Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pyšní se Trnkovou originální paletou, nalezenou v hromadě suti v roce 1969. Plzeň si připomíná 50 let od úmrtí slavného rodáka

28.02.2019
Pyšní se Trnkovou originální paletou, nalezenou v hromadě suti v roce 1969. Plzeň si připomíná 50 let od úmrtí slavného rodáka

Foto: Město Plzeň / Marie Fialová

Popisek: Manželé Turečkovi měli Trnkovu paletu skoro padesát let doma

FOTO Plzeňané si v Galerii Jiřího Trnky ve čtvrtek 21. února připomněli 50. výročí od úmrtí významného výtvarníka a plzeňského rodáka Jiřího Trnky. Unie výtvarných umělců Plzeň, jež galerii provozuje, instalovala a slavnostně odhalila ve výstavní síni Trnkovu originální paletu, kterou jí věnoval manželský pár z Klatovska, a umístila plaketu s umělcovým portrétem od sochaře Jaroslava Veseláka.

Skleněnou paletu našli a zachránili krátce po umělcově smrti z hromady suti, která ležela před jeho domem na pražské Kampě, manželé Turečkovi. Slavnostní akt zorganizovala Unie výtvarných umělců Plzeň společně s Odborem kultury Magistrátu města Plzně.

Galerie Jiřího Trnky v Plzni

nám. Republiky 40

Otevírací doba:  úterý - neděle 10-12, 13-17 hodin, pondělí zavřeno

V roce 1969 vyrazili manželé Turečkovi na prochajdu na Kampu a…

„Považuji za důležité, že se naše město k tak významnému umělci stále hlásí a že na něj nezapomíná. Jsem rád, že se podařilo zachránit díky pozornosti manželů Turečkových z hromady odpadu tak vzácný artefakt, jako je umělcova originální paleta, která by jinak pravděpodobně skončila zničená na skládce,“ uvedl primátor Martin Baxa.

Foto Město Plzeň / Marie Fialová

Paletu objevili manželé Ludvík a Hana Turečkovi v roce 1969 při procházce pražskou Kampou na kupě suti před domem v Hroznové 1, kde Trnka před smrtí bydlel. „Věci vyhodila zřejmě vyklízecí firma. Protože jsme Trnkovo dílo milovali, neodolal jsem a paletu sebral. Měli jsme ji doma padesát let a opatrovali ji jako oko v hlavě. Když jsme se dozvěděli, že si budou v plzeňské galerii připomínat 50 let od úmrtí Jiřího Trnky, rozhodli jsme se, že paletu galerii věnujeme,“ řekl Ludvík Tureček. Turečkovi původně bydleli v Praze, ale později přesídlili na Klatovsko. I tam se s nimi paleta přestěhovala, protože si jí celý život moc vážili. „Těžko jsme se s ní loučili, ale věřím, že v galerii udělá radost více lidem,“ dodal.

Vloni přišel do galerie starší pán…

„Loni jednoho dne přišel do galerie starší pán a začal nám vyprávět, že mají s manželkou doma originální Trnkovu paletu, kterou by nám chtěli věnovat. Domluvili jsme se a my jsme se pak k nim na Klatovsko vypravili. A od 14. září loňského roku patří paleta Galerii Jiřího Trnky,“ zavzpomínala předsedkyně Unie výtvarných umělců Plzeň Marie Kasalická. Doplnila, že ji návštěvníci najdou ve vitríně hned vpravo u vchodu do výstavní síně, nad ní je připevněna plastika s Trnkovým portrétem. Obě díla zde budou umístěna nastálo.

Město Plzeň / Marie Fialová

Plaketu vytvořil sochař Jaroslav Veselák (narozen 1940 v Pocinovicích na Domažlicku). Celoživotně se věnuje volné plastice, medaili a plaketě a náleží k našim předním tvůrcům v tomto oboru. Vytvořil například medailony v Divadle Josefa Kajetána Tyla, jeho dílem je mimo jiné také plastika Plavec u bazénu na Slovanech.

O Jiřím Trnkovi

Jiří Trnka se narodil 24. února 1912 v Plzni na Petrohradě a zemřel 30. prosince 1969 v Praze. Byl významným výtvarníkem, ilustrátorem, sochařem, scenáristou a režisérem animovaných filmů a jedním ze zakladatelů českého animovaného filmu. Odmala byl v úzkém kontaktu s loutkami, které se vyráběly v jejich rodině. V letech 1929–1935 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Zpočátku navrhoval a vytvářel kulisy pro divadlo Josefa Skupy v Plzni; později v dnešním pražském Divadle Rokoko provozoval vlastní loutkové divadlo. Při svém prvním setkání s loutkovým filmem vytvořil pro reklamní účely postavu Hurvínka. V době 2. světové války se zapojil do pražského divadelního života návrhy scén a kostýmů.

Jiří Trnka při práci, foto Antal Kotnyek

Mezi jeho nejznámější loutkové filmy patří Staré pověsti české a Dobrý voják Švejk namluvené jeho přítelem Janem Werichem a celovečerní film podle předlohy Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Jeho dalším filmovým dílem z 60. let je například snímek Kybernetická babička a Ruka zpodobňující totalitu. Pro děti natočil loutkový film Bajaja a zpracoval již zmíněnou filmovou verzi Starých pověstí českých.

Ilustroval desítky knih pro děti včetně pohádkové knihy Zahrada, kterou sám napsal a k níž ho inspirovala poetická zahrada na Turbové. Je příběhem pěti kluků, kteří zvědavě, ale rozechvěle otevřou starou rozvrzanou branku a vejdou do tajemné zahrady. Odhalí v ní rozličná tajemství – potkají kamenného trpaslíka, učenou velrybu, zlomyslného kocoura a pět slonů. Příběh, který má své kouzlo, poezii i humor, patří mezi díla, jež léta oslovují děti i dospělé, a je nezapomenutelný.

Sen noci svatojánské, foto YouTube / repro

V Praze žil ve svém domě na Kampě. Roku 1945 se stal spoluzakladatelem studia Bratři v triku. Roku 1967 byl jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, práci mu však znesnadňovala pokračující těžká nemoc, jíž podlehl 30. prosince 1969. Pochován je na Ústředním hřbitově v Plzni.

Vložil: Markéta Vančová