Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věrou Bílou to neskončilo. Kde se dá slyšet nejlepší aktuální romská muzika? Plzeň roztančí AraFest

05.07.2019
Věrou Bílou to neskončilo. Kde se dá slyšet nejlepší aktuální romská muzika? Plzeň roztančí AraFest

Foto: Facebook / AraFest

Popisek: Plzeň ožívá romskou muzikou již potřetí; foto z minulého ročníku

VIDEO FOTO Začátek letních prázdnin bude v Plzni zasvěcen zpěvu, tanci a umění. V Plzni již ve čtvrtek začal Arafest, který již potřetí představuje to nejzajímavější, co je na poli romské kultury aktuálně k vidění. Kromě výstavy a tanečního workshopu návštěvníky čeká velký koncert pod širým nebem, kterým se festival s Plzní v sobotu rozloučí. Za největší tahák na festivalu považujeme současnou romskou muziku, konec konců sami pořadatelé používají sousloví ´to nejzajímavější´, kterou máme rádi. V době, kdy hitparádám vévodil Manu Chao, byla ´world music´, či etno, či jakkoliv to nazvete velká móda. Ale i teď má spoustu příznivců, skvěle se na ní totiž tancuje… Tak hurá Nach Pilsen, tam to, minimálně v pátek a v sobotu, žije.

V Plzeňském kraji žije početná romská komunita. Odhadem 30 tisíc místních Romů ještě před třemi lety nemělo ve svém regionu žádný kulturní svátek - změnil to až festival AraFest, který se v Plzni koná již potřetí pod taktovkou organizace AraArt. Cílem festivalu je představit romskou i neromskou kulturní scénu širší veřejnosti a program festivalu tomu odpovídá. Na koncertech se představí hned několik známých tváří, které propojují svět majority a Romů. Vystoupí zde totiž nemálo romských interpretů, jejichž jména nejsou neznámá ani pro diváky komerčních televizí. Byl trochu problém najít jejich videa či fotky, natožpak informace, na PR Romové prostě nejsou. Zato na muziku jsou, a to teda fest!

Muzika, muzika, muzika, ta romská obzvlášť

Pravděpodobně největší událostí nadcházejícího festivalu je první veřejné vystoupení obnovené kapely Kale. Před lety spolu s frontmankou Věrou Bílou dobývali koncertní pódia světového významu, desky, které natočili společně s nedávno zesnulou legendou romské hudby, vyšly v 11 zemích. Nyní se rozhodli obnovit aktivní koncertování a ke spolupráci oslovili také výraznou tvář slovenské hudební scény, populární romskou zpěvačku Gitanu. V novém kabátu se tedy poprvé představí právě na plzeňském AraFestu, kde odstartují pravděpodobně nejen letní koncertní tour.

Gitana (nové Kale ještě video na Youtube nemají):

 

Další interpretku, Martinu Balogovou, si z televizních obrazovek budou pamatovat hlavně čeští diváci. Před lety ve vůbec prvním ročníku české SuperStar svým obrovským hlasem ohromila širokou veřejnost.  Spojení světa romské a neromské kultury reprezentuje také herec a zpěvák David Kraus, který vystoupí společně s hudebním projektem Gypsy Brothers.

Martina Balogová z roku 2017 (text Vladimír Poštulka, hudba Antonín Gondolán): 

 

David Kraus s Gipsy Brothers s novým hitem:

 

Gypsy Jazz Balážová a Žida:

 

A ještě jedno video Balážová a Žida:

 

 

Takřka na poslední chvíli přijala pozvání festivalu také fenomenální romská kapela ze Slovenska vystupující pod názvem Lomnické čhave, která momentálně žije svůj americký sen. Členové tohoto hudebního uskupení pocházejí z malé východoslovenské osady Velká Lomnica, ale dnes jsou mezi příznivci word music populárním jménem. Vystupovali dvakrát na prestižním slovenském festivalu Pohoda a dokument Kapela, který o nich natočil režisér Ladislav Kaboš, byl s úspěchem uveden na několika filmových festivalech, včetně Jednoho světa.

Lomnické Čháve (o tom se dosud ani neví, kdy zahraje, patrně v sobotu na ´velkém´ koncertě):

 

Skupina Lače Manuša:

 

Kratejl Band: 

 

Festival po dnech

Festival ve čtvrtek zahájila vernisáž výstavy s názvem Futuroma, která se zaměřuje na propojování mladých talentů se zkušenými mentory a zaobírá se palčivými tématy dneška. Opravdu je skutečnost, že většina současných elit pochází z jednoho etnika, normální? Odpověď možná poskytne právě tato výstava fotografií, která vznikla při příležitosti Mezinárodního dne Romů a jejím uměleckým garantem je Jan Mihaliček. „Výstava Futuroma představuje pohled vpřed - řekněme tak o půl století, zobrazuje normalitu jinakosti a naději, že jednoho dne bude to, co je dnes úsměvné, pro většinu lidí normální. AraFest je výjimečnou příležitostí pro boření předsudků, na festival každoročně přichází mnoho návštěvníků a rozhodně se nejedná pouze o Romy,“ vysvětluje umělecká ředitelka Ara Art, zpěvačka a herečka Pavlína Matiová.

