Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

(Plukovník) Prymula není Elvisův plukovník Parker, ale gentleman. Naštěstí. Glosa Iva Fencla

06.10.2020
(Plukovník) Prymula není Elvisův plukovník Parker, ale gentleman. Naštěstí. Glosa Iva Fencla

Foto: Reflex / repro

Popisek: Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula, na rozdíl od toho předešlého, umí dobře mluvit a srozumitelně argumentovat

Básnířka Jarmila Vandová z Plzně (ale nyní částečně i z Moravy) se 12. května dožila pětatřiceti let. Publikuje spíše pod jménem Jarmila Flaková a není obzvláštní příznivkyní volného verše, na čemž ale teď nezáleží. Také ona se totiž zapojila do debaty ohledně aktuálního utahování šroubů na obecné i kulturní frontě. Co mě pobavilo?

Užila ve svém dopise ohledně profesora Prymuly pouze termínu PLUKOVNÍK. Zní to dobře, o to nic, a vlastně to nebylo ani míněno ironicky, řekl bych, takže mi onen břeskný termín „plukovník“ připomnělo podobné sousloví „plukovník Parker“.

Asi víte, o koho se jedná. Pokud ne... Byl to muž, který celý život těžil z Elvise Presleyho. Ani on jej ale neutiskoval, tak jako nás výslovně neutiskuje žádný plukovník vezdejší. Elvis najal Parkera dobrovolně, aby se nemusel o nic starat, což je obecně vzato vlastnost mas. „Abychom se nemusely o nic starat, hodíme starosti někomu na krk. A ostatně jsme ho ministrem i volili. Nebo ne? Už ani nevím.“

V Elvisově okolí se posléze nenasytnému Parkerovi běžně říkalo už jen Plukovník. Taky tenkrát to znělo moc fajnově a nikomu, zdá se, moc nevadilo, že Parker donutil zpěváka točit filmy, ačkoli herec Elvis úplně nebyl. Rok co rok film. Dle mého názoru sice vydělali majlant, hlavně Parker (asi jako dnes lze vydělat na vakcínách), nicméně Presleyho kariéru to totálně zdevastovalo, zabilo ho to. Už se nikdy docela nevzpamatoval a umřel předčasně.

Nyní namítnete, proč tak odbíhám od věci a že Elvis možná ještě žije (to se říkalo dlouho a nacházely se pro to i přehršle důkazů), ale odběhl jsem hlavně proto, abych zklidnil paniku, jíž okolo sebe semo tamo pozoruji. Dokonce i na venkově.

 

Na ministerském Facebooku sdílí fóry o sobě, což je frajeřina

Vím! Situace se mění každým dnem, ale je bezesporu třeba se držet původního plánu každého z nás tak dlouho, dokud to půjde, a jen a pouze plán upřesňovat podle právě se přivalivších omezení!

Příklad? ´Šakal´ nechť jde dál svou cestou, protože stejně nakonec nikoho nezastřelí, jak to v Dni pro Šakala skvěle vylíčil geniální Frederick Forsyth (nyní se prosazující na trhu s románem Liška).

Zrovna tak politici by neměli házet flintu do žita a podléhat úzkostem. Na ty člověk politický naštěstí stavěný není, ale přece jen se situace stala čímsi, co tu ještě nebylo, a tak by ani nebylo divu, kdyby ještě pár lidí odstoupilo. Já si ale myslím, že do voleb to třeba není a co se týče bláznů typu Šakala, nemají dnes šanci. Ochranky je vždy včas pacifikují. Je to dobře a nenávist části lidu tak zmizí, protože bývá saturována právě do podobných ´spasitelů´.

Ondřej Neff mi jednou řekl: „Víš, Ivo, truchlení by neměl být program.“

A jisté je, že to znělo snad až moc pragmaticky a glosátor SALONU Práva Štefan Švec se tomu tehdy vysmál. A že je Neff cynik. Ale...

Neff chtěl jen říct, že bychom neměli být už předem papežštější papeže a dělat ´program´ z jakéhosi dobrovolného vyklizování pozic. Každý máme přece svůj svět a v tom bychom měli dál žít a pokračovat. Úskoky jsou signálem paniky či hysterie. Mnoho změn vede k horšímu. Afekty nejsou na místě. Mějte to, prosím, na mysli.

A žijte svůj život, jak to jen jde.

Jiná věc samo sebou bude, když nám naše práce (léčím například lidi) znemožní aktivity typu křtů knih, návštěv divadel. Ale sklopit hlavy? Sklapnout podpatky a říct, že se ´nehodí´ v této době dělat vůbec, ale vůbec nic - i jen trochu kulturního? To se mi nezdá správné.

A ani plukovník Prymula to jistě nechce. Ostatně myslím, že je gentleman. A covid?

Ta nemoc není extrémně nebezpečná a její uctívání s hlavou v domácím písečku v podobě pštrosů by proto taktéž neměl být jen PROGRAM.

 

QRcode

Vložil: Ivo Fencl