Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zajímají se o ně i v New Yorku… Plzeňští dronaři jako jedni z prvních v Evropě pomáhají policii, IZS i ŘSD

29.01.2019
Zajímají se o ně i v New Yorku… Plzeňští dronaři jako jedni z prvních v Evropě pomáhají policii, IZS i ŘSD

Foto: SITmP

Popisek: Plzeňští dronaři zaujali i NYPD

FOTO Plzeňští dronaři jsou jedni z prvních, kteří začali spolupracovat s jednotkami integrovaného záchranného systému. O postupy, jak spolupracují plzeňští dronaři s českou policií, se zajímá i newyorská policie. Kromě toho spolupracují také se státními organizacemi Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD) a Správou železniční dopravní cesty, pro něž zpracovávají revize nepřístupných mostních konstrukcí, pro ŘSD pracují i na projektu integrace dronů do pravidelných prohlídek.

V rámci tohoto projektu vypracovali revizi šesti největších mostů v České republice… Revize mostů v rámci celé České republiky, spolupráce s integrovaným záchranným systémem (IZS), ale i výuku dronů na Západočeské univerzitě v Plzni zajišťuje úsek dronů Správy informačních technologií města Plzně (SITmP), příspěvkové organizace krajské metropole. „Drony jsou technologií budoucnosti a město Plzeň je díky našemu úseku dronů v tomto oboru určitě nejlepší v České republice. Těší mě, že naši odborníci spolupracují se zahraničními firmami, výrazně tak pomáháme posouvat vývoj tohoto odvětví kupředu,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.

Foto SITmP

Drony mají spoustu výhod

„Naším cílem je dostat drony do praktického života, aby pomáhaly občanům i firmám. Například zapojení dronů do záchranných akcí výrazně ušetří čas, díky němuž lze lépe chránit osoby i majetek. Při revizi mostů pomocí dronů není zapotřebí uzavírat komunikace, šetření probíhá za plného provozu, není potřeba člověka, jenž se spustí po laně, aby zajistil dané záznamy, takže odpadá jakékoliv riziko úrazu. Při revizi střešních konstrukcí různých výrobních hal není potřeba zastavovat provoz linky,“ řekl Pavel Šindelář, technický náměstek primátora. „Revize mostů pomocí dronů je až o 62 procent levnější než pomocí klasického zjišťování. Naše propočty o úsporách potvrdil i americký průzkum,“ doplnil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

Foto SITmP

Letos revize mostů

Podle Ondřeje Boučka, ředitele úseku dronů Správy informačních technologií města Plzně, se plzeňští dronaři v letošním roce zaměří především právě na revize mostů. „Cílem je zajistit kompletní dokumentaci k danému mostu v digitalizované podobě. Na portálu by správci měli k dispozici veškerá data o mostu, jeho zobrazení v 3D i veškeré fotografie. Letos bychom chtěli otestovat osazení mostů se senzory, jež by byly napojeny na městskou síť LoRa,“ prozradil Ondřej Bouček. „Již máme za sebou revizi šesti největších mostů v České republice. Také zpracováváme měsíční monitoring sesuvu půdy na Prackovické estakádě na D8 přes České středohoří,“ přiblížil Ondřej Bouček. Časté jsou též revize střešních konstrukcí ve výrobních provozech.

Hledání pohřešovaných i požáry

Plzeňští dronaři pomáhají jednotkám integrovaného záchranného systému na území Plzeňského kraje. Takovouto spolupráci se záchranným systémem navázali jako jedni z prvních. „Nasazení dronů je časté u hledání pohřešovaných osob, požárů, či při demonstracích nebo fotbalových zápasech. V poslední době jsme pomáhali například u požáru ubytovny na Karlově, při cvičení záchranných jednotek před otevřením nejdelšího českého železničního tunelu Ejpovice, při pádu vrtulníku na Borech, u spadlého domu u mostu Milénia či při hledání ženy v lesích u Tachova. Pravidelně se také účastníme školení policistů a záchranářů, při němž nacvičujeme spolupráci. Pilot dronu na místě zásahu ovládá dron dle pokynů velitele zásahu, kterému se přenáší online přenos na tablet či obrazovku. V rámci dohody města Plzně a Plzeňského kraje po vyžádání velitele zásahu musíme být do dvou hodin u zásahu na území celého našeho kraje. Veškeré nasazení našich dronů při záchranných akcích je zdarma. O rady, jak funguje naše spolupráce s policií, se zajímá i newyorská policie,“ doplnil Ondřej Bouček.

Foto SITmP

Mezifakultní certifikovaný program Drony

Zaměstnanci úseku dronů společně s vyučujícími Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) zajišťují výuku mezifakultního certifikovaného programu Drony, jediného programu daného druhu v České republice. „Vloni kurz navštěvovalo osm zájemců, v letošním roce je číslo obdobné. Kurz je zakončen zkouškou a absolvent získá certifikát. Zájemce se seznámí s technologiemi při návrhu, konstrukci, stavbě, provozu, řízení a využívání bezpilotních letadel, letovou praxí, ale také nezbytnou legislativu k provozování dronů,“ řekl Ondřej Bouček.

Nejen absolventi programu Drony na ZČU v Plzni se mohou přihlásit do soutěže Dron App a Fotka/ Film, která je vyhlašována v rámci oblíbeného festivalu bezpilotního létání Dronfest, který se koná letos již potřetí 1. a 2. června v Plzni, v areálu DEPO2015 a přilehlé FPV Drone Race Arény, první městské aréně tohoto typu v České republice. „Naše drony jsou ze Švýcarska, Belgie, Číny ale i z Jablonce nad Nisou. Užší spolupráci jsme navázali se švýcarskou společností Flyability. Jejich drony testujeme a díky naší zpětné vazbě se snažíme společně posunout ve vývoji. V současnosti máme celkem 14 registrovaných dronů,“ dodal Ondřej Bouček.

Zdroj TK

Vložil: Markéta Vančová