Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za první republiky stál půllitřík 2,90. Plzeň, která oslaví 28. říjen… pivem, má na vše lidové vstupné 28 Kč. Ale nebude se jen nasávat

24.10.2019
Za první republiky stál půllitřík 2,90. Plzeň, která oslaví 28. říjen… pivem, má na vše lidové vstupné 28 Kč. Ale nebude se jen nasávat

Foto: Facebook / město Plzeň (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Zatímco Praha se ohňostrojů vzdala, Plzeň, jako už tradičně, na 28. října jedny velké rachejtle chystá. Tak vidíte, že obyvatelé západočeské metropole svátek republiky jen neprokalí

FOTO Plzeňské oslavy vzniku republiky zvou k návštěvě Pivovarského muzea, historického podzemí a pivovaru Gambrinus za symbolických 28 Kč. Plzeň tradičně ve velkém stylu oslaví vznik Československa. Na sváteční den 28. října bude na počest 101. výročí této klíčové historické události řada turisticky atraktivních míst přístupných za symbolických 28 korun.

Pivovarské muzeum v Plzni bude otevřeno od 10:00 do 18:00. Během prohlídky se seznámíte s historií plzeňských hospod a dozvíte se vše o pivu a pivovarnictví, prohlédnete si sladovnu, hvozd, valečku, laboratoř. V expozici uvidíte kolekci pivních lahví, nejmenší džbánek na světě, obří korbel a další pivní kuriozity. Přístupná bude také výstava Pivovarské muzeum již 60 let! s nejstaršími a dosud nikdy nezveřejněnými fotografiemi z doby záchrany právovárečného domu, ve kterém Pivovarské muzeum od roku 1959 sídlí. Součástí expozice jsou fotografie zachycující vznik muzea a některých jeho prvních exponátů, takže získáte ucelený pohled na proměnu budovy Pivovarského muzea v čase za posledních 90 let – od první myšlenky na založení až do dneška.

Zde sídlí Pivovarnické muzeum. V krásném domě s pěkným dvorkem - v Plzni berou pivo vážně. Foto prazdrojvisit.cz

Plzeňské historické podzemí

V Pivovarském muzeu můžete od 10:00 do 18:00 vstoupit do tajemného plzeňského historického podzemí s labyrintem chodeb, studní a sklepů o celkové délce téměř 19 km.  Prohlídky začínají v intervalu 20 minut. Podzemní prostory už od 14. století sloužily ke skladování potravin, výrobě piva nebo jako obranný systém během dob nepokojů. Během prohlídky zjistíte, jak podzemí vznikalo, jak rozmanitě bylo využíváno či jak žili středověcí obyvatelé města a také odhalíte tajemství autentických nálezů a zákoutí, které podzemí skrývá. Na závěr vás čeká vodárenská věž s replikou velkého vodního kola.

Plzeňské historické podzemí, foto 2media

´Gambáč´ už je vyprodaný, ale…

Zajímá-li vás, jak se vaří pivo a jak ještě zrající zlatavý mok chutná, nenechte si ujít prohlídku pivovaru Gambrinus. Dozvíte se zajímavosti z historie pivovaru, rozšíříte si znalosti o varním procesu a surovinách, které se pro pivo Gambrinus používají, a samozřejmě jej také ochutnáte (starší 18 let). V srdci pivovaru zamíříte do unikátních prostor historické otevřené spilky i k cylindrokonickým tankům, ve kterých pivo zraje dnes. Pod dohledem zkušeného výčepního si vyzkoušíte, jak se pivo správně čepuje a jaké jsou správné zásady péče o pivo. Prohlídka pivovaru Gambrinus v pondělí 28. října je již vyprodána, ale absolvovat ji můžete třeba během listopadu (vždy v pátek v 16:00, v sobotu 13:45, 16:00 a v neděli 13:45).

Pivovar Gambrinus - vždyť říkáme, že v Plzni berou pivo vážně, foto prazdrojvisit.cz

Plzeň nabízí i pestrý program pro celou rodinu

Město Plzeň si v pondělí 28. října připomene 101. výročí od vzniku samostatného československého státu.  Obyvatele i návštěvníky Plzně čeká již tradičně pestrý celodenní program, jenž završí lampionový průvod a ohňostroj. Do programu se zapojí na tři desítky kulturních nebo sportovních subjektů i významných firem. Lidé budou mít možnost podívat se do muzeí, galerií, historických památek, kulturních zařízení, zahrad, sportovních center a jiných zajímavých plzeňských objektů za symbolické vstupné 28 korun, případně zdarma. Součástí oslav bude vzpomínkové setkání na náměstí T. G. Masaryka u Památníku národního osvobození.

V čele lampionového průvodu šli vloni Sokolové

Vloni se slavilo celé dva dny

„Letos oslavíme touto formou vznik Československé republiky již počtrnácté, poprvé Plzeň lidem nabídla lampionový Průvod světel, ohňostroj i symbolické vstupné v roce 2006. Těší mě, že se do programu zapojuje stále více místních subjektů, které připravují na tento slavnostní den atraktivní program pro celé rodiny i jednotlivce,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa. Připomněl, že v loňském roce, kdy uplynulo kulaté 100. výročí od vzniku republiky, město zorganizovalo výjimečně dvoudenní oslavy, které se těšily velké pozornosti.

