Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak sněhové koule vyrůstají z karmínově růžových poupat… Zámecké zahrady jsou pastva pro oči i nos, třeba nádherné růže v Nebílovech. Musíte jen trochu švindlovat

17.05.2020
Jak sněhové koule vyrůstají z karmínově růžových poupat… Zámecké zahrady jsou pastva pro oči i nos, třeba nádherné růže v Nebílovech. Musíte jen trochu švindlovat

Foto: Facebook / Zámek Nebílovy (stejně jako ostatní snímky, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Odrůda růže ´Jenny Duval´, kterou najdeme v zahradě zámku Nebílovy, patří k nejkrásnějším a dodnes pěstovaným takzvaným starým růžím; jen se podívejte na tu úžasnou šeříkově fialovou barvu

FOTO Hrady a zámky se měly začít otvírat dychtivé veřejnosti až 8. června. Ale koronavirus je na ústupu, a tak se rozvolňuje dříve. Do zahrad a parků hradů a zámků se může už od 11. května. Korzující turisté, kteří odolávají chuti zaklepat i na brány, a dostat se tak dovnitř našich památek, dostanou příležitost s 25. květnem. Otevře se všechno a můžeme začít s prohlídkou naší slavné historie. Na Plzeňsku začnou turistům žně, byť s rouškou na čenichu, v rozestupech a řádně vydezinfikováni. Což není úplně komfortní právě v případě omamně vonících růží v Nebílovech. Ale popořadě.

Hrady a zámky se veřejnosti uzavřely s 10. březnem, přičemž už 1. dubna měla začít sezóna. Nezačala. Podle odhadů Národního památkového ústavu budou ztráty kvůli koronaviru kolem 150 milionů korun. Loni ústav operoval s výnosy 620 milionů korun. A i po otevření se na prohlídky našich památek budou vztahovat přísná hygienická opatření. Královská lože a rytířská brnění si tak budeme moci prohlédnout jen v rozestupech a s rouškami na obličeji. Přičemž na každé komentované prohlídce bude moci být maximálně deset lidí včetně průvodce samotného. U vstupů do areálů budou umístěny stojany s dezinfekcí.

 

Pohled na hrad Rabí od kostela sv. Jana Nepomuckého; foto NPÚ

Kde bude otevřeno

Mezi prvními se v kraji otevřel hrad v Rabí. „Návštěvníci si budou moci projít obě nádvoří, vyjít na vyhlídkovou terasu, prozkoumat nejstarší část hradu či vystoupat na vrchol vysoké věže a užít si výhled na Šumavu i její předhůří,“ upřesnil kastelán Karel Broža. Prozatím se nebudou konat prohlídky s průvodcem, přístupné nebudou ani vnitřní prostory hradu. Podle kastelána Broži bude upravena i návštěvní doba objektu. „Mimořádně byl hrad zpřístupněn v pondělí 11. května a dále bude otevřeno jako obvykle od úterý do neděle, od 9:00 do 16:00. Ještě si dovolujeme upozornit, že v případě velkého počtu návštěvníků bude vstup do hradu regulován,“ sdělil Karel Broža. Od pondělí 25. května se hrad vrátí ke standardnímu návštěvnickému provozu s komentovanými prohlídkami.

 

Zámek Nebílovy z ptačí perspektivy

Zámek Nebílovy pro začátek zpřístupnil prohlídkový okruh Nádvoří. Ten za vstupné 10 korun nabídne volnou prohlídku zahrady, nádvoří, kaple a lodžie (což je krytá síň nebo chodba, otevřená na jedné až třech stranách; krytý otevřený prostor stavby nepřesahující jeho líc) v zadním křídle zámku. „Otevřená je prodejna suvenýrů a návštěvníky necháme nahlédnout i do tanečního sálu s unikátními malbami,“ doplnil informace o otevření kastelán Milan Fiala. Komentované prohlídky zámeckými interiéry budou probíhat také až od pondělí 25. května. „Provoz zámecké kavárny Café Tuwora zahájíme ve středu 27. května. Ten den se od 18 hodin uskuteční vernisáž výstavy malíře a grafika Lukáše Kudrny, nazvané Orchidej a Narcis,“ dodal kastelán Fiala. Koncert Ivan Audes Tria s Mirkou Novak v rámci festivalu Jazz bez hranic proběhne v plánovaném termínu 28. května.

 

Na zámku Nebílovy se nachází i naprosto unikátní a ojedinělý taneční sál, vymalovaný malířem fresek a dekoratérem Antonínem Tuvorou. Malba na ploše cca 400 m2 představuje fantaskní subtropickou krajinu se zvířaty, bujnou vegetací a antickými architektonickými prvky. Její paralelu bychom našli v císařských apartmánech vídeňského Schönbrunu či v zahradním pavilonu kláštera v rakouském Melku, kde Tuvora v 70. letech 18. století rovněž působil.

