Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hovado na dálnici rozjezdilo pět labutí. A to i přes varovná světla. Přesto má story příchuť happyendu

07.09.2020
Hovado na dálnici rozjezdilo pět labutí. A to i přes varovná světla. Přesto má story příchuť happyendu

Foto: DES OP Plzeň (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Zraněná labuť v popředí

17. července 2020, dálnice D5 nedaleko Nýřan. Rodinka labutí se vydala na riskantní cestu přes dálnici. Ano, nemají tam co dělat, dálnice je oplocená, oplocení by zvěři mělo zabránit vstupu mezi děsivou rychlostí jedoucí automobily. Ale stane se. Zvířata holt nechápou, že by na silnici nebo dálnici neměla vstupovat. Čtyři mláďata, stále nelétavá, a dva rodiče. Po chvilce zbyla jen matka mláďat, všichni ostatní skončili pod koly automobilu, který ani nepřibrzdil.

Na místě zastavil kamion, před ním totiž pochodovala šestičlenná rodina labutí. Jeho řidič zapnul výstražná světla, nandal si reflexní vestu a vyrazil bránit labutě vlastní tělem. Výstražná světla svítila, řidič kamionu se snažil labutím pomoci, ale kolem jelo, promiňte ten výraz, hovado, které i přes všechny výstrahy a upozornění, která hovado muselo nutně vidět, projelo kolem muže v plné rychlosti. A přímo přes procházející rodinku labutí. Čtyři mláďata a jejich otec uhynuli okamžitě. Labutí matka skončila v příkopu s polámaným a škaredě krvácejícím pravým křídlem. A právě labutí čerstvou vdovu střežil řidič kamionu do příjezdu Davida Melichara z Českého svazu ochrany přírody Plzeňska. Ten už mohl jen naložit labutí samici. Na místo dorazili i policisté, kteří ovšem jen seškrábali to, co z mláďat i jejich otce zbylo.

 

Smutný a dost brutální pohled, že?

Amputace

A v tu chvíli vstupuje na scénu Záchranná stanice živočichů Plzeň, kam pan Melichar zraněnou samici odvezl. Muselo dojít k okamžité amputaci křídla. „Samice (jediná přeživší) je převezena na Záchrannou stanici živočichů Plzeň. Již nikdy nevzlétne, bude jí zcela určitě amputováno křídlo a čeká ji osud v doživotní invaliditě,“ napsal po převozu na stanici Melichar.

 

Mladý řidič kamionu se zachoval jako kabrňák

Incident se stal na přehledném a zcela rovném úseku dálnice. Řidič, který rodinku labuti zajel, musel vidět, že se před ním něco děje, kamion dával na srozuměnou blinkry, že je na místě nezvyklá situace, řidič kamionu se pohyboval v prostoru oblečený do reflexní vesty, ale ono hovado ani nepřibrzdilo. Jako kdyby mu to bylo lhostejné. A co až tam nebude problém s labutěmi, ale s lidmi? Také je přejede, protože spěchá třeba na další díl seriálu v televizi nebo na nějakou úplně zbytečnou pracovní schůzku? Copak si někteří z nás přestávají uvědomovat hodnotu života jako takového? David Melichar na Facebooku napsal: „Za posledních 10 let zemřelo na našich silnicích bezmála 7000 osob. Ono to ve statistice asi tak ‘nevyzní‘, ale pro lepší představu jsou to celkem 20 x (!!!!!) vyhlazené Lidice. Počet těžce zraněných za tu dobu šplhá k 30 000! To už jsou oběti celkem slušné bitvy.“ A má svatou pravdu.

 

Nový labutí pár na plzeňské náplavce, foto Karel Makoň / DES OP Plzeň

Volnost

Po dvou týdnech rekonvalescence labutí vdovu v záchranné stanici okroužkovali a vypustili na řeku Radbuzu u Štruncových sadů. Právě tam ze záchranné stanice vypouštějí ošetřené vodní pacienty. Doufali, že labuť druhé šance využije. A opravdu. Na konci srpna už byla viděna na Radbuze s nápadníkem. A to s nápadníkem, který byl zaměstnancům až nápadně povědomý. No jistě, šlo o jejich bývalého pacienta, labutího samce, který v roce 2019 narazil do drátů vysokého napětí a přišel tak o levé křídlo. A tak teď na Radbuze plave páreček labutí. Samice bez pravého křídla a samec, kterému pak chybí to levé. A očividně se mají oba k světu. Pravda, ničí nám to naši utkvělou představu o labutí lásce až za hrob, Čajkovského Labutí jezero holt budeme muset brát jako příjemnou pohádku, ale i tak má hrozivá událost z jednoho úhlu pohledu dobré zakončení.

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace