Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsem smutná a osamělá, přiznala v posledním rozhovoru. Teď už zpívá s anděly, a ty její hříchy...

13.03.2019
Jsem smutná a osamělá, přiznala v posledním rozhovoru. Teď už zpívá s anděly, a ty její hříchy...

Foto: ČT

Popisek: Věra Bílá v dokumentu Davida Vondráčka

Ty jí jistě prominuli. Už jen za ten božský hlas. O zpěvačce Věře Bílé se mluví jako o člověku, který promarnil svůj talent a neuvěřitelnou příležitost. Zároveň ale všichni vyzdvihují její opravdu neuvěřitelný hlas a úžasnou muzikálnost, byla to zpěvačka, která měla našlápnuto k velké světové kariéře. V to, že zase bude zpívat, doufala do posledního dechu. Její život vyhasl v úterý ráno v plzeňské nemocnici, kde zemřela na infarkt. V posledním rozhovoru, který Věra Bílá dala Blesku skutečně pár týdnů před svým odchodem, byla už velmi skleslá, těžko snášela opuštěnost – zůstala sama, bez syna a manžela.

Věra Bílá žila do své smrti ve velmi skromných podmínkách: „Bydlím na ubytovně, nestěžuju si, jen že jsem sama, bez syna, bez manžela,“ uvedla pro Blesk smutně. Věra Bílá natáčela poslední roky s režisérem Davidem Vondráčkem velmi zajímavý dokument o sobě: „Protože se mi to líbilo a s mým kamarádem jsme udělali rockovou muziku. Já jsem rockovou muziku jsem neznala, zpívala jsem jen romskou muziku. Přišel za mnou, hledal mě dlouho, takové čtyři roky. Každý mě skrýval, že o mě nikdo neví. Já jsem měla akorát zkoušku s Kale a on tam přišel s manželkou a dětmi,“ vyprávěla v Blesku o tom, proč vlastně do natáčení dokumentu šla. Věra Bílá měla adoptivního syna; v lednu 2013 byl ve věku 33 let nalezen mrtev. Krátce poté zemřel ve věku 59 let její manžel.

Od roku 2011 zpěvačka žila na ubytovně v Rokycanech. Po výroku soudu se tehdy musela vystěhovat z obecního bytu do holobytu, protože neplatila nájemné a zadlužila se hrou na hracích automatech. Věra Bílá zemřela v ranních hodinách 12. března 2019 v plzeňské fakultní nemocnici, kde podlehla infarktu. Bylo jí pouhých 64 let. 

Nejlepší kytarista na světě

Ještě na konci loňského roku plánovala Věra Bílá další vystoupení: „Zpívám, jak jsem zpívala, zpívat budu dál. Akorát že můj kamarád Džino není doma. Nebudu o něm mluvit. Nejlepší kytarista na celém světě, co já vím. Hodně jsem prožila, hodně jsem slyšela, ale na něho nemají,“ narážela na postavu Dušana Čonku, romského podnikatele, který vzal Věru na nějaký čas k sobě domů. Zde se o ni staral a zároveň s ní natáčel muziku. Bohužel, i tento pokus dopadl nezdarem, pak kapelníka dokonce zavřeli… 

Necítila se nemocná, jen měla cukrovku, vysoký tlak a srdíčko

Věra Bílá se celý život potýkala s gamblerstvím, v automatech končila většina jejích výdělků, takže se i značně zadlužila, což ona sama odmítla: „Já jsem neměla žádné dluhy,“ snažila se přesvědčit ve svém posledním rozhovoru. Sama ale přiznávala, že jí dobře není: „Až budete mít takové potíže, jako já, být bez syna, bez manžela, zemřeli v jednom roce, tak vám to příjemné nebude. Já na ně každý den myslím, každý den brečím. Nedá se zapomenout,“ povzdychla si. Na své zdraví příliš nemyslela: „Necítím se nemocná, akorát že mám tu cukrovku, srdíčko, tlak, takové věci, nic víc,“ popisovala své klasické choroby, které ji nakonec připravily o život. Věřin otřesný životní styl je popsán i v dokumentu. Zpěvačka bohužel holdovala sladkostem a alkoholu, což jí ze života pěkně ukrajovalo. V jednu chvíli dokonce nemohla dýchat a musela nějaký čas strávit v nemocnici.

 

Neprávem na vazbě?

Na začátek roku si prý naplánovala práci: „Mám jet do Zvolena do lázní, tak budu vystupovat, hodinový koncert, ale to bude až od ledna.“ A vrátila se také ke Džinovi Dušanovi Čonkovi: „Je na dovolené,“ prohlásila, když nechtěla přiznat, že je ve vazbě. Džina horlivě obhajovala: „Neprávem, nic neudělal. Je druhým rokem na vazbě. Já za ním nechodím, jezdí za ním jeho manželka a děti. Kdybych ho já viděla, tak bych odpadla. To je hrozně tvrdé kamarádství.“ Bohužel, nevypadá to, že by dal soud Věře Bílé zapravdu. Dušan Čonka se zodpovídá z několika velmi závažných trestných činů, mimo jiné z obchodu s dětmi. 

Jedna z nejtalentovanějších, ale současně jedna z nejtragičtějších

Velmi trefně popsala osobnost Věry Bílé moderátorka a zpěvačka Emma Smetana, jejíž tatínek Věru Bílou zastupoval: „Věra byla podstatnou součástí mého dětství a dospívání. Tatínek ji dostal do desítek zemí, do těch nejprestižnějších sálů včetně Hollywood Bowlu, kde Beatles nahráli svou jedinou živou desku. Pracoval neúnavně ve dne v noci, ve všech časových pásmech, všechny desky produkoval, odpromoval, rozeslal na všechny strany, všechny obepsal a obvolal. Lepšího manažera tady nikdy nikdo neměl. Jenže bohužel - tohle nezměrné úsilí opakovaně naráželo na zničující krátkozrakost, hloupost, nespolehlivost a lenost. Věra odmítla mnoho nabídek, které se neodmítají, protože někde jinde zrovna číhaly rychlejší peníze. Které pak všechny naházela do automatů. Odřekla několik klíčových, již domluvených a pro její kariéru absolutně zásadních příležitostí - třeba koncert ve Vatikánu pro papeže nebo koncert v Carnegie Hall (prostě nedorazila na letiště). Až nakonec musel tatínek odříct Věru. Těch deset let se výrazně podepsalo na jeho zdraví a nervech. Strašně ho trápilo, že Věra Bílá & Kale byli jen krůček od toho, stát se megastars světového významu. Místo toho se úžasní hudebníci z Kale vrátili do továren a ke krumpáčům a Věra Bílá odchází na věčnost jako jedna z nejtalentovanějších bytostí, co tu kdy žily, ale současně jako jedna z nejtragičtějších.

Vložil: Michaela Špačková