 

Sladká vůně růží v Nebílovech

Zahrada zámku Nebílovy je proslulá svou růžovou zahradou. Některé již kvetou, jiné své květy otevřou zanedlouho, podívejte se na ty krásky ve všech odstínech žluté, meruňkové, růžové i červené. I na fotkách jsou dechberoucí, a co teprve ve skutečnosti. Nezbývá než trochu podvádět. Pořádně se rozhlédnout, když nikdo nejde, střelhbitě stáhnout roušku pod bradu a pak už jen… zírat a čenichat. Na zámku Nebílovy těch růží roste ohromné množství, najdete tu i takzvané historické růže. Jinak řečeno, vášnivý zahrádkář se pomine na fleku, zbytek nás ostatních stane v úžasu, i když je neumíme pojmenovat a nevíme, jak a kde vznikly, jsou prostě nádherné. Jen pár faktů, než vám je ukážeme…

 

V části zahrady za zámkem se mohou návštěvníci seznámit právě se sortimentem tzv. starých růží, z nichž některé se pěstovaly již v době, kdy Nebílovy patřily Vojtěchovi, hraběti Czerninovi z Chudenic (+1816), respektive přicházely postupně na trh v první polovině 19. století,  kdy zde působil hraběcí rod Waldsteinů. Současná doba se svým návratem k tradicím a romantice přeje i návratu starých růží do zahradní kultury. Najdete zde ale i růže ryze moderní… Kde jsme tyto informace vzali? Díky koronaviru. Zahradník v Nebílovech se patrně nudil, a tak na facebookovou stránku zámku dával každý den fotku jedné růže ze zámecké zahrady spolu se zajímavým povídáním o ní. Tak do toho, pár jsme jich pro vás vybrali…

 

Teplá čajová vůně se stopou hřebíčkem okořeněných jablek prozradí zlatožlutou aristokratku, Lady of Shalott. Jméno odkazuje k básni lorda Alfreda Tennysona z roku 1842, prvního anglického básníka, kterému byl udělen šlechtický titul. Barva kalíškovitých, velmi plných květů, rozvíjejících se z kulovitých poupat, je skutečně výjimečná a vedle dominantní zlatavé objevíme na plátcích i lososově růžové stínování. Něco málo přes metr vysoká Lady of Shalott je hustě rostlý keř, s jemně převisajícími výhony, který snáší pěstování v nádobách a uplatní se i jako řezaná květina pro aranžování do váz.

 

To je Abraham Darby. Sadová růže s meruňkově zbarveným, do krajů lehce blednoucím, velmi plným květem byla vyšlechtěna v roce 1985. Rodiči byli popínavý růžový čajohybrid Aloha a světle žlutá floribunda Yellow Cushion. Růže byla pojmenována po majiteli železáren ve Shropshire a staviteli prvního litinového mostu na světě. Keř může narůst až ke třem metrům výšky. Rostlina kvete po celou sezónu, je velmi vitální, k mrazu relativně odolná a do zahrady přináší silnou ovocnou vůni.

 

Macrantha. Patrně se jedná o křížence růže gallské s růží šípkovou. Rosa Macrantha je hustý, trnitý keř s obloukovitě převisajícími větvemi, který kvete velkými, ale jako v případě botanických růží jen jednoduchými květy o šesti plátcích. Barva květů je smetanově až krémově bílá, uprostřed doslova září žluté tyčinky. Růže kvete jen jednou v roce, zpravidla na začátku léta, a silně voní.

 

Delikátně růžová krasavice ve sbírce anglických růží na zámku v Nebílovech kvete teprve od loňského roku. Jmenuje se Queen of Sweden, keř s miskovitě mělkými, k obloze otevřenými, jemně růžovými květními poháry, které se postupně otevírají z půvabných malých poupat. Vůně je decentní, lehce myrhová. Keř nenaroste příliš vysoko, hodí se tedy i pro menší zahrady. Zdravou a mrazuvzdornou Queen of Sweden lze s úspěchem použít i k aranžování. David Austin tuto růži vyšlechtil v roce 2004 a pojmenoval ji na počest 350. výročí smlouvy o přátelství a obchodu mezi Anglií a Švédskem po královně Kristýně, která ji v roce 1654 podepsala spolu s Oliverem Cromwellem.

 

Tzv. Zelená růže, Rosa chinensis f. viridiflora, je v západním zahradnickém světě známá od poloviny 18. století. Vznikla v Číně jako náhodná mutace z prastaré kulturní růže, bengálky Old Blush, která stála u vzniku remontantek. V její domovině se jí říká měsíční růže. Květ rostliny je vlastně kompletně ´zlistnatělý´, zelený, s tóny žluté, někdy zbarvený částečně až do červenohněda. Nevytváří pyl, a tedy ani šípky. Růže kvete po celé léto a dokáže dobře prospívat i v zastíněné poloze. Jedná se o kuriozitu, kterou na záhonech snadno přehlédnete, mimo jiné i proto, že nevoní. Pro svůj prastarý původ i nenáročné pěstování si ale pozornost určitě zaslouží.

