Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Historicky první oživená Mikulášská prohlídka... V srdci Šumavy leží hrad Kašperk se spoustou akcí o adventu, Vánocích i na Silvestra

06.12.2018
Historicky první oživená Mikulášská prohlídka... V srdci Šumavy leží hrad Kašperk se spoustou akcí o adventu, Vánocích i na Silvestra

Foto: Facebook

Popisek: Současní hradní páni Kašperku sdíleli 3. prosince tuto krásnou fotku na Facebooku s textem: „Před pár dny tu bylo takhle... teď už sníh taje. My máme zavřeno, chystáme Mikulášské prohlídky (8.12.), probíhají nějaké práce uvnitř purkrabství, třeba časem hodíme fotku, a užíváme tak trochu toho klidu. Než zase na zimní prohlídky, po Vánocích, otevřeme...“

FOTO Šumava sama po celý rok nabízí dostatek důvodů k návštěvě, během adventu a Vánoc to platí dvojnásob. Město Kašperské hory i nejvýše položený královský hrad v Čechách, Kašperk - uprostřed kouzelných šumavských lesů, s doslova magickou atmosférou; právě proto je pro spoustu lidí ´srdcovka´, nabízejí bohatý program. Ať už napadne sníh nebo ne, na děti i dospělé čeká řada příjemných a zajímavých akcí. Adventní období 2. prosince symbolicky zahájily vánoční trhy na kašperskohorském náměstí a zvonkový průvod s rozsvícením vánočního stromu před kostelem sv. Markéty.

Šumavský kulturní spolek Kašperské Hory 6. prosince zve na Mikulášskou besídku s kulturním programem, nadílkou a občerstvením. Dříve než dorazí Mikuláš, který obdaruje všechny přítomné, zahraje Pošumavská dudácká muzika a bude se ochutnávat tzv. sousedské pohoštění – co kdo doma napeče a připraví. Na akci bude možné zakoupit knihy šumavského básníka a nakladatele Ondřeje Fibicha.

Zimní prohlídky na hradě Kašperk mají své nenapodobitelné kouzlo, foto Facebook

V sobotu 8. prosince od 15:00, 16.00 a od 17:00 se uskuteční historicky první oživené Mikulášské prohlídky na hradě Kašperk. Na setkání s Mikulášem, čertem a andělem v kouzelné atmosféře středověkého hradu jsou srdečně zvány rodiny s dětmi (kvůli omezené kapacitě je nutná rezervace na ). Pořadatelé píší: „Nezapomeňte si vzít lucerny, baterky nebo čelovky na cestu temným lesem k hradu Kašperk.“ A dodávají, že si společně zazpíváte koledy a potkáte se s Mikulášem, čertem a andělem v kouzelné atmosféře středověkého hradu.

Nové figurky v kašperskohorském betlémě na radnici

Proslulý kašperskohorský betlém, největší skříňový betlém v Čechách s nádhernými stavbami zachycujícími historické Kašperské Hory, se letos rozroste o další postavičky.

Skříňový betlém na radnici, foto město Kašperské hory

Slavnostní akt vkládání nových figurek, jehož součástí bude také požehnání od pana faráře, se uskuteční 15. prosince na radnici a ozdobí jej koncert dětí z kašperskohorské ZUŠ ve výstavní místnosti. Tradiční živý betlém bude k vidění na Štědrý den od 15:00 a půlnoční mše začne ve 23:55. Rybova Česká mše vánoční zazní v kostele sv. Markéty 29. prosince.

O unikátním kašperskohorském betlému v kostele

Jedná se o skříňový betlém, který vypadá jako zmenšenina Kašperských Hor. Mimochodem, v Kašperských Horách jsou hned dva největší skříňové betlémy v ČR. První je umístěn v kostele sv. Markéty na náměstí a na druhý největší se můžete podívat do výstavní místnosti na radnici…

Figurky z betlému vyrobeného v roce 1859 byly desítky let očím veřejnosti skryty. Otec a syn Kůsovi ho v roce 2016 opravili, aby se zase mohl ukázat v celé své kráse v kostele svaté Markéty v Kašperských Horách na Klatovsku.

