Převezli ji do Rokycan, aniž by věděli, že je těhotná. Zubří stádo v nové rezervaci chrání první mládě, které se tu narodilo
12.06.2020
Foto: Česká krajina a Zoo Tábor (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Maminka zubřice s mládětem, malým zubříkem či zubřičkou. Rokycanská rezervace je více lesnatá, než její středočeská milovická sestra. To by se mohlo zubrům líbit
FOTO Na Rokycansku se urodilo. Tamní zubří úderka se rozrostla o jedno malé zubřátko (nebo zubřítko?). Zařídila to jedna ze zubřích samic, která letos v lednu přicestovala do nově vzniklé přírodní rezervace z milovické rezervace. A přitom nikdo neměl potuchy o tom, že je samice březí. Ale prý se to příliš nepozná. Rozhodně je to výborná zpráva. A také ne jediná, která by nám měla vyvolat úsměv na tváři. Pojďme na to.
„S příchodem mláděte jsou teď všichni zubři ostražitější. Jeho matka ho vždycky nakrmí a schová do trávy a s odstupem ho sleduje,“ popsal Robert Beneš, zakladatel rezervace. Podle jeho slov se samice o mládě vzorně stará, drží se s ním v ústraní od ostatních členů stáda. „Zubři žijí divoce a ani zkušení veterináři z Polska, kteří s nimi mají velké zkušenosti, nedokážou s jistotou říci, jestli je samice březí,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která založila milovickou rezervaci a koordinuje chov zubrů v rámci celé České republiky.
Zubr Tábor již v Rokycanech - vyloženě pózuje fotografům, očividně pochopil, co se po něm chce
Záchrana přírody
Stádo zubrů, šesti hřebců divokých koní a několika jelenů a laní v rezervaci spásáním a okusováním vegetace pomáhá udržovat evropsky významnou lokalitu Natura 2000, která je domovem chráněným živočichům i vzácným rostlinám. Rezervaci obývá například kuňka žlutobřichá, skokan štíhlý, ropucha obecná nebo čolek obecný. Z rostlin patří k místním unikátům kosatce sibiřské, upolíny nejvyšší nebo žluťuchy lesklé.
Rezervace u Rokycan vznikla v loňském roce. Velcí kopytníci tam od té doby pomáhají s údržbou evropsky významné lokality, která chrání vzácné druhy v místech někdejšího vojenského cvičiště. V říjnu loňského roku tam přijelo stádo divokých koní z milovické rezervace. „Plocha se skoro třicet let vůbec neudržovala, což je znát. Museli jsme ji vyčistit od odpadků,“ uvedl podnikatel Robert Beneš, který rezervaci založil. V minulosti odkoupil od ministerstva obrany přibližně čtyřicet hektarů bývalého vojenského areálu a dalších deset hektarů směnil s městem Rokycany za jiný pozemek.
S převozem zubra Tábora do rokycanské rezervace pomáhala Zoo Dvůr Králové
Býk Tábor
Další skvělou zprávou je příjezd zubřího býka do rezervace na Rokycansku. Ten v prostoru bývalého vojenského cvičiště má k dispozici padesátihektarovou rezervaci společně s třemi zubřími samicemi už od 20. května. Vypiplala ho Zoologická zahrada Tábor od mláděte. Po městě svého dětství také dostal jméno. Býk Tábor – snad to bude dobrý husita mezi zubry. Zvláštností je, že se jedná o první odchov zoologických zahrad, který směroval do rezervace v České republice. Doposud české Zoo rozmisťovaly zubry jen do zahraničí.
„Jsem pyšný, že se nám podařilo úspěšně završit mnohaletou práci desítek lidí, kteří se o návrat zubra evropského do přírody zasloužili. Náš vůbec první odchovanec se stane zakladatelem stáda v nejnovější rezervaci nedaleko Rokycan, kde budou zubři žít podobně svobodně jako ve volné přírodě,“ řekl ředitel Zoo Tábor Evžen Korec.
Tábor po příjezdu do Rokycan chvilku bloumal, pak se vydal prozkoumat aklimatizační ohradu. Je to rozvážný zubr
Stěhování
Za stěhováním stála Zoo Dvora Králové, která má se stěhováním velkých kopytníků největší zkušenosti. V táborské Zoo jej naložili 20. května chvíli před desátou dopolední, brány rokycanské rezervace se Táborovi otevřely půl hodiny před polednem. Chvíli v přepravním boxu rozpačitě přešlapoval, ale pak vyšel do aklimatizační ohrady, kde strávil několik dní, teď už je pevnou součástí prvního zubřího stáda tamní rezervace a prohání se po padesáti hektarech rezervace. „Vznik nové chovné skupiny je velmi důležitý. Zubrů je na světě zhruba sedm a půl tisíce. Teprve až jejich počty přesáhnou deset tisíc, bude tento ohrožený druh možné považovat za zachráněný,“ řekl Dalibor Dostál
Zcela ojedinělý úspěch táborské Zoo zdůrazňuje také hlavní zoolog Ondřej Kott. „Vypuštění samce Tábora do velkoplošné rezervace vnímám jako završení pětiletého úsilí v rámci našeho projektu, které zahrnovalo výstavbu výběhu a sestavení chovného stáda, při kterém jsme po Evropě najezdili stovky kilometrů. Zubři jsou součástí historické paměti naší krajiny a jsem rád, že díky podobným projektům mohou opět tvořit i její současnost,“ říká.
Vložil: Kamil Fára