David Kraus společně s Gypsy Brothers dělali předskokany americké skupině Kool and the Gang, foto Facebook / Karolína Duschková

Gypsy Jazz, David Kraus s Gypsy Brothers

Páteční odpoledne bude zasvěceno tanci a muzice. Všichni milovníci pohybu jsou srdečně zváni na taneční workshop, který se uskuteční U Branky od 16:00 hod. pod vedením skupiny Salut Roma a Veroniky a Ireny Kačových. Na Mlýnské strouze si mohou návštěvníci přijít poslechnout Gypsy Jazz v podání Marty Balážové a Tibora Židy. Veselí vyvrcholí ve 20:00 v Zach’s Pubu, který rozproudí David Kraus společně s Gypsy Brothers.

Marta Balážová a Tibor Žida

Balogová, Kale, Lače Manuša a Kratejl Band

Letošní ročník AraFestu slavnostně zakončí sobotní koncert pod širým nebem v prostoru U Branky, kde se představí velká jména současné romské muziky. Těšit se můžete na Martinu Balogovou, Kale se Slovenkou Gitanou, formaci Lače Manuša nebo Kratejl Band.

 

Všichni si ji pamatujeme ze SuperStar, takhle ale vypadá Martina Balogová dnes

 

Kale dnes

 

 

 Gitana (společné foto ještě nemají)

 

Lače Manuše

 

Nejen muzikou živ je návštěvník

Letošní AraFest ovšem nebude jen o hudbě a koncertech. K vidění bude mimo jiné fotografická výstava Futuroma z dílny putovní romské galerie Phundrado Vudar (Otevřené dveře), pro milovníky pohybu je připraven taneční workshop. To vše na různých místech v Plzni.

Futuroma se odehrává v Smetanových sadech, dále se pak pozornost přesouvá na různá místa v Plzni a vzniknou tak ostrůvky romské kultury, Ara Islands, díky kterým na festival může širší publikum mnohem snáze narazit. V pátek 5.7. mohou lidé navštívit od 16:00 buď prostor U Branky, kde proběhne taneční workshop Salut roma a sester Kačových, nebo ve stejnou dobu zajít na Mlýnskou strouhu, kterou se budou linout rytmy Gypsy jazzu. Vrchol druhého festivalového dne proběhne v Zach’s Pubu, kde se představí začínající hudební projekt ostříleného muzikanta Davida Krause s kapelou Gypsy Brothers.

Výstava Futuroma měla svou premiéru v Praze na Náměstí Václava Havla u Národního divadla. To bylo počátkem dubna u příležitosti 5. ročníku oslav Mezinárodního dne Romů, foto Facebook

„Myslíme si, že úkolem umění je inspirovat lidi a propojovat je navzájem. Na našem festivalu se děje obojí. Pro spoustu mladých romských muzikantů a tanečníků může být festival pomyslným odrazovým můstkem pro to, aby se naplno pustili do realizace svých snů. Navíc se tu potkají se spoustou velmi různorodých lidí, Romů i neromů, kteří společně sdílejí hlavně vášeň pro skvělou muziku a taneční rytmy,“ vysvětluje ředitel AraArt a dramaturg festivalu David Tišer.

Takhle to vypadalo v Plzni vloni, foto Facebook / AraFest

„Když jsme pořádali AraFest poprvé, překvapilo nás, jak velká byla návštěvnost. Akce se ale konala na jednom místě a měli jsme pocit, že program přilákal všechny ty, kteří mají romskou kulturu rádi a sami se o ni intenzivně zajímají. My bychom ovšem rádi oslovili i ty, kteří jsou jí prozatím nepolíbení. To je mimo jiné důvod, proč jsme festival rozprostřeli do více dní a na různá místa. Lidé v Plzni narazí na festivalové akce U Branky, ve Smetanových sadech nebo na Mlýnské strouze. Naše ostrůvky romské kultury - Ara Islands - si i díky jejich skvělé atmosféře zamiluje každý,“ dodává Tišer.

Festival se koná o tomto prodlouženém červencovém víkendu od čtvrtka 4. do soboty 6. 7. v Plzni na několika různých stanovištích. Podrobnější informace jsou dostupné na webu a FB události AraArt. Vstup je zdarma.

Vložil: Markéta Vančová