Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zemřely dvě lvice. Jedna po porodu a všichni jí želí, druhou bez milosti zastřelili. Proč?

19.03.2019
Zemřely dvě lvice. Jedna po porodu a všichni jí želí, druhou bez milosti zastřelili. Proč?

Foto: Zoo Plzeň

Popisek: Milovaná a oplakávaná Neyla

Nemohly by mít odlišnější osud. Jedna byla z plzeňské Zoo a druhá ze Zděchova na Vsetínsku. O té první 4. března zoologická zahrada napsala: „Samice lva berberského Neyla uhynula přes veškerou snahu ošetřovatelů a veterinárních lékařů v neděli 3.3. na těžké pooperační komplikace. Operaci podstoupila minulé pondělí 25.2. Veterináři byli nuceni přistoupit k císařskému řezu, poté, co po porodu mrtvého mláděte nebyla samice schopná přirozeně porodit zbývající dvě mláďata,“ a neskrývala přitom smutek. Tu druhou odstřelili policisté, aby se dostali k tělu jejího majitele. Nemuselo se to ale vůbec stát… Čtěte dále.

Napřed k lvici Neyle: „V současnosti máme pět koťat, o která se musíme postarat do doby, než opustí naši Zoo a přesunou se do jiných zahrad, aby tam založila nebo rozšířila chovy. U nás zůstanou zhruba ještě rok a půl,“ řekl pro iDnes mluvčí Zoologické a botanické zahrady města Plzně Martin Vobruba. Neyla do Plzně přijela se svou sestrou Tamikou z Hannoveru v září 2015. V přírodním výběhu a ve vnitřních ubikacích tak zůstává zbytek tlupy – osmiletý samec Mates, Neylina stejně stará sestra Tamika a pět mláďat různého věku od obou lvic. O v přírodě vyhynulé lvy berberské se Zoo pečlivě stará, mají dokonalou veterinární péči a vlastní ošetřovatele.

Výběh lvů v plzeňské Zoo byl načas kvůli smrti Neyly zavřený, nyní je již pro návštěvníky přístupný (foto z 29. ledna), Facebook Zoo Plzeň

Pouhých 65 lvů berberských?

Na narození lvíčete čekala plzeňská Zoo 40 let, podařilo se to až v roce 2016, kdy Tamika přivedla na svět samici Amiru, o rok později měla své první mládě, samce Baqira, také Neyla. Tamika se později stala matkou trojčat. Poslední narozené mládě byla loni v létě Neylina dcera Luisa. Až na Amiru, která už odjela do rakouské Zoo, jsou ostatní mláďata zatím v Plzni. Lvy berberské v současnosti chová v ČR kromě Plzně ještě Zoo Liberec, Zoo Olomouc, Zoo Hodonín a Safari Park Dvůr Králové. Evropská populace tohoto v přírodě vyhynulého druhu aktuálně čítá 65 jedinců. Přesněji – 65 lvů berberských v zoologických zahradách.

Po Liuwě nikdo nesmutní

Příběh druhý, o lvici Liuwě na Vsetínsku, která byla dokonce v okamžik své smrti březí: „Třiatřicetiletý muž zemřel poté, co na něho zaútočil jeho lev. Aby se mohli policisté dostat k muži, který byl uvnitř objektu se lvy, museli policisté dva lvy zastřelit,“ píše se na stránkách Policie ČR. A autor pokračuje strohým policejním jazykem: „V úterý 5. března v ranních hodinách jsme přijali na linku 158 oznámení o incidentu mezi lvem a jeho třiatřicetiletým majitelem v objektu ve Zděchově, ve kterém choval dva lvy, přičemž majitel se nacházel stále uvnitř s podezřením na fatální následky. Na místo přijeli odborníci ze Zoo Lešná, se kterými policisté konzultovali další postup. Variant bylo více, ale nakonec jsme společně stanovili nejméně rizikový postup s ohledem na bezpečnost všech zasahujících složek i občanů. Abychom se mohli dostat k muži, který se nacházel uvnitř objektu, bylo nezbytně nutné s ohledem na životy a zdraví zasahujících policistů oba lvy zastřelit. Poté mohla na místo vstoupit lékařka, která konstatovala smrt muže. Byla nařízena soudní pitva, která objasní příčinu úmrtí,“ stojí zde s tím, že k usmrcení zvířat byli přivoláni policisté ze Zásahové jednotky z Brna, kteří na místo dorazili vrtulníkem s přistáním na místním hřišti.

Lvice Liuwa na svém posledním snímku z Facebooku chovatele Michala P.

