Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Letňáky. Letní kina. Už se zdálo, že je zabijí multiplexy, naštěstí jsou zpět. Atmosféra ´letňáku´ je totiž nenapodobitelná

16.07.2019
Letňáky. Letní kina. Už se zdálo, že je zabijí multiplexy, naštěstí jsou zpět. Atmosféra ´letňáku´ je totiž nenapodobitelná

Foto: Facebook

Popisek: V Plzni se promítá na nádvoří pivovaru Prazdroj

FOTO PROGRAM Dřevěné lavice, tiše kroužící můry, štípavá deka, na níž sedíte, v ruce kofola v kelímku, teplý letní večer a obrovské plátno, na němž běží oblíbený biják… Tohle nikde jinde nenajdete. A sterilní prostředí multiplexu se s tím prostě nedá rovnat. Letní kino – snad každý má nějakou vzpomínku, který film tam viděl, a na jazyku přitom úplně cítí tu chuť prázdnin. A letní kina opět ožívají. Na kolečkách, v bývalých jatkách, na lipenské přehradě i na nádvoří pivovaru, jako právě v Plzni.

Nejlepším společníkem pro prázdninové večery je dobrý film. V letních kinech nepřijdou zkrátka milovníci českých komedií, kasovních trháků ani fanoušci svérázné skandinávské či německé kinematografie. Co do počtu letních kin týče, vítězí Praha, kde je možné sledovat filmy pod širým nebem ve více než desítce kin. Kromě tradičních míst, jako je nábřeží Vltavy, nabízí hlavní město i méně obvyklé prostory, zato se svéráznou atmosférou, jako je areál pro živé umění MeetFactory nebo zahrada Werichovy vily u řeky Čertovka, kde diváci poslouchají zvukovou stopu filmu ze sluchátek.

Letní kino Brno - střed, program najdete ZDE.

Artové snímky v Brně

Čím dál častěji kina nesázejí pouze na nedávné hity multiplexů nebo léty prověřené klasiky. Na letních scénách má prostor i alternativnější program, jako jsou artové snímky, dokumenty nebo evropská díla. Protiváhou mainstreamové produkce je typické například kino na radnici Brna-střed, provozované spolkem Noční motýl. „Diváci se u nás mohou těšit na pravidelné programové celky, k nimž patří retrospektivy slavných režisérů, výběr světové klasiky nebo dokumentární filmy. Tradiční součástí letního kina je cyklus Das Sommerkino pořádaný ve spolupráci s Goethe-Institutem, který představí filmy z německy mluvících zemí. Každoročně program letního kina doplňuje také výběr z kolekce skandinávských filmů,“ uvedla předsedkyně spolku Monika Šimková.

Karlovy Vary mají smůlu, o letní kino se v minulých pár měsících handrkovalo město s petenty, kteří si přejí jeho zachování. Zatím bez výsledku... Letos v létě ale bohužel určitě nepromítá.

V Jablonci či Ostravě rozhodují diváci

Stále častěji se dramaturgy programu stávají i sami diváci. Provozovatelé totiž dávají vybrat lidem filmy k promítání formou internetového hlasování. To je případ například Jablonce nad Nisou, kde provozovatelé kina nechali diváky vybrat film na úvod sezóny. Na český film Teroristka, který hlasování vyhrál, se přišlo podívat na 800 diváků. Na výběr diváků vsadilo také letní kino v Ostravě-Porubě, kde lidé na Facebooku hlasovali dokonce o jediném filmu, který kino v letošní sezoně promítne. I tady diváci vybrali Českou komedii – tentokrát Ženy v běhu.

Letní kino Špilberk v Brně, program ZDE.

Podle průzkumu internetové televize Kuki odpovídá výběr těchto filmů dlouhodobému vkusu filmových fanoušků. „U našich diváků jsou stále velmi oblíbené české filmy. Potvrdilo se to i na filmových kolekcích, které divákům každoročně zpřístupňujeme. České filmy vedou žebříčky oblíbenosti,“ informoval vedoucí prodeje Kuki Vladimír Tovarňák.

Kinematograf bratří Čadíků - kino na kolech

Ne všechna kina mají stálou adresu. Svobodnou letní atmosféru doplňují kočovná kina, jako je Kinematograf bratří Čadíků. Nejznámější český pojízdný biograf v rámci projektu Filmové léto brázdí republiku vozy s projektory už pětadvacet let, na Slovensku působí potulné kino od roku 2002. Všech 15 mobilních kin promítá výhradně české filmy (na Slovensku i slovenské) a veškeré dobrovolné vstupné věnuje kinematograf na dobročinné účely.

