Hovado na dálnici rozjezdilo pět labutí. A to i přes varovná světla. Přesto má story příchuť happyendu
07.09.2020
Foto: DES OP Plzeň (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Zraněná labuť v popředí
17. července 2020, dálnice D5 nedaleko Nýřan. Rodinka labutí se vydala na riskantní cestu přes dálnici. Ano, nemají tam co dělat, dálnice je oplocená, oplocení by zvěři mělo zabránit vstupu mezi děsivou rychlostí jedoucí automobily. Ale stane se. Zvířata holt nechápou, že by na silnici nebo dálnici neměla vstupovat. Čtyři mláďata, stále nelétavá, a dva rodiče. Po chvilce zbyla jen matka mláďat, všichni ostatní skončili pod koly automobilu, který ani nepřibrzdil.
Na místě zastavil kamion, před ním totiž pochodovala šestičlenná rodina labutí. Jeho řidič zapnul výstražná světla, nandal si reflexní vestu a vyrazil bránit labutě vlastní tělem. Výstražná světla svítila, řidič kamionu se snažil labutím pomoci, ale kolem jelo, promiňte ten výraz, hovado, které i přes všechny výstrahy a upozornění, která hovado muselo nutně vidět, projelo kolem muže v plné rychlosti. A přímo přes procházející rodinku labutí. Čtyři mláďata a jejich otec uhynuli okamžitě. Labutí matka skončila v příkopu s polámaným a škaredě krvácejícím pravým křídlem. A právě labutí čerstvou vdovu střežil řidič kamionu do příjezdu Davida Melichara z Českého svazu ochrany přírody Plzeňska. Ten už mohl jen naložit labutí samici. Na místo dorazili i policisté, kteří ovšem jen seškrábali to, co z mláďat i jejich otce zbylo.

Smutný a dost brutální pohled, že?
Amputace
A v tu chvíli vstupuje na scénu Záchranná stanice živočichů Plzeň, kam pan Melichar zraněnou samici odvezl. Muselo dojít k okamžité amputaci křídla. „Samice (jediná přeživší) je převezena na Záchrannou stanici živočichů Plzeň. Již nikdy nevzlétne, bude jí zcela určitě amputováno křídlo a čeká ji osud v doživotní invaliditě,“ napsal po převozu na stanici Melichar.

Mladý řidič kamionu se zachoval jako kabrňák
Incident se stal na přehledném a zcela rovném úseku dálnice. Řidič, který rodinku labuti zajel, musel vidět, že se před ním něco děje, kamion dával na srozuměnou blinkry, že je na místě nezvyklá situace, řidič kamionu se pohyboval v prostoru oblečený do reflexní vesty, ale ono hovado ani nepřibrzdilo. Jako kdyby mu to bylo lhostejné. A co až tam nebude problém s labutěmi, ale s lidmi? Také je přejede, protože spěchá třeba na další díl seriálu v televizi nebo na nějakou úplně zbytečnou pracovní schůzku? Copak si někteří z nás přestávají uvědomovat hodnotu života jako takového? David Melichar na Facebooku napsal: „Za posledních 10 let zemřelo na našich silnicích bezmála 7000 osob. Ono to ve statistice asi tak ‘nevyzní‘, ale pro lepší představu jsou to celkem 20 x (!!!!!) vyhlazené Lidice. Počet těžce zraněných za tu dobu šplhá k 30 000! To už jsou oběti celkem slušné bitvy.“ A má svatou pravdu.

Nový labutí pár na plzeňské náplavce, foto Karel Makoň / DES OP Plzeň
Volnost
Po dvou týdnech rekonvalescence labutí vdovu v záchranné stanici okroužkovali a vypustili na řeku Radbuzu u Štruncových sadů. Právě tam ze záchranné stanice vypouštějí ošetřené vodní pacienty. Doufali, že labuť druhé šance využije. A opravdu. Na konci srpna už byla viděna na Radbuze s nápadníkem. A to s nápadníkem, který byl zaměstnancům až nápadně povědomý. No jistě, šlo o jejich bývalého pacienta, labutího samce, který v roce 2019 narazil do drátů vysokého napětí a přišel tak o levé křídlo. A tak teď na Radbuze plave páreček labutí. Samice bez pravého křídla a samec, kterému pak chybí to levé. A očividně se mají oba k světu. Pravda, ničí nám to naši utkvělou představu o labutí lásce až za hrob, Čajkovského Labutí jezero holt budeme muset brát jako příjemnou pohádku, ale i tak má hrozivá událost z jednoho úhlu pohledu dobré zakončení.
Vložil: Kamil Fára