Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Štekl: Ochrana přírody ano, ale nesmí být zaklínadlem

17.08.2013
Štekl: Ochrana přírody ano, ale nesmí být zaklínadlem

Autor: archiv

Popisek: Václav Štekl, člen Rady Plzeňského kraje

Poslední události kolem otevření/neotevření turistické cesty Luzenským údolím k Modrému sloupu opět ukázaly, jak je situace na Šumavě složitá. Situace je dosti podobná jako při vzniku návrhů zákona o Šumavském národním park, uvádí Václav Štekl.

"Ano, snaha o ochranu přírody je jasný a nezbytný předpoklad pro další lidský rozvoj.  Ale nesmí to být zaklínadlem, které za jakoukoliv cenu znemožní lidem vnímat onu přírodu a těšit se z ní. Tu přírodu, kterou jistě většina rozumných členů společnosti chce ochraňovat a zajistit její pokračování příštím generacím," říká Václav Štekl, člen Rady Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Ministerstvo ŽP se, bohužel, při procesu otevírání cesty k Modrému sloupu nevyvarovalo procesních chyb, které jistě hrály roli v rozhodování soudu při vyřknutí ortelu. Hlavní námitkou ze stran Okrašlovacího spolku Zdíkovska a České společnosti ornitologické bylo poukázání na nedostatečné posouzení vlivu na Naturu2000, resp. právě na populaci tetřeva hlušce. Turisté by prý mohli tetřevy rušit. Argument pracovníků NPŠ o takřka nulovém vlivu turistů v dané lokalitě na populaci tetřeva jakoby neexistoval. Nebo je rozdíl mezi českým a bavorským tetřevem? Bavorským tetřevům evidentně turisté, kráčející k Modrému sloupu z bavorské strany, nevadí, ptá se Václav Štekl.

Schválení zákona o Národním parku Šumava by mnohé vyřešilo

Situace by v případě přijetí zákona o Národním parku Šumava byla podstatně jednodušší. Oba návrhy zákona s vyznačenou cestou Luzenským údolím počítají (je součástí základní cestní sítě) a turisté by ji mohli využívat. Bohužel, oba návrhy „leží“ v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a je možné, že již v tomto volebním období nebudou projednány.
 
"Nezbývá nám, než doufat, že tetřev na náhradní a daleko náročnější trase k Modrému sloupu nenarazí na proradného turistu, který nemá jistě nic jiného na práci, než tyto ptáky rušit," dodává Václav Štekl.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace