Prý originální řešení. Pche, to dávno známe. Horažďovicko má vlastní pojízdnou prodejnu
30.11.2018
Foto: DSO Horažďovicko
Popisek: Dobrovolný svazek obcí Horažďovicko uvedl do provozu novou pojízdnou prodejnu
Což neznamená, že by to byl špatný nápad, vrátit se k osvědčené praxi… Dobrovolný svazek obcí Horažďovicko uvedl do provozu novou pojízdnou prodejnu. Prodejna byla pořízena svazkem obcí jako reakce na postupné snižování potravinové obslužnosti v obcích regionu. Svazek obcí hledal a analyzoval různá řešení, pojízdná prodejna se ukázala jako jedno z nejvýhodnějších řešení.
„Pořízení pojízdné prodejny přímo svazkem obcí je v současnosti jedním z nejoriginálnějších řešení v České republice. Vlastnictvím pojízdné prodejny chce mít svazek obcí stálý vliv na to, kde a v jakém rozsahu budou její služby nabízeny. S pojízdnými prodejnami v regionu Horažďovicka jsou dlouholeté zkušenosti, v regionu fungují téměř 30 let. Poslední provozovatel před dvěma lety však službu ukončil a to zejména z důvodu svého věku, používání nehospodárného a nemoderního automobilu a také z důvodu nárůstu administrativy (EET),“ stojí v tiskové zprávě.
Věříme, že pojízdná prodejna získá opět svoji slávu
„Současný provozovatel nám ve svazku zajišťuje služby pojízdné prodejny jen v omezeném rozsahu a my věříme, že pojízdná prodejna získá opět svoji slávu,“ říká Václav Vachuška, manažer Dobrovolného svazku obcí Horažďovicka, a dodává: „Starostům obcí je třeba poděkovat, že našli odvahu a rozhodli se takovým způsobem prostřednictvím našeho svazku obcí potravinovou obslužnost podpořit. Velké poděkování patří také Plzeňskému kraji, který tento projekt podpořil v rámci integrovaného projektu částkou 800 000,- Kč.“

S pojízdnými prodejnami v regionu Horažďovicka jsou dlouholeté zkušenosti, foto DSO Horažďovicko
Celý projekt trval od přípravy po realizaci téměř dva roky, organizátoři věří, že pro obyvatele regionu bude prodejna přínosem a zároveň inspirací pro další. „Velmi si vážíme inciativy obcí, které se rozhodly vyřešit neblahou situaci venkovského obchodu vlastními silami. Problematikou zachování prodejen v malých obcích se jako asociace zabýváme již řadu let a jsme rádi, že i jednotlivé kraje pochopili závažnost situace a zachování obchodů na venkově stále častěji podporují. V našem úsilí budeme pokračovat a věříme, že projekt na Horažďovicku nebude ojedinělý,“ vyjadřuje podporu Zdeněk Juračka, předseda Asociace českého tradičního obchodu.
O pojízdných prodejnách
Pojízdné prodejny v Československu byly masově zaváděny koncem 50. let 20. století. Marek Junek, vedoucí sekce novodobých dějin Národního muzea v Praze, tvrdí, že první pojízdné prodejny provozoval Československý svaz spotřebních družstev a objevily se v roce 1959. Vznik tohoto fenoménu vysvětluje zánikem soukromého hospodaření a tím i soběstačnosti rolnických rodin. V roce 1976 bylo pojízdných prodejen v Československu kolem 700, v 70. a 80. letech kromě odlehlého venkova zajížděly i do rekreačních oblastí. V Česku pojízdné prodejny za socialismu zajišťovalo například družstvo Jednota.
Většina družstev Jednota ukončila provoz pojízdných prodejen krátce po roce 1989, protože prodejny přestal dotovat stát. Například Jednota Český Těšín prodala své dvě pojízdné prodejny již v roce 1990. Někde však v této činnosti družstva nebo živnostníci pokračují dosud, často za finanční podpory obcí, protože zánik postihl i mnoho stálých prodejen v malých vesnicích. V roce 2008 pojízdné prodejny smíšeného zboží provozuje v Česku několik desítek soukromníků.
Vložil: Markéta Vančová