Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Letos budou oslavy konce druhé světové války v Plzni velkolepé, píše se 75. výročí vylodění Spojenců v Normandii

23.04.2019
Letos budou oslavy konce druhé světové války v Plzni velkolepé, píše se 75. výročí vylodění Spojenců v Normandii

Foto: Slavnosti svobody Plzeň

Popisek: V Plzni jde každoročně o velkou událost, na níž dorazí spoustu hostů od nás i ze zahraničí

Nikde jinde v Česku se nekonají tak velkolepé oslavy konce druhé světové války jako v Plzni. Slavnosti svobody každoročně první víkend v květnu připomínají osvobození města americkou armádou. Těšit se můžete na přehlídku historické techniky Convoy of Liberty, setkání s veterány, vojenské kempy i bohatý kulturní program. Kde jinde si tedy užít unikátní atmosféru oslav osvobození než v Plzni… A protože na letošek, 6. června 2019, připadá výročí D Day, čili vylodění Spojenců v Normandii, Plzeň slaví všude – na trase postupu spojeneckých vojsk.

Napřed se ale podíváme do západočeské metropole. Plzeň na americké vojáky dodnes vzpomíná při Slavnostech svobody, kam i ve vysokém věku stále přijíždějí američtí a belgičtí veteráni. První květnový týden se Plzeň každoročně zahalí do hvězd a pruhů, v ulicích projíždějí kolony vojenských historických vozidel a desítky jeepů, česká polka Škoda lásky zní na každém kroku. Vrcholem slavností je Convoy of Liberty, kolona vojenských historických vozidel, který každoročně přiláká desítky tisíc návštěvníků.

 

Výběr z letošního programu Slavností svobody

Kolona s téměř 220 kusy historických vozidel Convoy of Liberty projede Plzní v neděli dopoledne (5. května).

Do Plzně také letos dorazí 5 amerických a 4 belgičtí veteráni, se kterými se budete moci během slavností potkat.

V tradičním konvoji nechybí veteráni... Foto Slavnosti svobody Plzeň

Součástí kulturního programu budou skvělé koncerty. Letos vystoupí mimo jiné Čechomor, Hradišťan a Jiří Pavlica nebo Hana Holišová & New Time Orchestra.

Nebudou chybět ukázky ze života vojáků v historických vojenských kempech, vozidla těžké i lehké obrněné techniky, dobové módní přehlídky ani promítání válečných týdeníků.

Muzeum Patton Memorial Pilsen na Slavnosti otevře novou expozici v rekonstruovaných prostorách KD Peklo.

V sobotu 4. května se můžete vydat na komentované prohlídky běžně nepřístupného Loosova interiéru na Klatovské 19. Během druhé světové války zde sídlil wehrmacht, v květnu 1945 zde byla podepsána kapitulace (rezervace vstupenek ZDE).

Venkovní výstava v historickém centru Plzně připomene otevření Druhé fronty ve francouzské Normandii v červnu 1944.

Program doplní také mezinárodní soutěž ve sportovním parašutismu v Borském parku.

Kompletní hlavní program najdete ZDE, doprovodný pak ZDE.

 

Slavnosti svobody se představují na trase z Normandie do Plzně

Zástupci týmu Slavností svobody připravili v roce 75. výročí vylodění spojenců v Normandii kampaň, která představuje plzeňské oslavy osvobození v 16 muzeích a informačních centrech na trase z Normandie až do Plzně. V průběhu letošního jara se s informacemi o slavnostech seznámí tisíce návštěvníků muzeí na plážích Utah a Omaha, městech Saint Mere Eglise, Carentan nebo Arromanches a celé řadě dalších míst. Oslavy vylodění v Normandii jsou několikadenní, každé město k nim přistupuje po svém. Na pláži Utah vyvrcholí 6. června, kdy se hlavního pietního aktu zúčastní primátor města Plzně Martin Baxa.

Pláže v Normandii jsou válečných pomníků plné, cestovní kanceláře dokonce organizují zájezdy, kde je lze postupně navštívit. Foto město Plzeň

„V muzeích jsou instalovány reklamní stojany, které zvou na Slavnosti svobody do Plzně. S touto formou kampaně má město pozitivní zkušenosti již z roku 2014. Kampaň cílí jak na turisty, kteří se zajímají o dějiny druhé světové války, tak na návštěvníky, kteří se tradičně výročních oslav vylodění v Normandii zúčastňují. Muzea a také červnové oslavy navštíví miliony zájemců. Přínosem je, že se touto cestou o Plzni dozvídají i rodiny amerických veteránů, které v hojném počtu navštěvují památná místa v Normandii,“ vysvětlila Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně.

Naše kampaň kopíruje postup spojeneckých armád

„Na seznamu partnerských míst, kde se prezentují plzeňské Slavnosti svobody, jsou města spojená s bitvou v Ardenách, Bastogne (Belgie), Diekirch a Ettelbruck (Lucembursko). Využili jsme pobytu v těchto místech a zastavili se na americkém vojenském hřbitově v lucemburském Hammu, abychom za celou Plzeň uctili u hrobu generála Pattona jeho památku. Naše kampaň kopíruje trasu postupu spojeneckých armád,“ uvedla za organizační tým Slavností svobody Denisa Krylová.

Plzeň propaguje své Slavnosti svobody i v Normandii. Foto město Plzeň

„Usilujeme nejen o přízeň dalších turistů, ale i o mezinárodní spolupráci a partnerství. Na trase z Normandie až do Plzně spolupracujeme nejen s muzei, ale i s městy a obcemi Sainte-Mère-Église, Sainte-Marie-du-Mont, Arromanches či Carentan, které jsou spojeny s prvními operacemi spojenců na území Francie. Starostové některých měst a muzeí již navštívili Slavnosti svobody v Plzni a chystají se opět přijet v příštím roce, kdy si připomeneme 75. výročí osvobození,“ doplnil Jan Engler za organizační tým Slavností svobody.

Díky Plzni je ČR devátou zemí sítě Liberation Route Europe

„Letos, v roce 75. výročí zahájení operací na západní frontě, chce město Plzeň vzdát poctu Československé samostatné obrněné brigádě. V místě bývalého vojenského přístavu Mulberry v Arromanches připravujeme spolu s Muzeem vylodění (Musée du Debárquement) umístění pamětní desky této samostatné obrněné brigádě, která byla součástí britských vojsk v rámci spojeneckých armád a zasloužila se o obléhání města Dunquerque,“ prozradila Jana Komišová. Plzeň je rovněž od roku 2018 součástí mezinárodní sítě Liberation Route Europe, která sdružuje místa spojená s historií druhé světové války a díky zapojení Plzně se Česká republika stala devátou zemí této mezinárodní vzpomínkové sítě.

Vložil: Markéta Vančová