Čadíci objíždějí republiku již 25 let a letos vyjíždějí dokonce na osmi trasách! Program ZDE.

Lokální obdobou je pražský Kinobus. Tento projekt vysílá pražský dopravní podnik do ulic už podvanácté. Od června do září objede celkem 12 promítacích míst po celé Praze. „Příchozí jistě potěší vstup zdarma. Na každé zastávce bude možno zakoupit občerstvení. Pro ty, kterým by bylo chladno, budou k zapůjčení připraveny deky. Pro diváky připravuje DPP také různé soutěže. I letos Kinobus spojí svoji jízdu s charitou. Na místě bude pokladnička, do níž budou návštěvníci moci během promítání vložit libovolný příspěvek, jenž pomůže potřebným dětem ke zkvalitnění života,“ uvedla mluvčí Dopravního podniku hl. m. Prahy Aneta Řehková.

Prší? Nevadí

Stejně jako letní kina k létu patří i bouřky a dešťové přeháňky. Návštěvu letního kina často ovšem není nutné rušit ani za špatného počasí. Řada provozovatelů má v pohotovosti mobilní střechu či markýzy. V jiných případech, jako třeba u lipenského kina nebo Letního kina Chocerady, je stříška součástí posezení.

Letní kino Vrchlabí - TRIPSI, čistá krása. A program ZDE.

Filmový festival u jezera

Šedesátiny slavící vodní dílo, elektrárna a lodní doprava na Lipně zvou návštěvníky Lipenska na projekce Kinematografu bratří Čadíků. Kino pod širým nebem v areálu kotviště Lipno Line uvede po čtyři večery od 21. do 24. července (vždy od 21:30) české filmy, které měly premiéru v posledním roce. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na Konto bariéry. V neděli 21.7. bude povedená pohádka Čertí brko, v pondělí 22.7. filmová balada Hatrman, v úterý 23.7. hořká komedie Chata na prodej a na závěr, ve středu 24.7., trhák s Jiřím Langmajerem Po čem muži touží.

Jako předfilm uvidí filmoví diváci krátký snímek ´Balada o Lipně´, který poetickým okem kombinuje osobitou krásu okolí největší české vodní plochy se záběry z nejrozsáhlejší modernizace vodní elektrárny Lipno I v její historii. V případě nepřízně počasí (déšť, silný vítr) se promítání ruší.

Co se v článku zmíněného, ostravského diváckého hlasování týče, ona to zas není taková sláva. Ano, hlasovalo se, ano, vyhrál to film ´Ženy v běhu´, jenže to bude jediný letos promítaný film venku - 24. července (pokud by bylo v uvedeném termínu nepříznivé počasí, bude projekce o týden odložena) na louce u Francouzské ulice... Zato v Ostravě funguje regulérní letňák, kino Amfi (na snímku), jehož program najdete ZDE

Filmové léto v Plzni

Tradiční festival Léto v Prazdroji nabízí nejen hudbu, ale i filmy. Jako každý rok se konají populární čtvrteční koncerty na nádvoří pivovaru, kde vždy vystoupí dvě hudební kapely. Prázdninové pátky zase patří filmům, které se promítají od 21:30 u Zahradního pavilonu Formanka. A to filmy různých žánrů, od české klasiky, po oblíbené zahraniční filmy nebo i populární hudební film Bohemian Rhapsody, který se tento rok stal absolutní jedničkou na plátnech kin. V rámci vstupného 100 Kč dostanete u vstupu welcome drink z portfolia produktů Plzeňského Prazdroje. Přijďte si udělat pohodlí na dece a užít si filmové legendy přímo v pivovaru.

 

Program letního kina v Prazdroji

  • 19. 7. - Nedotknutelní
  • 26. 7. - Postřižiny
  • 2. 8. - Bohemian Rhapsody (originální znění s českými titulky)
  • 9. 8. - Co jsme komu zase udělali? 
  • 16. 8. - Mamma Mia!
  • 23. 8. - Teorie tygra

 

Vstupenky na letní kino doporučujeme zakoupit předem online na webu, jelikož kapacita venkovního posezení u Formanky je 150 osob. Posedět můžete u stolů, nebo na trávě na dece. Zváni jsou i vaši čtyřnohý mazlíčci, nicméně berte prosím ohledy na ostatní. Vzhledem k omezené kapacitě je doporučeno vstupenky zakoupit předem online na webu ZDE.

Vložil: Markéta Vančová