Přines, vyměň, odnes, recykluj. Zkrátka SWAPuj. Hlavně nic nevyhazuj, je to věčná škoda. V plzeňském Depu mají fakt dobrý nápad
14.01.2020
Foto: Facebook (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Swapovat budou v DEPO2015 2. února již popáté...
Konec konců, planeta je zahlcená odpadky a frajeřinky typu ´koupím si již padesáté tričko a když mi nebude, vyhodím ho do popelnice´ si už nemůžeme dovolit. Heslo dne je ´udržitelný rozvoj´ a tam bezesporu patří i rozumné nakládání s oblečením, kterého máme všichni beztak až moc. Pravda, v Plzni neobjevili Ameriku, podobné akce pořádají tradičně třeba v Praze Piráti. A průkopnice českého swapování a organizátorka pražských swapů Lucie Poubová to anglické slovo, které znamená prostou výměnu, popsala takto: „Swapy fungují tak, že přinesete věci, které nepoužíváte, ale jsou stále pěkné.“
Swap neboli výměna věcí, které nepotřebuji, za jiné, s nimiž by se zase rád rozloučil někdo jiný, je moderní alternativa nakupování v klasických obchodech. Ale také ´jiná liga´ než lovení v obligátních second handech nebo na bleším trhu. Kromě symbolického vstupného se totiž obejdete zcela bez peněz, přidala vysvětlení MFDnes, která na jeden swap vyrazila udělat vloni reportáž.

Přednáška Lucie Poubové na březnovém SWAPu Plzeň
V Praze se konal dokonce týdenní swap
„Takové nejlepší měřítko je, že přinesete věci, které byste darovala kamarádce,“ vysvětluje Lucie. Nevláčejte s sebou však krabice od banánů plné veteše, ideální množství je to, které unesete v jedné ruce. „Úplně ideální a krásné je, když nám někdo přinese věci vyprané, vyžehlené, včera je dokonce přinesla paní na ramínku,“ líčila pro MFDnes dobrovolnice Šárka Kyselková, která se zúčastnila speciálního týdenního swapu na pražském Žižkově, který se konal v říjnu 2019.

Dobrovolníci schvalují a třídí přinesené oblečení
DEPO2015 swap omezilo na 10 kousků
Kreativní zóna DEPO2015 v Plzni, živý prostor, který vznikl při příležitosti projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, funguje již šestým rokem. V bývalé vozovně městských dopravních podniků (kde najdete otevřenou řemeslnou dílnu tzv. Makerspace, sdílený pracovní prostor – coworking, pořádají se tu interaktivní výstavy, mají tam ale i kavárnu, komunitní zahradu, kanceláře k pronájmu, umělecké ateliéry, tržnici, prostory pro rezidenční umělce a sály pro koncerty, konference i divadlo) začínají letos s touto prima akcí, historicky již pátou v pořadí, SWAP Plzeň, a to 2. února 2020 mezi 10:00 - 17:00.
Na Facebooku akce stojí: Přines, co nenosíš. Odnes si do 10 kousků, které budeš nosit (platí zvlášť pro dámské, pánské a dětské). Výměna oblečení SWAP! Zajímavé přednášky, workshopy. Nerozebrané oblečení předáme na charitu nebo k recyklaci. Vyber doma krásné oblečení bez vad, které udělá někomu radost, předej nám ho u vchodu a jdi swapovat. A věř, že někdo druhý udělá radost Tobě. Žádné cenovky, nejde o bazar. Vstupné je 100 Kč a můžeš se vracet v průběhu dne dle libosti. Vstupenky na SWAP Plzeň se zakupují v den akce přímo u vstupu na měnírnu. Platba možná pouze v hotovosti. Nutná je ale registrace ZDE.

Nejčastější dotazy:
- Kolik oblečení mohu přinést? Doporučujeme přinést množství v rozsahu jedné nákupní tašky (nemyslíme tím IKEA tašku).
- Můžu si odnést 10 kusů dámského a 5 kusů dětského? Ano, kapacita je 10 ks dámského, 10 ks dětského a 10 kusů pánského vč. doplňků.
- Když má tričko dírku / nevypratelnou skvrnu / vytahané rukávy / vybledlé barvy / sepraný materiál, můžu ho i tak přinést? Takové tričko už se na SWAP nehodí. Můžete ho ale na místě věnovat charitě Armáda spásy nebo na Recyklace textilu od firmy Dimatex. Pokud si nejste jisti, kam tričko umístit, rádi vám poradíme.
- Můžu přinést i boty / kabelku / doplňky? Ano, můžete, ale musí být v perfektním stavu.
- Můžu přijít s dítětem? Ano, bude pro vás připravený dětský koutek, který zajišťuje Mateřské centrum Kůzle
- Můžu přijít s kočárkem? Kapacita sálu je omezena, prosíme, pokud můžete, nechte své kočárky doma.
|
Permanentní výměnný obchod frčí i na sociálních sítích
Ovšem ani ten, komu se nehodí čas a místo hromadné swapovací akce, nemusí žít dál s přeplněnými skříněmi ani dávat nevyužité oblečení a doplňky k popelnici v naději, že se ještě chytnou. Jen na Facebooku najdete množství lokálních swapovacích skupin (kromě Swap Prague třeba Swap Kladno, Swap Brno, Swap Klatovy nebo Swap České Budějovice), jejichž členové si čile vyměňují vše od kojeneckých lahviček přes tužidla na vlasy a strojky na těstoviny po značkové džíny nebo kabelky. Stačí se jen domluvit co za co, dohodnout oboustranně příhodné místo setkání a je to, upozornila ještě v reportáži MFDnes.

Není nad tu radost, když objevíte kousek, který si ihned zamilujete...
A přidala: Speciální formou výměnného obchodu jsou také už hojně rozšířené knihovny na vlakových nádražích po celé republice, takzvané vlaknihovny, kam lidé odkládají přečtené knihy a jiné si zase berou na cestu. Například v Černošicích na jihozápad od Prahy vznikla vedle vlaknihovny i vlakderóba čili originální swapovací prostor, kam místní nosí šatstvo, kabelky, boty nebo hračky, které ještě někomu udělají radost.
Zásady ostříleného swapera
- Ví, že lokální přímá výměna je nejšetrnějším a nejúčinnějším způsobem ekologického získávání věcí.
- Na výměnu nosí jen věci ve skvělém stavu a čisté, takové, které by třeba daroval s radostí i svým přátelům.
- Jeho záměrem je udělat radost ostatním a zbavit se věcí smysluplně. Je spokojený, když jeho věci mohou i nadále sloužit ostatním.
- Ze swapu si odnáší věci, které mu činí radost nebo je potřebuje pro sebe a své nejbližší, a to v množství, které sám unese!
- Je ohleduplný k ostatním, vrací věci na svá místa, zachová klid i v tlačenici a usmívá se na své okolí.
- Swap bere nejen jako zábavu, ale i životní styl, kde může zažít i pořádnou dávku adrenalinu, když objeví třeba skvost, jako je třeba kašmírový svetr.
|
Vložil: Markéta Vančová