Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Počasí ochotně spolupracovalo o Velikonocích, na čarodějnice i na První máj to nebude jiné. Vatry letos vzplanou

30.04.2019
Počasí ochotně spolupracovalo o Velikonocích, na čarodějnice i na První máj to nebude jiné. Vatry letos vzplanou

Foto: Facebook / Alena Kopečná

Popisek: Pořádná vatra v městečku Sázava, na tradičním místě u jezu, v roce 2017, ilustrační foto

Vloni bylo sucho jak na Sahaře, takže vatry na poslední dubnový den v ČR nevzplanuly, anebo jen ´ilegálně´. Mohlo za to tehdy extrémní sucho v kombinaci s nepříznivými povětrnostními podmínkami, které hrozily rychlým rozšířením možného požáru vyschlou vegetací. I letos to už vypadalo na další „nehořlavé“ oslavy, ještě v úterý před týdnem ostatně platila před požáry na většině území Česka výstraha, jež dosahovala stupně čtyři z pěti možných. Příliv teplého vzduchu od jihu ale ukončila v pátek studená fronta. Za ní na naše území proudí chladnější a vlhčí vzduch od západu, hasiči, přesněji HZS ČR tedy zákaz rozdělávání ohňů na celém území ČR odvolali.

Tak krásné Velikonoce, jako byly ty letošní, jsme již dlouho neměli. A počasí se chová vstřícně i nadále. Předpověď počasí od ČHMÚ a Yr.no na úterý v Plzeňském kraji praví, že bude oblačno až polojasno, na jihu kraje ojediněle přeháňky nebo i bouřka. Večer meteorologové čekají alespoň ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty přes den budou 13 až 16 °C, na horách 9 až 12 °C, v noci klesnou na přijatelných 9°C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s bude večer slábnout. Ve středu pak, na svátek prvního máje, by mělo být opět skoro 16°C, lehké přepršky hrozí mezi druhou a pátou odpolední, takže doporučujeme zvládnout polibek pod rozkvetlou, no možná spíše odkvetlou třešní stihnout do té doby.  

Na Filipojakubskou noc budou přesto v pohotovosti všichni hasiči. Každoročně vyjíždějí k desítkám požárů, zaměstnávají je ale tradičně i plané výjezdy. Ideální je stav, kdy hasiči o pálení čarodějnic předem vědí a kdy se oznamovatel před nahlášením požáru přesvědčí, že jde opravdu o požár nebo neuhlídaný táborák.

Hasiči radí, jak bezpečně na pálení čarodějnic

Povinnost hlásit oheň ze zákona mají spolky, obce a právnické osoby. Fyzické osoby tuto povinnost nemají, ale právě ty hasiči žádají o nahlášení akce předem. Nejjednodušší je oznámit pálení krajské operační středisko, tel.: 950 330 110, nebo ho po registraci zadat na webu HZS ZDE. Do databáze je potřeba zadat datum, místo a přibližný čas pálení, kontaktní osobu a její telefon.

Každá aktivita, která souvisí s ohněm, je svým způsobem nebezpečná a riskantní. Plameny, které mají za úkol odehnat všechno zlé, se mohou snadno rozšířit, a naopak všechno dobré poničit.

Hasičský záchranný sbor v této souvislosti nabádá všechny k opatrnosti a připomíná několik základních rad z oblasti požární ochrany, které by měli ve vlastním zájmu všichni účastníci čarodějnické veselice dodržovat:

 • Při přípravách na rozdělávání ohně je nutné si předem rozmyslet umístění ohniště či místa pálení. V lese je zakázáno rozdělávat oheň celoročně. Místo pro rozdělávání ohně musí být od kraje lesa vzdálené minimálně 50 metrů, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný - tedy 100 metrů. Ohniště musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů, ohraničeno kameny a pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin. Pozor je nutné dát i na kořeny stromů a keřů.
 • Zcela zakázáno je rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě, na strništi, pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance, rašelině apod. Pamatujte i na bezpečnou vzdálenost od obytných nebo hospodářských budov (a hořlavých materiálů, třeba hromad palivového dřeva či prken), neboť kvůli odletujícím jiskrám z vysoké vatry hrozí například zapálení střechy. Pro zajímavost lze v této souvislosti připomenout nařízení platné z doby pomazaného císaře Josefa II., kdy bylo povoleno pouze jedno obecní ohniště za vsí v bezpečné vzdálenosti od nejbližšího stavení.
 • Při umísťování ohniště je rovněž nutné věnovat pozornost aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru, a zvážit, jaká doba uběhla od posledních dešťových srážek atd.
 • Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran.
 • Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let. A pozor! I rodiče mohou být podle § 78 zákona o požární ochraně postiženi pokutou v případě, že z hlediska požární ochrany zanedbají dohled nad svými dětmi.
 • Při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky, například benzín, naftu či líh. V minulosti bylo nejedno vážné zranění způsobeno tím, že se účastníkům oslav nechtěl oheň rozhořet, či se jim zdál příliš malý. Na roztopení tedy použili vysoce hořlavé látky a došlo k nečekaně intenzivnímu vznícení s vysokými plameny.
 • Oheň se nesmí nechat ani na okamžik bez dozoru, opustit místo pálení můžete až poté, co ohniště důkladně uhasíte - ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou, popřípadě může pomoci (jen na vhodném místě) i mužská část skupinky… Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé uhlíky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese do okolí. Hasiči musí téměř každý rok dohašovat ohniště, která byla po veselici ponechána bez dozoru svému osudu.
 • Mnohde lidé při pálení čarodějnic přeskakují vatry. Tato riskantní zábava může způsobit, že se vznítí část vašeho oděvu. Pokud v tomto případě nemáte po ruce dostatek vody, popř. jiné hasební látky, je vhodné použít pravidlo ´Zastav se, lehni si a kutálej se!´ Pokud vám hoří oděv, neutíkejte - během či chůzí se oheň ještě více rozšíří. Okamžitě si lehněte na zem a pro ochranu obličeje si ho zakryjte dlaněmi (dlaně nepřikládejte na tvář pouze v případě, že hoří rukávy oblečení). Válejte se, dokud plameny neuhasnou - válením se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (nesmí to být textilie z umělých látek), lze ji také použít k uhašení hořícího oděvu.
 • Rizikem spojeným s pálením čarodějnic je zábavní pyrotechnika, která se pro tuto příležitost využívá se stále větší oblibou. Světlice, rachejtle, petardy a další pyrotechnické ´radůstky´ však mohou být při nesprávném použití velice nebezpečné a mnohdy způsobí nejen požár a majetkové škody, ale i vážná zranění. V první řadě používejte výhradně pyrotechniku uvedenou legálně do oběhu, podomácku vyrobené pyrotechnice se ve vlastním zájmu vždy zdálky vyhněte. Rozhodně nevhazujte zábavní pyrotechniku do ohně. Zvláště nebezpečná je pak situace, kdy se zábavní pyrotechnikou manipulují osoby pod vlivem alkoholu či jiných drog. A je samozřejmé, že zábavní pyrotechnika rozhodně nepatří do rukou dětem.
 • S pálením čarodějnic je také bohužel dosti často spojeno pálení pneumatik a plastových lahví. Tento zlozvyk velmi poškozuje životní prostředí a může mít i neblahé zdravotní následky. Stejně jako pálení jiných materiálů obsahujících chemické látky, také pálení pneumatik je zákonem přísně zakázáno a sankce mohou v tomto případě dosáhnout až do výše 150 tisíc korun.
 • Zvláště u větších akcí není od věci povolat požární hlídku z řad místních dobrovolných hasičů i s vozidlem/cisternou, hasiči také doporučují informovat o zapalování ohňů místní úřad.

Vložil: Markéta Vančová