Ohňostroj v Plzni

Letošním vrcholem oslav bude od 17:00 slavnostní vzpomínkové setkání u Památníku národního osvobození na náměstí T. G. Masaryka, přísahu zde složí již tradičně noví příslušníci Městské policie. Poté bude od 18 hodin následovat lampionový Průvod světel, který projde po Klatovské třídě, přes Smetanovy sady až na náměstí Republiky, kde celodenní akci ukončí v 18:30 ohňostroj v barvách trikolóry. Kompletní seznam míst a institucí, jejichž prohlídky jsou součástí programu Plzeňských oslav vzniku republiky, je k dispozici na webových stránkách města www.plzen.eu.

Dopravní opatření Plzeňáky neminou

Oslavy 101. výročí vzniku samostatného Československa, které se konají v Plzni v pondělí 28. října, s sebou přinesou některá dopravní opatření. Půjde zejména o omezení provozu v podvečerních hodinách na Klatovské třídě, náměstí Republiky a v několika ulicích v centru města. Do programu oslav se zapojilo více než čtyřicet turistických cílů, sportovišť a významných plzeňských institucí. Rezervace a vstupenky na vybraná místa jsou již vyprodané, na většinu lokalit se však lidé dostanou bez nich. Podrobný program včetně dopravních omezení je možné najít ZDE.

Dopravní podnik města Plzně každoročně ´vytahuje´ historické autobusy, trolejbusy i tramvaje

Auta nechte doma

Kvůli konání pietního aktu na náměstí T. G. Masaryka bude v době od 17:00 do 17:30 hodin omezena doprava v jednom jízdním pruhu na Klatovské třídě podél náměstí T. G. Masaryka. Kvůli lampionovému průvodu pak bude Klatovská třída od 17:55 hodin v obou směrech uzavřena v úseku od křižovatky ulic U Trati a Borská po křižovatku Husova a Smetanovy sady. Od této doby nebude možné projet ani Americkou třídou od Jungmannovy ulice, celou Jungmannovou ulicí, Františkánskou a Kopeckého sady v úseku ulic Goethova a Františkánská.

Dopravní omezení se dotkne i náměstí Republiky, kde bude od 16 hodin do odchodu průvodu platit zákaz parkování podél náměstí a částečně i v Prešovské a Pražské ulici. Rovněž nebude možno parkovat v Dřevěné ulici. V 18 hodin se pak náměstí uzavře pro veškerou dopravu. Tramvaje číslo 1 i 2 a autobusy veřejné dopravy tudy projedou naposledy v 18:15. Provoz se obnoví po skončení akce, v nejkratší možné době, bezprostředně po rozptýlení davu diváků.

Otevřená radnice: kdo si nepřispíšil, bohužel, nyní už je vyprodáno

Leccos je již vyprodáno, ale nezoufejte

Rezervace a předprodej vstupenek na vybraná místa byl zahájen už 7. října, v současné době je vyprodáno. To se týká například prohlídek radnice, Měšťanské besedy, Loosových interiérů, prohlídek Velkého i Nového divadla nebo třeba Vodárny Plzeň. „Na většinu míst se však lidé dostanou i bez předem zakoupené vstupenky, například do zoologické zahrady, Dinoparku, DEPO2015 nebo Techmanie,“ uvedla Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně.

V Plzni tedy umí slavit...

A co vše je letos k vidění

Také letos mají lidé možnost navštívit všechna plzeňská muzea a galerie, Velkou i Starou synagogu, věž katedrály sv. Bartoloměje i řadu plzeňských kostelů. Poprvé bude otevřen Korandův sbor, jenž nabídne prohlídku chrámu s kryptou a představí i zrekonstruované varhany z roku 1933. Prostřednictvím komentovaných prohlídek se lidé podívají na plzeňskou radnici, do Měšťanské besedy, Loosových interiérů, do kulturního prostoru Moving Station, Velkého a Nového divadla nebo do Biskupského sálu plzeňského biskupství.

Hladovět nebudete, můžete si i zabruslit

Ukázky s názvem Střípky z historie peněžnictví v Plzni doprovodí zážitkové prohlídky budovy České spořitelny ve Františkánské ulici, kde budou připraveny také pravé české farmářské hody. Zajímavý mix rychlého kvalitního jídla bude také možné ochutnat v DEPO2015 při tradiční akci DEPO Street Food Market.

Tradiční DEPO Street Food Market nebude chybět

Do programu se zapojí komentovanými prohlídkami také hrad Radyně a rotunda svatého Petra a Pavla ve Starém Plzenci. Ve Starém Plzenci si mohou návštěvníci prohlédnout rovněž vinařský podnik Bohemia Sekt. Vodárna Plzeň se připojí nabídkou exkurzí do čistírny odpadních vod na Jateční i do úpravny vody na Homolce, Plzeňská teplárenská nabídne prohlídku spalovny v Chotíkově.

Rozmanitou programovou nabídku doplní sportovní aktivity v podobě volného bruslení v tréninkové hale zimního stadionu, dopoledního plavání v bazénu na Slovanech a Lochotíně, turistického pochodu na rozhlednu Chlum v celkové délce tras 28 kilometrů nebo speciálního programu ve středisku Krašovská Aktivity centrum.

Vložil: Markéta Vančová