 

Snad za tím byla snaha o posílení národní hrdosti, snad nepříliš šikovný obchodní tah, které se nejvýznačnějšímu českému pěstiteli a šlechtiteli růží Janu Böhmovi z Blatné ne úplně povedly. Růže nazvané Generál Štefánik, Dr. Miroslav Tyrš, Choť pěstitele a další byly ve světě postupně odhaleny jako původní staré sorty, jen v Blatné jaksi přejmenované. Stejný osud měla i růže Böhmem v pětatřicátém roce hrdě nazvaná Naše národní, ve skutečnosti však remontantka Baron Giraud de l'Ain, objevená čtyřicet let předtím ve Francii Adrianem Reverchonem. Reverchon růži pojmenoval po francouzském politikovi, od r. 1831 předsedovi Poslanecké sněmovny Louisi Gaspardovi, baronu Girod de l'Ain. Růže se vyznačuje výraznou ovocnou vůní a silnými, velmi trnitými výhony. Rostlina kvete fialově červenými, středně velkými květy, lemovanými elegantní tenkou bílou linkou. Řezané květy se dobře hodí i do vázy.

 

Jedna z nejkrásnějších, dodnes pěstovaných starých růží se jmenuje Jenny Duval. Patří do skupiny gallica a byla vyšlechtěna panem Hyppolitem Duvalem, zahradníkem z Montmorency, před rokem 1842. Má zcela nezaměnitelnou barvu květů; uprostřed od sytě lila růžové až do fialova, jakoby šeříkovou, k okrajům pak blednoucí.

 

Podobné sněhovým koulím vyrůstají z karmínově růžových poupat květy růže pro dnešní den, noisettky Boule de Neige. Je to jedna z růží, které si více než sto třicet let udržují svou jistou pozici na trhu. Vedle výjimečně tvarově utvářených květů s plátky, sestavenými do pravidelných rozet, jsou to i nápadně sytě zelené, zdravé působící olistění keře a příjemná vůně, které si získaly oblibu milovníků růží. Boule de Neige je křížencem jemně růžové Pradelovy bourbonky Mademoiselle Blanche Lafitte a bílé damaškové růže Sappho od Viberta. Růže byla vyšlechtěna v roce 1886 v Lyonu.

 

Růžové školky Davida Austina najdete ve střední Anglii v Albrightonu u Wolverhamptonu. Fanoušci anglické Premiér League ví, že v tomhle městě působí fotbalový klub Wanderers. A právě název stadionu posloužil školkaři Austinovi jako předobraz jména pro sadovou, staromódně utvářenou růži, vypěstovanou v roce 1994. Velmi plné květy jsou zpočátku zbarvené do pomerančova, aby postupně přešly v tmavou, k okrajům blednoucí žluť. Mají lehkou vůni čajových růží a ovoce. Molineux je nízký, necelý metr vysoký růžový keř, který lze použít i na obruby kolem cest nebo pro pěstování v kontejnerech.

 

Landštejn, Přimda, Vimperk

Hrad Landštejn je kromě pondělí 11. května otevřen každý den od 9 do 15:30, od úterý do neděle. Návštěvníci mohou navštívit všechny části hradu kromě kaple, která prochází rekonstrukcí a je dlouhodobě uzavřena. Volně přístupná bude i zřícenina hradu Přimda. V letošním roce se zde nebudou konat komentované prohlídky s průvodcem. Z bezpečnostních důvodů zůstane uzavřena hradní věž. Jako poslední otevře zámek ve Vimperku. Ten své brány rozevře až v červenci. Ne kvůli koronaviru, ale kvůli rekonstrukci.

 

Na zámku Vimperk panuje momentálně čilý stavební ruch; foto Facebook

Přísná opatření

Ani tak to nebude taková pohoda, jakou návštěva památky slibuje. Je povinnost nosit zakrytý nos i ústa. A to po celý pobyt v areálu památek. Kdo bude přistižen při nedodržování, bude z areálu bez náhrady vykázán. Ti, kteří za zdravotních důvodů nesmějí mít roušku, musí tuto skutečnost prokázat před vstupem. Zároveň bude vyžadován sociální odstup minimálně dva metry. A jako nadále, toto pravidlo neplatí mezi členy rodiny. Konzumace občerstvení bude možná jen 10 metrů od výdejního okénka. Před využitím jakékoliv služby musí návštěvníci použít dezinfekci. Zároveň je silně upřednostňovaný bezhotovostní prodej. K tomu slouží i znovu zprovozněná služba prodeje vstupenek on-line přes webové stránky jednotlivých památek.

Vložil: Kamil Fára