Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Roušky nedostaly jen sochy, ale i obří korkový špunt ´bohemky´ ve Starém Plzenci. Pachatelky se přihlásily samy

22.04.2020
Roušky nedostaly jen sochy, ale i obří korkový špunt ´bohemky´ ve Starém Plzenci. Pachatelky se přihlásily samy

Foto: Bohemia Sekt (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Špunt s rouškou ve Starém Plzenci. Firmu ´ilegální´ akce pobavila a vypsala pro autory odměnu

FOTO Roušku mimochodem dostala i socha prasat v Přešticích na jižním Plzeňsku, odtud pochází slavné plemeno přeštického černostrakatého prasátka. A ten obří korkový špunt z titulku. Ten stojí pro změnu ve Starém Plzenci, kde sídlí společnost Bohemia Sekt již od svého založení v roce 1942. Obě komodity jsou slavné, na ´přeštíka´ přísahají všichni šéfkuchaři, no a ´bohemku´, tu pijeme už desítky let.

Třeba ve spojení s vodkou se tomuto nápoji za totáče říkalo Bílý medvěd a patřil neodmyslitelně k Silvestru a novoročnímu bolehlavu. Tento článek je ale spíše o sektu, mimo jiné i o sektu zbrusu novém, na ledu a s mátou, z čehož by ve francouzském kraji Champagne patrně dostali kopřivku.  

 

Další slavná plzeňské potravinářská komodita, přeštické prasátko. Též obdrželi roušku; foto Facebook

Doby klidu

Bohemia Sekt sídlí ve Starém Plzenci už od svého založení v roce 1942. A je součástí místa neoddělitelně. Nejen sídlem, ale i jistou formou patriotismu. Jak se to projevuje? V dobách klidu výraznou podporou kulturních a společenských akcí, které se ve Starém Plzenci každoročně pořádají. Ale v době karantény a koronaviru? Už teď je lidem ve Starém Plzenci jasné, že na kulturu a společenské křepčení letos mohou zapomenout. Karanténa na kulturní a společenské akce dopadla nemilosrdně.

Doby neklidu

Ale i při karanténě Bohemia Sekt nezapomíná na ‘svůj‘  Starý Plzenec. „Pro naše zaměstnance jsme od jihomoravské společnosti Rolsit odebrali 550 kusů bavlněných roušek již na konci března, kdy byla situace s ochrannými prostředky na trhu velmi složitá. Díky navázanému kontaktu se nám nyní podařilo zajistit dalších 1 400 kusů dvouvrstvých roušek ze 100% bio bavlny také pro město Starý Plzenec. Roušky jsme předali přímo vedení města, které nejlépe ví, jak s nimi naložit,“ řekl ředitel společnosti Bohemia Sekt Ondřej Beránek.

 

Starostka města Starý Plzenec Vlasta Doláková a ředitel společnosti Bohemia Sekt Ondřej Beránek

Podle toho, jak si stála naše připravenost na pandemii, je to krok více než šlechetný. Však má potenciál zachraňovat životy. „Spolupráce se společností Bohemia Sekt není jen formální, společnost dlouhodobě přispívá městu na zajištění kulturních akcí, pomáhá městu v oblasti sportu a školství. V letošním roce je pořádání kulturních akcí zastaveno z důvodu koronavirové pandemie a zásadním problémem je nedostatek ochranných pomůcek. Proto velmi děkuji společnosti Bohemia Sekt za pomoc při zajištění roušek, které předáme těm nejohroženějším – občanům v domě s pečovatelskou službou a ostatním seniorům v našem městě,“ řekla k tomu starostka Starého Plzence Vlasta Doláková.

Orouškovaný korek

Ve Starém Plzenci se s rouškami neprochází jen lidé, ale už i půldruhého metru vysoká korková zátka, která od minulého roku stojí před sídlem společnosti Bohemia Sekt. Na korek neznámý ‘pachatel‘ přivázal obří roušku. Snad jako symbol doby, dobrou radu pro všechny i pro pobavení. Společnosti Bohemia Sekt se nápad líbil. „Jak se rouška na špuntu ocitla, nevíme, určitě ji ale na místě necháme, nápad se nám opravdu moc líbí a autorovi děkujeme. Slouží jako osvěta, a zároveň pomáhá lidi rozveselit, a to je také velmi důležité. Je pěkné vidět, že tento náš symbol vzali lidé za svůj,“ řekl po objevení ´ozdoby´ svého špuntu marketingový ředitel Martin Fousek.

 

Pachatelky, autorky roušky Kateřina a Michaela se svou odměnou

Společnost slíbila ‘pachateli‘ za ozdobení jejich korku šumivou odměnu. Pokud se sám přihlásí. A přihlásily se dvě ženy. Společnost to oznámila na svém facebookovém profilu: „Autorky roušky pro náš korek se našly! Jsou jimi Kateřina a Michaela a použily k tomu povlak na polštář. My jsme jim ho vyměnili za naší horkou novinku Bohemia Sekt Ice. Děkujeme.“ Tak u nás chodí po světě v roušce i korková zátka a za odměnu se ‘pachatelkám‘ dostalo novinky, kterou Bohemia Sekt inzeruje následovně: „Ve vůni je sekt velice příjemný s ovocnými tóny a sladkým náznakem medu. Chuť je šťavnatá a osvěžující a pozitivně se v ní projevuje ovoce jako zralé hrušky, jablka nebo broskve, na jazyku příjemně perlí.“ Tradiční výroba to není, ve Francii by asi vyrazili do útoku se slovem ‘merde‘ na jazyku. Ale co, proti gustu žádný dišputát, že jo.

Jen ještě poznámka, svoji novinku, Sekt Ice, poslali z ´bohemky´ i zdravotníkům v první linii na covidových pracovištích Bory a Lochotín Fakultní nemocnice Plzeň. Jde o 500 lahví. „Věříme, že po návratu domů z práce jim přijde odpočinek se skleničkou sektu vhod,“ uzavřel ředitel Beránek.

Vložil: Kamil Fára