Jak se chytá panda. Uprchlík Nepál je zpět, našel ho všímavý pejskař. Vzápětí dorazil nadšený amatérský fotograf a zachytil odlov
20.08.2019
Foto: Petr Mašek
Popisek: Nepál ve větvích dubu v lese u Radčic. Vylezl pěkně vysoko a vypadá, jako by to měl všechno na háku, útěkář jeden
EXKLUZIVNĚ OBRAZEM Včera jsme psali o útěkáři Nepálovi, samečkovi pandy červené, který si vyrazil na výlet. K naší smůle (ještě ráno jsme halasili na stránkách, že Nepál je stále na útěku, a on byl přitom již v bezpečí svého výběhu u své partnerky), ale ke štěstí plzeňské Zoo, hned v pondělí večer uprchlíka našli a odchytili. Naštěstí byl u toho i fotograf Petr Mašek, a to zdaleka ne náhodou. „Uprchlou pandu jsem hledal už v neděli – asi šest hodin, ale bez výsledku. Včera jsem po práci pokračoval. Dorazil jsem na místo cca 10 minut po prvním nálezci, který právě telefonoval s někým ze Zoo. Panda nad ním seděla na stromě. Současně již přicházeli zaměstnanci Zoo,“ vysvětlil nám. A jak to tedy s uprchlíkem bylo?
Pandu na stromě u Radčic uviděl pejskař v pondělí kolem 20. hodiny. Okamžitě kontaktoval pracovníky zoologické zahrady a – jak Zoo žádala - zůstal na místě. Nepál tedy neměl šanci opět zmizet… „Prvních osm dnů jsme o zvířeti neměli žádné informace. V sobotu byla první konkrétní, ale když na místo lidé přijeli, panda už tam nebyla. Výsledek nepřineslo ani tříhodinové propátrávání okolí. Od té doby jsme měli informace od mnoha lidí, že opakovaně chodí do oblasti, kde bylo zvíře viděno, a pátrají tam po něm,“ řekl pro iDnes mluvčí Zoo Martin Vobruba. A dodal, že pro Nepála to byl jeho první útěk. Zřejmě se pohyboval jen v oblasti s velkým množstvím stromů, která se táhne od zoologické zahrady k Radčicím. Panda totiž dává přednost zelené potravě včetně listí, ale protože je všežravec, nepohrdne ani drobnými živočichy. Je možné, že mu lupení z některých stromů mohlo na útěku připomenout jako oblíbený bambus, možná přišel na chuť i spadanému ovoci. „Je více než pravděpodobné, že teď budeme zkoumat jeho trus, aby se z něj zjistilo, čím přesně se na útěku živil,“ dodal Vobruba s tím, že stále není jasné, jakým způsobem zvíře dokázalo z výběhu prchnout. „U jeho útěku nikdo nebyl. Samozřejmě uděláme technická opatření, aby zahradu znovu neopustil, budeme ho po vypuštění do výběhu bedlivě sledovat.“

„V koruně dubu vypadal Nepál celkem spokojeně,“ okomentoval svůj detailní snímek Petr Mašek. Mimochodem, poté, co ho odlovili, odvezli ho do Zoo a zvážili, vyšlo najevo, že těch 10 dní na útěku žil Nepál velmi dobře. „Neztratil ani deko," radovali se zaměstnanci plzeňské zoologické

Panda pomalu deset metrů vysoko, podívejte se doprava nahoru… „Chodím fotit do Zoo už léta, tak mám zkušenosti s hledáním pandy ve větvích,“ řekl nám Petr Mašek, když jsme se divili, jak v takové výšce mohl pandu vůbec zahlédnout

Až v pondělí večer se ozval pejskař, že pandu vidí na vysokém stromě. „Nálezce pandy – pan Josef P. ze Skvrňan se svojí fenkou Wellou - byl na místě deset minut přede mnou. Současně doráželi i zaměstnanci Zoo a další hledači,“ vysvětlil fotograf

Šťastní nálezci, pejskař, paní Václavová ze Zoo, s odchytem pak pomáhali i lidé z plzeňské záchranné stanice živočichů.

Veterinář Jan Pokorný v akci… Na místo vyrazil tým ze Zoo, veterinář i zvířecí záchranáři. Přesný zásah uspávací střely od veterináře zvíře na větvi znehybnil - přesněji, panda na stromě prostě usnula - a chovatelé pak k němu vystoupali po dlouhém žebříku.

„Čekáme, až zaberou anestetika,“ komentuje fotograf. „Nakonec se sundáním pandy ze stromu musel pomoci i Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň,“ prozradil ještě Petr Mašek.

Bezpečně pandího samce dostali na zem, rychle ho prohlédli a strčili do přepravky. Jak vidíte, panda červená není velké zvíře, stačí přepravka pro větší kočku… Pak už jej okamžitě odvezli zpátky do zoologické zahrady. Dopadený uprchlík tak noc na úterý strávil opět ve společnosti své partnerky.
Uprchlíků bylo víc, nejen Nepál
Samec pandy nebylo první zvíře z plzeňské Zoo, které okusilo svobodu. V červenci uletěl ze zahrady pelikán, kterého později hasiči a lidé ze záchranné stanice živočichů odchytli na Borské přehradě, několik kilometrů od jeho výběhu. Pelikán ve větrném počasí zamířil ze Zoo přes areál Škodovky na jih k první velké vodní ploše.

Pelikána bílého pomohli odchytit hasiči, foto DES OP
Deset dní byl na svobodě dikobraz, který ze Zoo utekl v roce 2017, odchytli ho opět členové záchranné stanice živočichů, kteří ho museli dokonce vykopat z jeho nově vyhrabané nory několik kilometrů od zahrady. V minulosti chovatelé hledali také uprchlou kapybaru, jeřába, lemura či ptáka hadilova. Na svobodě byli většinou jen jeden den, někteří ani neopustili areál Zoo.
|
Kdo je autor fotografií, Petr Mašek
„Jsem amatérský fotograf,“ říká o sobě Plzeňák Petr Mašek. A dodává: „Focení je mým koníčkem již od dob, kdy se ještě k zachycení obrazu používaly filmy a digitální fotoaparáty byly hudbou budoucnosti. Vyzkoušel jsem si kinofilm i střední formát, užil jsem si mnoho hodin strávených v temné komoře. Postupně jsem vyzkoušel různé fotografické žánry od krajinek, astronomické fotografie, přes reportážní fotografii, portréty a decentní akty až po fotografování koní a zvířat v zoologických zahradách. V poslední době už bohužel nezbývá na focení tolik času jako dříve, tak tento zajímavý koníček tak trochu zanedbávám. Od roku 2000 totiž pracuji jako fotograf a později jako dokumentátor ve Státním oblastním archivu v Plzni. Zabývám se zde technickou fotografií, zhotovováním reprodukcí historických dokumentů, skenováním starých negativů.“ Zkrátka, život Petra Maška se točí kolem focení, v roce 2008 jsem založil fotografický portál Fotokluby.cz a provozoval ho až do roku 2014, pak už nebyl čas…
|
Vložil: Markéta Vančová