde a je jim zavření škol vcelku lhostejné. Na druhou stranu jsem si jist, že nebude ve dvacátých letech nikdo potrestán za zavírání prvních tříd, ba naopak, někteří budou pochváleni, ba snad odměněni.

Podle mě neprávem.

A nechrlím to ukřivděně ze sebe, že bych byl fanatický sociální demokrat, natož pak komunista. Jen si až zatroleně uvědomuji, že také – mnou tak milovaná - Ester Ledecká do školy nikdy nechodila, anžto absolvovala domácí výuku, chcete-li home school. Jsem si přesto jist, že je na tom dnes psychicky dobře, intelekt v ní neměl nikdo šanci usměrnit jakýmikoli přílišnými zavedenostmi a fyzicky to ona má za 100. Což jsem rád. Ale tatínek každého z nás není přece doktor práv Janek Ledecký a většina dětí má daleko obyčejnštější rodiče. Ti jsou bez přímé pomoci a podpory učitelů často plonk a nejde přitom ani tak o to, že jsou to třeba rodiče chudší než manželé Ledečtí. Kráčí o to, že rodič-Janek byl a je chytrý, což každému dáno být nemůže. Dnes děcko prostě potřebuje aspoň ´strýčka´, ale ne každé ho má, a tak mi zavření prvních tříd vadí.

Zato noční zákaz vycházení schvaluji: různí milenci by jinak mohli umrznout, vždyť v rámci roku se připozdívá a mrazíky nemusí ohrožovat jen bezdomovce, ale i sexuální partnery, a v této zemi nepotřebujeme, aby se nám váleli například na hřbetech nočních jezů. Navlhli by, a to bezpečněji mohou v separaci doma.

A co víc? Profesor Václav Klaus nenosí roušku. Provokace? Možná. Ale přece zase neběhá ve Stromovce nahý (ale v roušce), jak by to dost možná rád vylíčil v nějakém novém románu Michal Viewegh. Mám exprezidenta Klause rád, byl to jen šprým, zdravím jej a to, že jste, profesore, neměl na ústech roušku, zatímco deset reportérů kolem ano, tak to je přece frajeřina prvního řádu: a nechť vás provází síla, jak by řekl George Lucas. Horší by bylo, kdybyste vaši Astu vyvedl ne pouze tři sta, ale ještě o jeden metr dál. Za to by vám možná i zrušili Institut.

Ale radši k metálům. - Miloš Zeman letos ocenil 38 lidí a například i lidové zpěváky Jožku Šmukaře a Jožku Černého, z nichž druhý prodal zatím jeden milion zvukových nosičů. Karel Gott – s padesáti miliony prodaných nosičů - obdržel dokonce Řád Bílého lva.

Avšak ke sportovcům. Mou klukovskou ikonou býval ´český motokrosař století´ Jaroslav Falta, kterého jsem kdysi (a za asistence vlastní babičky) uhranutě sledoval na obrazovce ještě černobílého televizoru. A fandil. Také, pravda, proto, že se mi moc líbil rým Falta – malta, přičemž bahna a bláta na tratích krosů let sedmdesátých maltu připomínala.

Medaili přeju i fotbalovému trenérovi Karlu Brücknerovi a legendě ledního hokeje Václavu Nedomanskému, jehož emigraci přes Švýcarsko do Spojených států dobře pamatuji. Vedle herců a zpěváků Karla ´Limonádového Joe´ Fialy a Josefa ´Maxipsa Fíka´ Dvořáka ocenil pak Zeman herce a zpěváka Pavla Trávníčka, který jej, a proč to nepřipomenout, podpořil již v první volební kampani (2013).

A z osobností píšících si mohou letos, promiňte, napřesrok, připnout medaili, po níž tak krásně bažil už Anton Špelec, taktéž můj kolega z Obce spisovatelů Radim Uzel (literárně plodný gynekolog) anebo mistr historického psaní Petr Čornej, autor nepřekonatelné knihy Jan Hus.

 

QRcode

Vložil: Ivo Fencl