Skříňový betlém v kostele svaté Markéty, foto město Kašperské hory / Jan Kavale

„Truhlář a restaurátor Miroslav Kůs se synem Zdeňkem postavili pro betlém i skříň. Tu totiž autor Prokop Mack v 19. století už vyřezat nestihl, zemřel na Štědrý den,“ napsal Pzeňský deník před dvěma lety. A dodal: Kašperskohorský betlém je se svými 4,5 metry na délku největším skříňovým v Česku. A shodou náhod se ten druhý největší nachází jen pár desítek metrů od něj, na radnici. „Betlému chybělo to hlavní, svatá rodina,“ vzpomíná Miroslav Kůs na počátek čtyřměsíční práce. Se synem na internetu zkoumali fotky a obrázky ze všech možných betlémů. A uspěli. Svatou rodinu nalezli v tom zavlekovském. Jak se dostala zrovna tam, není jasné, zřejmě to ale souviselo s poválečným odsunem. „Bohužel nám trojici nechtěli půjčit, ani nás nenechali se na ni podívat. Marie, Josef a Ježíšek vznikli jen podle obrázků z internetu,“ líčí s úsměvem Miroslav Kůs.

Místní řezbář figurky vyrobil, Kůsovi zajistili zbytek. Tedy především polychromii. „To je vrstva různých kříd a lepidel, které mají vytvořit hladší povrch. Díky tomu není na první pohled poznat, že se jedná o dřevořezbu,“ vysvětluje Zdeněk Kůs. Na tyto vrstvy se nanáší klihová barva s pigmentem. Opravit barevné provedení bylo hlavním úkolem také u dalších figurek. „Kromě čtyř, které byly vystavené v muzeu, byly všechny ve velmi špatném stavu. Byly špinavé, omlácené,“ líčí Miroslav Kůs.

Detail figurek ve skříňovém betlému v kostele svaté Markéty, foto město Kašperské hory / Jan Kavale

Další hodiny otec se synem věnovali restauraci „kašperskohorských kulis“. Pokud se totiž na betlém zadíváte pozorně, zjistíte, že „betlémské“ domy jsou ve skutečnosti místní. „A co je taková perlička, je ocas velblouda a slona. Řezbář Prokop Mack zřejmě nevěděl, jaký ocas tato zvířata ve skutečnosti mají, a tak jim udělal koňský,“ ukazuje Miroslav Kůs.

V betlémě je šestadvacet figurek, včetně zvířat. Kůsovi ho opravovali od června do konce září 2016. Značnou část této doby zabrala výroba samotné skříně. Poté, co ji ve své dílně vyřezali, museli ji rozebrat a složit opět až v kostele svaté Markéty, kde je betlém trvale k vidění.

Tematické večerní prohlídky města s průvodcem

Po úspěchu v předcházejících letech Městské kulturní a informační středisko v Kašperských Horách od 27. do 30. 12. opět chystá tematické večerní prohlídky města s průvodcem navíc doplněné o šálek horké kávy, čokolády, svařeného vína či moštu. Návštěvníci se dozvědí mnohé o vánočních zvycích a tradicích na Šumavě, prohlédnou si dva největší skříňové betlémy v České republice, projdou náměstí a další pozoruhodná místa. (Kapacita prohlídky je omezená, rezervace míst na tel. 376 503 413.). Od 28. prosince do 1. ledna budou pro návštěvníky města připraveny také speciální zimní prohlídky na hradu Kašperk doplněné o divadlo hradního spolku Pachmajr nebo dětské zimní výpravy do hradu.

Interiér hradu Kašperk, foto Facebook

30. prosince bude naposledy v letošním roce promítat místní kino. K filmu Úsměvy smutných mužů bude připraveno malé občerstvení. S rokem 2018 se v Kašperských Horách rozloučí 31. prosince hned dvěma akcemi: Silvestrovským výstupem na Sedlo se zastávkou na hradě Kašperk a Silvestrem na lyžích se sjezdem průvodu lyžařů s pochodněmi ve Ski areálu Kašperky.

Cesty v bezprostředním okolí města Kašperské Hory a hradu Kašperk jsou i v zimě nádherné, foto Facebook

Naučné stezky a vycházkové okruhy v okolí Kašperských Hor nabízí nejen dostatek příležitostí k aktivnímu pohybu, ale také k seznámí s vývojem zdejší krajiny a dějinami v těchto na první pohled malebných, někdy však i nehostinných koutech naší země. Mapka s vyznačenými trasami je k dispozici v Městském kulturním a informačním středisku v Kašperských Horách. Po předchozím objednání je také možné navštívit zdejší muzea či unikátní seizmologickou stanici v Amálině údolí.

Vložil: Markéta Vančová