Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vměstnali se za obraz, desítka se jich ukryla do vázy a několik dřímalo ve sklenici na víno… Noční horor s netopýry, co s tím

24.09.2020
Vměstnali se za obraz, desítka se jich ukryla do vázy a několik dřímalo ve sklenici na víno… Noční horor s netopýry, co s tím

Foto: HZS Moravskoslezského kraje / Tomáš Lach

Popisek: Ostravští hasiči pomáhali s odchytem netopýrů v bytovém domě, jednoho nejvytrvalejšího letce bylo nutné odchytit do sítě

Do konce září, ale i do poloviny října k vám může přijít nezvaná návštěva. A to v počtu, který by se dal spíše než za návštěvu označit za invazi. Několik desítek netopýrů, kteří vám začnou hřadovat na záclonách, zabydlovat se ve vázách, za topením, v lustru nebo ve stoupačkách? Nic, z čeho by měl člověk radost. Mohou napáchat větší škodu? Jsou nebezpeční? A jak na ně, když už je máte uvnitř? Otázky, na které je jednoduché odpovědět. Rozhodně těžší je to ale je, pokud máte z netopýrů strach.

Důležité zjištění – netopýři vám nejsou nebezpeční. To, že se vám zamotají do vlasů, je mýtus. Nezamotají. To, že se na vás krvelačně vrhnou, je už učiněný nesmysl. Jediné, čeho se můžete bát, je svinčík. Ten nadělají, pokud jich je větší armáda, neskutečný. A to hlavně svým vylučovacím traktem. Jejich trus i moč po takové invazi najdete všude. Za pár dní tak dokáží zlikvidovat místnost, že si budete sami rvát vlasy. „Dlouhodobý výskyt větší skupiny netopýrů uvnitř objektu může být nepříjemný z hlediska vyměšování trusu a moči. 300 netopýrů v nezabezpečeném bytě po týdnu dokáže byt zničit. Na druhu stranu netopýři nic neokusují, netrhají a ani nepřenáší či nepřemisťují,“ řekl šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

 

Netopýr hvízdavý je jeden z těch menších druhů netopýrů. Jedná se o velice užitečný druh, živící se obtížným hmyzem, vázaný na městské parky, nezateplené panelové domy a přirozené přírodní štěrbiny a dutiny. Bohužel se však z bytů a uzavřených prostor velice špatně vyhání a není snadné ho jen tak chytit. Foto HZS Moravskoslezského kraje / Tomáš Lach

Prevence

Základem je jediné, nedat netopýrům příležitost se k vám nastěhovat. Zavírat okna, ventilačky, a pokud chcete větrat, je záhodno si pořídit síť do okna. Nebo přinejhorším zatáhnout záclonu. Netopýří senzory vyhodnotí záclonu jako neprostupnou bariéru a prostě začnou po úkrytu čenichat u vašich sousedů. „Myslel jsem, že někteří lidé se už poučili, ale opak je pravdou. Stále nechávají otevřené ventilačky u dočasně opuštěných bytů, rozsvícená schodiště společných prostor s okny dokořán a noční větrání bez sítí proti hmyzu. Přitom každý rok na tuto problematiku upozorňujeme. Ani hasiči či policie nejsou povinni k daným oznámením vyjíždět,“ řekl Plzeňské drbně Karel Makoň.

A o tom to je. Nikdo není povinen vyjíždět vám na pomoc s invazí netopýrů. A hrozí, že když už si o pomoc zavoláte, že vám ji nechají hezky uhradit. Hasiči a ani policie tu není od odchytu neškodných netopýrů. Zaměstnanci záchranných stanic už vůbec. Ale najdou se obětaví hasiči, kteří na náklady státu přijedou a pomohou vám. To se stalo například v srpnu v ostravském panelovém domě, kde hasiči společně s obyvateli domu vyhnali ze společné chodby několik desítek na akrobatické létání specializovaných netopýrů. „My sázíme na prevenci, informovanost a odmítáme k daným případům po 23 letech zkušeností a praxe vyjíždět. 90 % případů je z nedbalosti a na stále stejných lokalitách a ve stále stejných objektech,“ řekl Karel Makoň.

