Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plzeň teď urgentně řeší, co s Peklem… Město má několik variant řešení zavřeného kulturáku, jedna je bohužel i prodej

05.03.2019
Plzeň teď urgentně řeší, co s Peklem… Město má několik variant řešení zavřeného kulturáku, jedna je bohužel i prodej

Foto: Město Plzeň

Popisek: Kulturní dům Peklo je komplexem tří významných vzájemně navazujících budov v Pobřežní ulici, jejíž východní část tvoří Fischerova vila, v západní části jsou společenské prostory, učebny a sály a střední část je propojovací

Radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf představil zastupitelům města v pondělí 4. března možnosti řešení v současnosti uzavřeného Kulturního domu Peklo v Pobřežní ulici. Svůj památkově chráněný komplex muselo město v roce 2018 uzavřít z důvodu masivního napadení krovů a zdiva nad velkým sálem dřevokaznou houbou. Plzeň má nyní několik možností, jak s kulturním domem naložit.

„Na jaře loňského roku jsme v rozpočtu města alokovali 20 milionů korun na dílčí rekonstrukci památkově chráněné budovy Pekla. Došlo k výměně kotlů, napojení na centrální systém, rekonstrukci rozvodů kanalizace, vody, topení a sociálních zařízení. Po převzetí objektu do správy Obytné zóny Sylván a zahájení stavebních prací byly zjištěny mikroskopické trhliny na stropě velkého sálu. Následně byl přivolán znalec v oboru statiky, který shledal, že nad krovem se nachází 70 tun škvárového násypu, který bylo nutné odstranit, aby mohl být proveden odborný statický posudek. Poté statik a následně přivolaný odborník na mykologii zjistili, že krov a zdivo jsou masivně napadeny dřevokaznou houbou, vyhlásili havarijní stav a konstatovali nutnost velký sál v KD Peklo uzavřít pro veřejnost,“ nastínil problémy Pekla radní David Šlouf.

Čtyři varianty řešení

„Město Plzeň se nyní musí rozhodnout, jakou cestou se vydá. V potaz připadají čtyři varianty řešení. Je to částečná rekonstrukce velkého sálu a přilehlých prostor, celková rekonstrukce objektu, prodej, nebo v koncesním řízení se objekt poskytne do dlouhodobého pronájmu a oprava objektu by přešla na nájemce. V případě celkové rekonstrukce počítáme s investičními náklady 509 milionů korun včetně DPH a rekonstrukce by byla dokončena za 4,5 až 5 let. U částečné rekonstrukce se náklady pohybují okolo čtvrt miliardy korun včetně DPH a oprava by trvala přibližně 4 roky,“ doplnil David Šlouf.

Primátor Martin Baxa hovoří o budoucnosti Pekla, foto Adriana Jarošová / Město Plzeň

„Peklo hraje v kulturní infrastruktuře Plzně zcela zásadní roli a velmi výrazně pociťujeme absenci tohoto dobře prostorově uspořádaného sálu s výbornou akustikou, jenž je vhodný pro akce různého typu. Město nyní disponuje pouze jediným sálem s kapacitou 1000 lidí, a to je Měšťanská beseda. Pro potřeby našeho města je jediný takto velký sál nedostatečný a limitující kulturní život naší metropole,“ připomněl důležitost Pekla pro město primátor Martin Baxa.

Bývalý dům dělnických spolků

„Peklo je bývalým domem dělnických spolků skládající se ze tří částí. Nejmladší je středová část pocházející z roku 1939. Tento komplex patřil dělnickým spolkům, které se zde scházely. Objekt navštívil v roce 1907 dokonce budoucí prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk,“ připomněl zajímavou historii Pekla vedoucí magistrátního odboru památkové péče Karel Zoch.

Celková podlahová plocha Kulturního domu Peklo činí 4932 metrů čtverečných. Objekt je z části zcela nevyužitelný. „Aby mohl být v případě celkové rekonstrukce vypracován kvalitní návrh, je stěžejní, aby město koncepčně definovalo budoucí využití veškerých prostor budovy Pekla,“ připomněl architekt rekonstrukce Pekla Petr Nosek.

Rozhodne květnové zasedání

„V současnosti má město Plzeň schválený vyrovnaný rozpočet, volných 262 milionů korun na rekonstrukci bychom měli až v roce 2022. V případě rekonstrukce Pekla by město Plzeň mohlo čerpat finanční prostředky z uzavřené rámcové smlouvy s Evropskou investiční bankou na možnost čerpání 650 milionů korun a to maximálně do roku 2021,“ nastínila možnosti nejbližšího financování ředitelka Ekonomického úřadu Magistrátu města Plzně Hana Kuglerová.

K řešení problému Kulturního domu Pekla bude napříč politickými stranami zastupitelstva města ustavena pracovní skupina, jež se možnými variantami řešení bude zabývat. O budoucnosti Pekla by mělo být rozhodnuto na květnovém zasedání zastupitelstva města.

Zdroj Adriana Jarošová / Město Plzeň

Vložil: Markéta Vančová