Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Převezli ji do Rokycan, aniž by věděli, že je těhotná. Zubří stádo v nové rezervaci chrání první mládě, které se tu narodilo

12.06.2020
Převezli ji do Rokycan, aniž by věděli, že je těhotná. Zubří stádo v nové rezervaci chrání první mládě, které se tu narodilo

Foto: Česká krajina a Zoo Tábor (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Maminka zubřice s mládětem, malým zubříkem či zubřičkou. Rokycanská rezervace je více lesnatá, než její středočeská milovická sestra. To by se mohlo zubrům líbit

FOTO Na Rokycansku se urodilo. Tamní zubří úderka se rozrostla o jedno malé zubřátko (nebo zubřítko?). Zařídila to jedna ze zubřích samic, která letos v lednu přicestovala do nově vzniklé přírodní rezervace z milovické rezervace. A přitom nikdo neměl potuchy o tom, že je samice březí. Ale prý se to příliš nepozná. Rozhodně je to výborná zpráva. A také ne jediná, která by nám měla vyvolat úsměv na tváři. Pojďme na to.

„S příchodem mláděte jsou teď všichni zubři ostražitější. Jeho matka ho vždycky nakrmí a schová do trávy a s odstupem ho sleduje,“ popsal Robert Beneš, zakladatel rezervace. Podle jeho slov se samice o mládě vzorně stará, drží se s ním v ústraní od ostatních členů stáda. „Zubři žijí divoce a ani zkušení veterináři z Polska, kteří s nimi mají velké zkušenosti, nedokážou s jistotou říci, jestli je samice březí,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která založila milovickou rezervaci a koordinuje chov zubrů v rámci celé České republiky.

 

Zubr Tábor již v Rokycanech - vyloženě pózuje fotografům, očividně pochopil, co se po něm chce

Záchrana přírody

Stádo zubrů, šesti hřebců divokých koní a několika jelenů a laní v rezervaci spásáním a okusováním vegetace pomáhá udržovat evropsky významnou lokalitu Natura 2000, která je domovem chráněným živočichům i vzácným rostlinám. Rezervaci obývá například kuňka žlutobřichá, skokan štíhlý, ropucha obecná nebo čolek obecný. Z rostlin patří k místním unikátům kosatce sibiřské, upolíny nejvyšší nebo žluťuchy lesklé.

Rezervace u Rokycan vznikla v loňském roce. Velcí kopytníci tam od té doby pomáhají s údržbou evropsky významné lokality, která chrání vzácné druhy v místech někdejšího vojenského cvičiště. V říjnu loňského roku tam přijelo stádo divokých koní z milovické rezervace. „Plocha se skoro třicet let vůbec neudržovala, což je znát. Museli jsme ji vyčistit od odpadků,“ uvedl podnikatel Robert Beneš, který rezervaci založil. V minulosti odkoupil od ministerstva obrany přibližně čtyřicet hektarů bývalého vojenského areálu a dalších deset hektarů směnil s městem Rokycany za jiný pozemek.

 

S převozem zubra Tábora do rokycanské rezervace pomáhala Zoo Dvůr Králové

Býk Tábor

Další skvělou zprávou je příjezd zubřího býka do rezervace na Rokycansku. Ten v prostoru bývalého vojenského cvičiště má k dispozici padesátihektarovou rezervaci společně s třemi zubřími samicemi už od 20. května. Vypiplala ho Zoologická zahrada Tábor od mláděte. Po městě svého dětství také dostal jméno. Býk Tábor – snad to bude dobrý husita mezi zubry. Zvláštností je, že se jedná o první odchov zoologických zahrad, který směroval do rezervace v České republice. Doposud české Zoo rozmisťovaly zubry jen do zahraničí.

„Jsem pyšný, že se nám podařilo úspěšně završit mnohaletou práci desítek lidí, kteří se o návrat zubra evropského do přírody zasloužili. Náš vůbec první odchovanec se stane zakladatelem stáda v nejnovější rezervaci nedaleko Rokycan, kde budou zubři žít podobně svobodně jako ve volné přírodě,“ řekl ředitel Zoo Tábor Evžen Korec.

 

Tábor po příjezdu do Rokycan chvilku bloumal, pak se vydal prozkoumat aklimatizační ohradu. Je to rozvážný zubr

Stěhování

Za stěhováním stála Zoo Dvora Králové, která má se stěhováním velkých kopytníků největší zkušenosti. V táborské Zoo jej naložili 20. května chvíli před desátou dopolední, brány rokycanské rezervace se Táborovi otevřely půl hodiny před polednem. Chvíli v přepravním boxu rozpačitě přešlapoval, ale pak vyšel do aklimatizační ohrady, kde strávil několik dní, teď už je pevnou součástí prvního zubřího stáda tamní rezervace a prohání se po padesáti hektarech rezervace. „Vznik nové chovné skupiny je velmi důležitý. Zubrů je na světě zhruba sedm a půl tisíce. Teprve až jejich počty přesáhnou deset tisíc, bude tento ohrožený druh možné považovat za zachráněný,“ řekl Dalibor Dostál

Zcela ojedinělý úspěch táborské Zoo zdůrazňuje také hlavní zoolog Ondřej Kott. „Vypuštění samce Tábora do velkoplošné rezervace vnímám jako završení pětiletého úsilí v rámci našeho projektu, které zahrnovalo výstavbu výběhu a sestavení chovného stáda, při kterém jsme po Evropě najezdili stovky kilometrů. Zubři jsou součástí historické paměti naší krajiny a jsem rád, že díky podobným projektům mohou opět tvořit i její současnost,“ říká.

Vložil: Kamil Fára