Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hovado na dálnici rozjezdilo pět labutí. A to i přes varovná světla. Přesto má story příchuť happyendu

07.09.2020
Hovado na dálnici rozjezdilo pět labutí. A to i přes varovná světla. Přesto má story příchuť happyendu

Foto: DES OP Plzeň (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Zraněná labuť v popředí

17. července 2020, dálnice D5 nedaleko Nýřan. Rodinka labutí se vydala na riskantní cestu přes dálnici. Ano, nemají tam co dělat, dálnice je oplocená, oplocení by zvěři mělo zabránit vstupu mezi děsivou rychlostí jedoucí automobily. Ale stane se. Zvířata holt nechápou, že by na silnici nebo dálnici neměla vstupovat. Čtyři mláďata, stále nelétavá, a dva rodiče. Po chvilce zbyla jen matka mláďat, všichni ostatní skončili pod koly automobilu, který ani nepřibrzdil.

Na místě zastavil kamion, před ním totiž pochodovala šestičlenná rodina labutí. Jeho řidič zapnul výstražná světla, nandal si reflexní vestu a vyrazil bránit labutě vlastní tělem. Výstražná světla svítila, řidič kamionu se snažil labutím pomoci, ale kolem jelo, promiňte ten výraz, hovado, které i přes všechny výstrahy a upozornění, která hovado muselo nutně vidět, projelo kolem muže v plné rychlosti. A přímo přes procházející rodinku labutí. Čtyři mláďata a jejich otec uhynuli okamžitě. Labutí matka skončila v příkopu s polámaným a škaredě krvácejícím pravým křídlem. A právě labutí čerstvou vdovu střežil řidič kamionu do příjezdu Davida Melichara z Českého svazu ochrany přírody Plzeňska. Ten už mohl jen naložit labutí samici. Na místo dorazili i policisté, kteří ovšem jen seškrábali to, co z mláďat i jejich otce zbylo.

 

Smutný a dost brutální pohled, že?

Amputace

A v tu chvíli vstupuje na scénu Záchranná stanice živočichů Plzeň, kam pan Melichar zraněnou samici odvezl. Muselo dojít k okamžité amputaci křídla. „Samice (jediná přeživší) je převezena na Záchrannou stanici živočichů Plzeň. Již nikdy nevzlétne, bude jí zcela určitě amputováno křídlo a čeká ji osud v doživotní invaliditě,“ napsal po převozu na stanici Melichar.

 

Mladý řidič kamionu se zachoval jako kabrňák

Incident se stal na přehledném a zcela rovném úseku dálnice. Řidič, který rodinku labuti zajel, musel vidět, že se před ním něco děje, kamion dával na srozuměnou blinkry, že je na místě nezvyklá situace, řidič kamionu se pohyboval v prostoru oblečený do reflexní vesty, ale ono hovado ani nepřibrzdilo. Jako kdyby mu to bylo lhostejné. A co až tam nebude problém s labutěmi, ale s lidmi? Také je přejede, protože spěchá třeba na další díl seriálu v televizi nebo na nějakou úplně zbytečnou pracovní schůzku? Copak si někteří z nás přestávají uvědomovat hodnotu života jako takového? David Melichar na Facebooku napsal: „Za posledních 10 let zemřelo na našich silnicích bezmála 7000 osob. Ono to ve statistice asi tak ‘nevyzní‘, ale pro lepší představu jsou to celkem 20 x (!!!!!) vyhlazené Lidice. Počet těžce zraněných za tu dobu šplhá k 30 000! To už jsou oběti celkem slušné bitvy.“ A má svatou pravdu.

 

Nový labutí pár na plzeňské náplavce, foto Karel Makoň / DES OP Plzeň

Volnost

Po dvou týdnech rekonvalescence labutí vdovu v záchranné stanici okroužkovali a vypustili na řeku Radbuzu u Štruncových sadů. Právě tam ze záchranné stanice vypouštějí ošetřené vodní pacienty. Doufali, že labuť druhé šance využije. A opravdu. Na konci srpna už byla viděna na Radbuze s nápadníkem. A to s nápadníkem, který byl zaměstnancům až nápadně povědomý. No jistě, šlo o jejich bývalého pacienta, labutího samce, který v roce 2019 narazil do drátů vysokého napětí a přišel tak o levé křídlo. A tak teď na Radbuze plave páreček labutí. Samice bez pravého křídla a samec, kterému pak chybí to levé. A očividně se mají oba k světu. Pravda, ničí nám to naši utkvělou představu o labutí lásce až za hrob, Čajkovského Labutí jezero holt budeme muset brát jako příjemnou pohádku, ale i tak má hrozivá událost z jednoho úhlu pohledu dobré zakončení.

Vložil: Kamil Fára