 

Strach vstoupit do pokoje ve vlastním bytě měla začátkem září žena z Lesné. Na záclonách totiž uviděla zavěšené netopýry, a tak raději zůstala stát přede dveřmi a obrátila se na strážníky. Ti je všechny postupně odchytali a vypustili ven. Foto Městská policie Brno

Plný pokoj netopýrů

Podobný případ se stal ženě z Brna. Do její ložnice se propracovalo několik desítek netopýrů a vlezli si i na ta nejneobvyklejší místa. Zavolala na netopýry městskou policii. „Strážník z místnosti hlásil překvapené ženě, kde všude se malí savci usídlili a kolik už jich napočítal. Vměstnali se za zavěšený obraz, zhruba desítka se ukryla do vázy a několik jich dřímalo ve sklenici na víno. Jednoho netopýra strážník zachránil tím, že mu vyprostil zaklíněnou končetinu z konstrukce stolku. Postupně mu prošlo rukama okolo sedmdesáti jedinců a všechny je, jednoho po druhém, vypustil ven,“ stojí v hlášení městské policie.

Plzeňská úroda

Plzeň je netopýry každoročně velmi oblíbená, stala se pro ně důležitou migrační křižovatkou. „Navíc letos se netopýrů hvízdavých extrémně ´urodilo´, jejich počty jdou do stovek, to jsme v posledních letech moc nezažili. K tomu teplé počasí a zejména konečně i teplejší večery jsou v kombinaci s příměstskou zelení, veřejným osvětlením a množstvím létavého hmyzu, který se kolem rozsvícených lamp večer rád shromažďuje, doslova netopýřím rájem,“ řekl Karel Makoň pro Plzeňskou drbnu. V plzeňském síle ČSSD někdo nechal otevřené okno, na druhý den tam našli 52 živých netopýrů, ale také 48 uhynulých, kteří se zasekli v liště na počítačové kabely.

 

Malí netopýři se vměstnají i do těch nejroztodivnějších míst, třeba do lampy. Foto DESOP Plzeň

Přičemž se jedná každoročně o stejné lokality: Ulice Vrchlického, Dobrovského, Čechova, Raisova, U Borského parku, Mandlová, Malá i Velká hvězda, Husova, sadový okruh, Macháčkova, Křimická, Sokolovská, Nýřanská, celé Vinice, Pod Záhorskem, Bolevecká, Koterovská, Francouzská, Částkova, Sladkovského, Homolka, Mikulášské a Jiráskovo náměstí, náměstí T. G. Masaryka, Škroupova, Kopeckého sady. Zásahy hlásí jak záchranná stanice, tak i městská policie nebo hasiči. A přitom se, jak tvrdí Karel Makoň, jedná zpravidla i o stejné byty. A tady i obyvatele, kteří byli již dříve poučeni o tom, že se mají vyzbrojit sítěmi do oken. Ale není to jen Plzeň, podobný problém nyní řeší například Ostrava, Brno, České Budějovice, německý Bonn či Berlín.

Co s ním (s nimi)?

Netopýři vám neublíží. Přivolaní záchranáři mají větší práci často s tím, aby uklidnili lidi, než aby se zapotili s vyháněním netopýrů. Hysterický záchvat není na místě. Pokud máte v místnosti netopýry, vytvořte z prostěradel umělou stěnu, rozprostřete ji a postupujte s ní proti netopýrům směrem k otevřenému oknu. Netopýři postupně vyletí. Pokud se vám to povede, systematicky prohledejte celou místnost. Pamatujte, že netopýr je drobný jako myška. Dokáže se vecpat prakticky kamkoliv. Prohledejte každou štěrbinu.

 

Netopýr dokáže i pokousat, proto je vhodné je brát do ruky v rukavicích. Foto DESOP Plzeň

Pokud naleznete netopýra, rozhodně jej neberte holou rukou. V úleku by vás mohl pokousat. Není to sice žádná pohroma, netopýr většinou nedokáže lidskou kůži prokousnout, ale zabolí to. Proto si na takovou akci berte gumové rukavice, které obvykle používáte na úklid. Takové se netopýrovi nepodaří prokousnout. Poté jej opatrně vyjměte z jeho úkrytu a odneste jej k oknu, kde jej pusťte na svobodu. Pokud narazíte ve svém bytě na spícího netopýra přes den, nevyhazujte ho z okna. Připravte mu malou krabici. „V krabici by měl být kousek zmuchlaného hadru, který využije jako úkryt a malou mističku s vodou. Netopýra lze potom vypustit opatrně večer tak, abychom viděli, že v pořádku odlétl,“ řekla pro Ekolist Dita Weinfurtová z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Vložil: Kamil Fára