To Blesk.cz byl mnohem sdílnější. „Ve Zděchově na Vsetínsku v úterý ráno napadl lev chovatele Michala P. (33),“ napsali o muži, který, jak se ukázalo, svou smrtí aspiruje na letošní Darwinovu cenu (Darwinova cena, v angličtině Darwin Award, je ironické ocenění pro lidi, „kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili hloupým způsobem“; cena je pojmenována po Charlesi Darwinovi, zakladateli evoluční biologie, a nejde o žádné hmotné ocenění, uděluje se na internetové stránce DarwinAwards.com jen jako určité (obvykle posmrtné) „uznání“).

Michal P., jak vysvítá z jeho Facebooku, své lvy miloval. O to je to celé smutnější...

„Pro FTV Prima otec mrtvého chovatele potvrdil, že on sám svého syna prý našel v sedm ráno v kleci mrtvého. Roztrhal ho devítiletý lev Fufi. Blesku muž řekl, že ho viděl na kamerách, které jsou v kotcích instalované. Z domu se krátce před půl dvanáctou ozvalo šest výstřelů a policejní zásahovka tak usmrtila lva Fufiho i roční lvici Liuwu, která byla březí! Otec podle Primy veterináře prý upozorňoval, že Liuwa je neškodná a není třeba ji zabíjet - byla totiž v kleci oddělena od Fufiho i těla roztrhaného chovatele,“ pokračoval Blesk.cz. Policie ale vysvětlila, a to nelze moc rozporovat, že si nemohla být jistá smrtí majitele lvů a tudíž, aby se k němu dostala, musela oba lvy zastřelit. Navíc se ukázalo, že Michal P. lvy choval v naprosto nevyhovujících podmínkách, v jakési překližkové boudě, bez nutných bezpečnostních prvků.

Proč lvice nemusela zemřít?

„Chovatel Michal P. přivezl tehdy šestiletého lva do valašské obce v létě 2016. Na pozemcích své rodiny postavil bez povolení kotec s oploceným výběhem, na což si delší dobu stěžovali někteří místní. Úřady však muži nedokázaly v chovu zabránit, přestože už dostal za nepovolený chov několik pravomocných pokut. Předloni chtěli pracovníci vsetínských technických služeb z rozhodnutí stavebního úřadu oplocený výběh odstranit. Muž však přes výzvu policistů na pozemek nikoho nepustil. Veterinární správa neměla možnost lva odvézt. V případu by mohla vydat opatření k odebrání zvířete, muselo by se však prokázat týrání, což se prý ve Zděchově nedělo,“ napsal Blesk. Další média ještě dodala, že hlavní problém, proč veterináři lvy nepovedenému chovateli neodebrali (Michal se se lvy procházel po vesnici, děsil její obyvatele, došlo dokonce i k napadení cyklisty), je jiný – a totiž že nemají odebrané lvy berberské kam dát, nikdo je nechce!

Lev Fufi též na svém posledním snímku...

Proč Zoo vezme zvíře jen z jiné zoologické?

Zeptali jsme se tedy plzeňské Zoo, proč by si eventuelně nevzala lva ze soukromého chovu? „Plzeňská Zoo chová lvy berberské od roku 2002, kdy získala samce z chovu Zoo Olomouc a první samici ze Zoo Rabat v Maroku. Šlo o lvy berberské, potomky zvířat ze soukromého chovu marockého krále, který je jediným zdrojem zvířat řízeného chovu, programové populace, jež nyní v Evropě zahrnuje necelou třicítku zoologických zahrad. Jde o chov v EAZA institucích, s koordinátorem, kde jsou všichni zúčastnění jedinci plně monitorováni a je znám jejich původ. Z této linie byla i všechna další importovaná zvířata do Plzně – Neuwied, Hannover a znovu Olomouc. A naopak odjezdy, např. Zoo Herberstein i Montpeliler,“ sdělil nám vedoucí propagace a tiskový mluvčí Zoo Plzeň Bc. Tomáš Jirásek s tím, že název lev berberský je tradičně užíván pro lvy vzhledově podobné původním marockým a severoafrickým lvům, občas je uveden pro některé jedince v cirkusech a soukromých chovech, aniž by byla známa a vyhledatelná návaznost na tuto linii nebo šlo skutečně o tento poddruh. „Zároveň je zde aspekt majetkoprávní, kapacitní a chovatelský - s ohledem na sociální strukturu lvích tlup – nelze přidávat jednotlivá dospělá zvířata do fungujících rodin,“ zakončil Tomáš Jirásek.

Z uvedeného plyne, že chovat tyto šelmy opravdu mají jen odborníci, Zoo a safari. A stát by na to měl dohlédnout (a být schopen svá rozhodnutí též uvésti do praxe, právě zde to často skřípe). Soukromé chovy jsou hloupost, jak vidno, někdy i smrtící. Navíc – zvířata v nich trpí, lev prostě není pes, abyste se s ním procházeli po vsi a dělali dojem na sousedy, že.

Vložil: Markéta Vančová