Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Papež František nedostane velikonoční pivo z Plzně, koronavirus ťápl do letité tradice. Zato se požehnanou várkou (o)svěží / pijí na biskupství

10.04.2020
Papež František nedostane velikonoční pivo z Plzně, koronavirus ťápl do letité tradice. Zato se požehnanou várkou (o)svěží / pijí na biskupství

Foto: Pilsner Urquell

Popisek: Letošní velikonoční várce Plzeňského Prazdroje 5. března požehnal plzeňský generální vikář Jakub Holík (vlevo emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka). Že do Vatikánu tato várka nepoputuje, se ještě netušilo…

Pilsner Urquell letos už po desáté v novodobé historii uvařil velikonoční požehnanou várku pro papeže. Navazuje tak na více než sto let starou tradici, kdy si plzeňský ležák nechal do Vatikánu posílat na doporučení svých lékařů papež Lev XIII. Symbolicky 2020 lahví piva Pilsner Urquell mělo doputovat k papeži Františkovi před Velikonocemi a v předvečer předávání daru měla proběhnout audience na české ambasádě, kde se zástupci pivovaru tradičně setkávají s církevními představiteli z Vatikánu. Jenže… rejže, respektive Covid-19 (stejně jako rýže pochází z Číny).

Letos vzhledem k situaci v souvislosti s koronavirem není možné doručit velikonoční várku Pilsner Urquell v tradičním čase, aby posloužilo, jako v minulých letech, pro velikonoční oslavy, prozradil Krajským listům.cz tiskový mluvčí Pilsner Urquell Zdeněk Kovář, když jsme zapátrali, jak to pivo chce Prazdroj do Vatikánu propašovat… „Protože ale není v tuto chvíli jasné, kdy to situace dovolí, darujeme nyní všech 2020 připravených lahví Pilsner Urquell z velikonoční várky českému biskupství v Plzni - plzeňský generální vikář Jakub Holík letos velikonoční várce požehnal,“ dodal pan Kovář. Tak snad se nám na biskupství nezrubou jak carští kozáci 😊.

Papež dostane své pivko později

Prazdroj se ale nevzdává. „Rádi bychom ale pokračovali v této dlouhé a oblíbené tradici, proto chceme pivo Pilsner Urquell v symbolickém počtu 2020 lahví do Vatikánu letos doručit, a to hned, jakmile to situace dovolí. Třeba na oslavu toho, že se tuto těžkou situaci konečně podařilo překonat. Přejeme si, aby pivo do Vatikánu odcestovalo co nejdříve. Až to situace umožní, uvaříme novou várku, které opět požehná Plzeňské arcibiskupství, a tu pošleme papeži Františkovi do Vatikánu,“ zakončil pan Kovář k aktuálnímu stavu kauzičky ´pivo pro papeže´.

 

Nouzový stav trvá celý duben

Poslanecká sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu v Česku do 30. dubna. Pro návrh se vyslovilo 90 poslanců, proti bylo pět. Premiér Andrej Babiš k tomu uvedl, že podmínky pro nouzový stav trvají a je to tak v zájmu každého obyvatele. Zdůraznil také, že se nejedná o návrat k ´všemocnému státu´ a omezení potrvají pouze tak dlouho, jak bude nutné. Kdy skončí, to je otázka, která se aktuálně v Krizovém štábu řeší. V zásadě jsou na to dva názory. Jeden tvrdí, že je třeba opatření uvolnit a nechat populaci koronavirem řízeně promořit, druhý má z tohoto postupu celkem oprávněný strach, aby nepřinesl mnoho obětí… Aktuálně se řeší, jak ´nakrmit vlka a zachránit kozu´- co konkrétně to přinese, zjistíme v nejbližších dnech… Jisté je ale jedno. Velikonoce letos nebudou tak, jak jsme zvyklí, a to, že papež František o největším křesťanském svátku neochutná naše pivo, je jen jeden malý problém.  

 

Kardinál Duka z karantény požehnal 5. dubna na Květnou neděli Česku a Praze. Zahráli i hradní trubači

Ohryzané Velikonoce

Počasí je jak malované, o to více zamrzí, o co všechno kvůli třikrát prokletému koronaviru, tomu nevyžádanému čínskému dárku, přijdeme. O pomlázku, barvení vajíček, polévání vodou po poledni, to vše si letos budeme muset odpustit. I návštěvy příbuzných se tak budou muset odložit. „Cílíme na tu dobu po Velikonocích, je třeba všechny občany připravit na to, že Velikonoce asi nebudou tak, jak byly každý rok z hlediska návštěv příbuzných a podobně,“ uvedl ministr Adam Vojtěch pro Primu a dodal, že to bude právě ta doba, kdy se budou muset dodržovat současná omezení. I křesťané budou moci sledovat bohoslužby jen on-line (kostely zůstanou zavřené; kde a kdy budou probíhat živé přenosy bohoslužeb, najdete ZDE). Český primas Duka ale vybídl věřící, aby alespoň symbolicky dali zapálenou svíčku za okno. Přesněji, jde o Velikonoční výzvu České biskupské konference a Ekumenické rady církví, jejíž celý text následuje... Krajské listy.cz, ač ateistické do morku kostí, soudí, že je to pěkný nápad a že by nebylo vůbec marné se k němu připojit a dát tak najevo sounáležitost v těžké době.

 

Drazí přátelé, milí věřící, všichni lidé dobré vůle,

ještě v době nedávno minulé patřilo mezi velikonoční zvyky rozsvítit světlo za oknem a případně vystavit obrázek Krista o velikonoční noci. Jako křesťanské církve v naší zemi se k tomuto zvyku letos vrátíme, abychom si připomenuli Ježíšovo zmrtvýchvstání jako rozzáření světla, které už nehasne a naděje, která nikdy neumírá.

Všichni se nacházíme v situaci, kdy se nemůžeme shromažďovat ani navštívit o Velikonocích své příbuzné a přátele. Nemůžeme se ve svých církvích, farnostech a společenstvích ani účastnit bohoslužeb největšího křesťanského svátku – Velikonoc, slavnosti vzkříšení.

Dovolujeme si proto vyzvat Vás všechny, lidi dobré vůle, abychom o velikonoční noci, tedy na Bílou sobotu 11. dubna 2020 po setmění, rozsvítili za oknem svíčku nebo jiné světlo na znamení života a naděje. Tuto naději nyní více než kdy jindy potřebujeme.

Modlíme se za Vás, jsme Vám nablízku a vyprošujeme Vám Boží požehnání, Česká biskupská konference a předsednictvo Ekumenické rady církví

 

A ještě ty nákupy…

Ad otevírací doba na Velikonoce: ČOI sice povolila otevřít obchody i na Velikonoční pondělí, ale na Aktuálně.cz zjistili, že takřka všechny velké obchodní řetězce (Penny Market, Kaufland, Lidl, Albert, Tesco i Macro) budou mít otevřeno celý velikonoční víkend, ale na pondělí zavřou. Jedinou výjimkou je Billa, která sice udělá totéž, ale otevřeno zůstane její v prodejně na Letišti Václava Havla, na Hlavním nádraží v Praze a na všech čerpacích stanicích Shell s konceptem BILLA stop & shop.

Vložil: Markéta Vančová